wytok


 • Chciałabym ropocząć wątek, ale na początek chciałabym napisać, dlaczego zaczełam ten wątek. Zaczełam go po to, żeby poszerzyć wiedzę swoją i innych. Więc na podzątek co to jest wytok i po co się go stosuje. Wytok służy zapobieganiu zadzierania głowy przez konia. tego co wiem składa się z zestawu skórzanych pasków. Czy ktoś wie lepiej jak wygląda wytok i do czego służy proszę o pomoc, bo nie wiem najwięcej o wytoku. Proszę o odpowiedź.

  czytaj więcej »


 • ciężaru siodła". Pani wreszcie dopina popręg, z czystym sumieniem może "pochwalić się", że konia ubrała sama, bez niczyjej pomocy... niestety. Chodzi mi tutaj o te "małe magiczne gesty dobrej woli". Nie dostaniemy garba, jeśli pomożemy przy niesieniu siodła, nie zbiedniejemy, jeśli kupimy tabliczkę dla naszego konia "nie dokarmiać". Bądźmy dla siebie mili, jeżeli nawet nie dla innych, to chociaż pomyślmy, by z dobrym samopoczuciem wrócić ze stajni. Niech jeździectwo łączy, a nie dzieli.

  czytaj więcej »


 • Dane do przelewu:OŚRODEK JEŹDZIECKI WŁOSAŃul. Stolarska 4, 32-031 WłosańNr konta: 17 88040000 0050 0500 0265 0001Formularz zgłoszeniowy oraz Karta informacyjna do pobrania tutaj: http://www.wlosan.pl/oferta/obozy-jezdzieckie-lato-2013Czekamy na Was!:)Ośrodek Jeździecki Włosańwww.wlosan.pl, stajnia@wlosan.pltel. 663 887 113, 603 887 207, 667 164 000,ul. Stolarska 4, 32-031 Włosań k/Krakowahttp://www.facebook.com/OsrodekJezdzieckiWlosan

  czytaj więcej »


 • icę konia. Powinni używać ją tylko bardzo doświadczeni jeźdźcy. Efekt pozornego, łatwego zebrania konia jest krótkotrwały.Często dzieje się tak, że koń na czarnej wodzy ma głowę niemal przy piersi – to efekt braku wyobraźni u jeźdźca w stosowaniu tej pomocy. Konsekwencją takiego nadużycia jest problem z koniem, że staje się nieposłuszny, zadziera głowę i ucieka przed ręką jeźdźca.Wszystkie patenty należy używać z głową, najlepiej pod okiem bardziej doświadczonej osoby od nas :)

  czytaj więcej »


 • 17 lutego do 23 lutegoObozowicze powinni zabrać ze sobą ubranie oraz obuwie zimowe.Zapisy po numerem: 663 887 113 lub mejlem na stajnia@wlosan.pl.Formularz zgłoszeniowy oraz karta informacyjna znajdują się na naszej stronie: www.wlosan.plCzekamy na Was!:)Ośrodek Jeździecki Włosańwww.wlosan.pl, stajnia@wlosan.pltel. 663 887 113, 603 887 207, 667 164 000,ul. Stolarska 4, 32-031 Włosań k/Krakowahttp://www.facebook.com/OsrodekJezdzieckiWlosan

  czytaj więcej »


 • . Niepoprawne używanie czarnej wodzy może prowadzić do chowania się konia za wędzidłem , a potem nie możliwości pracy z nim.Łagodniejszą formą czarnej wodzy jest wodza Kohlera, która nie działa dopóki koń nie zacznie się wyrywać i szarpać. Wtedy jej działanie jest podobne do działania czarnej wodzy. Niestety odradzam jej używanie, gdyż trudno jest określić kiedy tak naprawdę działa.Wszyscy jeźdźcy używający jakichkolwiek pomocy tego typu powinni wiedzieć jak ich używać i do czego służą.

  czytaj więcej »


 • ięcie głowy do góry. Koń broniąc się przed naporem wędzidła na pysk stara się unieść głowę w tym momęcie czarna wodza, twardo przypieta do popręgu i zamknięta ręką karze go. Koń musi mieć głowę cały czas schyloną. Czarna wodza prawidłowo użyta działa jedynie przejściowo, dopóki koń usztywnia sie w potylicy i szyi lub w ganaszach, rozluźniajac go poprzez działanie jednostronne. Koń puszcza po stronie działania wodzy, jeżeli uzyskamy rozluźnienie po obu stronach dalsze uzywanie jej jest bezcelowe.

  czytaj więcej »


 • r>- wodzy - podgardla - nachrapnika ( choć nie zawsze )- naczółek - nagłówka/potylicy – paska za uszami konia- pasków policzkowych – podtrzymujących wędzidło po bokach głowy konia- wędzidła ( jest kilka rodzajów wędzideł: plastikowe, metalowe, gumowe, smakowe... )Jest jeszcze część pomocnicza ogłowia: wytok. Wytok zapobiega szarpaniu głowy konia. Jest on zapinany do popręgu, podtrzymuje go drugi na szyi, posiada kółka przez które są przewleczone wodze.

  czytaj więcej »


 • e oznaczone są kredą. Na bandach lub w inny sposób zaznaczone są odległości 27, 36 i 54 metrów od linii końcowej. Są to odległości, z których wykonuje się rzuty karne. Słupki bramek są wykonane z lekkich materiałów (np. wikliny lub gąbki obszytej ceratą) i lekko osadzone w ziemi, tak aby w przypadku wjechania w nie przez jeźdźca nie stanowiły zagrożenia. Istotnym elementem wyposażenia boiska są pony lines czyli płotki i barierki, do których przywiązywane są konie czekające na swoją kolej w grze.

  czytaj więcej »


 • Wytok jest używany po to aby powstrzymać konia przed podnoszeniem glowy tak wysoko że jeździec traci kontakt z wędzidlem.Kiedy koń trzyma glowę w prawidlowej pozycji,wytok nie powinien w żaden sposób oddzialywać na konia.

  czytaj więcej »


 • zy masz wystarczająco pieniędzy? Nie tylko teraz, ale również na przyszłość?3. Czy zapewnimy dobrą opiekę koniowi na "stare lata"?4. Czy zapewnisz mu miłość, poczucie bezpieczeństwa?5. Jeśli jesteś niepełnoletni, to czy twoi rodzice/opiekunowie zgadzają się na kupno konia?Jeśli odpowiedź na wszystkie pytania brzmi TAK, to znaczy, że jesteś w stanie kupić i opiekować się koniem. Gratuluję :)A jeśli nie jesteś pewien, to może warto na początek pomyśleć o dzierżawie konia..?

  czytaj więcej »


 • pomocnicze ogłowia to: wytok – pasek zapięty do popręgu pomiędzy nogami konia, podtrzymywany przez drugi wokół szyi; od góry posiada kółka, przez które przewleczone są wodze – zapobiega szarpaniu głowy konia w góręnapierśnik – pasek wokół piersi konia, zapobiegający zsuwaniu się siodła do tyłupodogonie – pasek biegnący poprzez grzbiet konia od siodła do ogona zapobiegający przesuwaniu się siodła do przodu

  czytaj więcej »


 • może przybrać odpowiedniej postawy. Używanie tych pomocy może wyrobić u konia bardzo trudny do oduczenia nawyk, jakim jest chowanie się za wodze, czyli nadmierne zganaszowanie. Wypinacze oraz czarną wodzę traktować należy jako “zło konieczne”. Mogą ich używać niezbyt często, wyłącznie wytrawni jeźdźcy.Podczas nauki konia, a szczególnie w jej początkowym okresie, należy stosować naturalne pomoce (praca dłoni i kiści rąk, wodze, dosiad, masa ciała, łydki, ewentualnie chambon).

  czytaj więcej »


 • Ogłowie nazywamy również uzdą.Należy do rzędu końskiego.Głównym zadaniem konia jest utrzymanie kiełzna w odpowiednim miejscu ( w ogłowiach bezwędzidłowych ).Jest to uprząż na głowę konia z wędzidłem wkładanym w pysk.Ogłowie składa się z kilku części takich jak:-wędzidła-pasków policzkowych -nagłówka-naczółka-nachrapnika (nie zawsze)-podgardla-wodzyOgłowie ma też części pomocnicze należą do nich: wytok, napierśnik podogonie.

  czytaj więcej »


 • eżdżanie - pierwsza jazda na nie ujeżdżonym koniu.Zaplatanie nóg - wada chodu polegająca na krzyżowaniu nóg przy każdym kroku.Zimnokrwisty - określenie rasy europejskich koni ciężkich , pochodzących od prehistorycznego konia leśnego.Zebranie - skrócenie wykroku konia bez zakłócania jego rytmu.Źźrebak - młody koń do ukończenia pół roku.źrebiec- młody nie wykastrowany ogier do wieku 4 latŻŻabie oko- nadmiernie wyrośnięta górna powieka oka

  czytaj więcej »


 • potęge skokuxD. Na malutkie wybijał się z takim zapasem, że nie wiedziałam co robić, a na wyższe już mu się nóżek nie chciało podnosić. ;). Na pierwsze zawody w skokach, pojechał na nim Szymon. Bardzo ładnie pojechał, chociaz trochę miał problemy bo Tien jeszcze się bał przeszkód i próbował wyłamywać. No ale jakoś poszło:). Aktualnie zaczynam na nim treningi, na razie próbujemy ogarnąć jego małe bryki i galop, jest coraz lepiej.;D I chodzi do ułaństwa Tien, na różne inscenizacje, pokazy itp. :)

  czytaj więcej »


 • popręgu do obydwu wodzy. Zapobiega od nadmiernemu zadzieraniu głowy przez konia, a także zbyt silnemu działaniu ręki.WypinaczeZmuszają one konia do utrzymywania głowy w jednej pozycji, jednak są przeznaczone raczej do lonżowania konia.CzambonJest to pomocnicza wodza, osobiście używam jej do pracy na lonży, nie pod siodłem. Pomaga w kształtowaniu mięśni grzbietu konia.Oczywiście istnieją jeszcze inne patenty, lecz ja wymieniłam te najbardziej popularne.

  czytaj więcej »


 • ego, że koń nie chce odejść od swych towarzyszy. Może się zatrzymać albo zerwac galopem do stajni. Staraj się jechać zdecydowanie do przodu, jeżeli będzie to konieczne, użyj bata i trzymaj go po tej streonie, w którą koń zamierza uciec. Jeżeli jedziesz w teren staraj się wybierać drogę zataczającą pętle, bo powrót tą samą drogą może zachęcić konia do ponoszenia. Jeżeli kopń ciągnie i jest upaty poproś kogoś o pomoc. Ponoszenie często idzie w parze ze wspinaniem. Nie wolno puszczać tego płazem.

  czytaj więcej »


 • (Dla małych koni)*FULL -Jak zakładać ogłowie? (w przypadku ogłowia wędzidłowego) ETAP 1. Zaczynamy od założenia wodzy na szyję koniaETAP 2. Następnie wkładamy wędzidło do pyska konia (Jeśli koń nie chce przyjąć wędzidła pomagamy sobie palcem w MIEJSCU GDZIE KOŃ NIE MA ZĘBÓW!)ETAP 3. Gdy wędzidło znajduje się już w pysku konia, zakładamy na uszy część potylicznąETAP 4. Mimo tego że ogłowie trzyma się już na głowie konia, musimy zapiąć jeszcze podgardle oraz nachrapnik

  czytaj więcej »


 • dgardla8. nagłówekCzęści pomocnicze ogłowia to: 1. wytok – pasek zapięty do popręgu pomiędzy nogami konia, podtrzymywany przez drugi wokół szyi; od góry posiada kółka, przez które przewleczone są wodze – zapobiega szarpaniu głowy konia w górę 2. napierśnik – pasek wokół piersi konia, zapobiegający zsuwaniu się siodła do tyłu 3. podogonie – pasek biegnący poprzez grzbiet konia od siodła do ogona zapobiegający przesuwaniu się siodła do przodu

  czytaj więcej »


 • alizować ryzyko zaczepienia o nie,3.WYTOKWytoki dają dodatkową możliwość kontroli konia. Wyróżnia się wytoki ruchome i martwe. Muszą być tak dopasowane aby działały tylko, kiedy koń będzie szarpał głową do góry itp W żadnym wypadku nie powinny na siłę ściągać głowy konia w dół ! Kiedy zakładamy wytok ruchomy, pamiętajmy aby wodze miały "motylki" (widoczne na zdjęciu poniżej) w innym razie wytok może zaczepić się o wędzidło, a skutki tego mogą być tragiczne...

  czytaj więcej »


 • że przed następnym siodłaniem nie uda się go wygładzić. To z kolei może spowodować obtarcia u konia. Również ogłowie wieszamy porządnie na pasku nagłówkowym. Wilgotna od deszczu lub potu skóra zasycha zawsze w takim, kształci, w jakim ją zostawimy. Jest np. skręcą się paski policzkowe w tak wyschną, nie dziw się, że koń będzie rzucał głową kiedy zaczną go boleśnie obcierać. W następnym artykule opisze jak jak i kiedy myc kiełzno a także potnik. Zapraszam wiec do czytania i oceniania ;)

  czytaj więcej »


 • y przednimi nogami konia i rozdwaja się. Na każdym z dwóch końców znajdują się metalowe kółka, przez które przewleka się odpowiednią wodzę. Wyrok zapobiega zadzieraniu głowy przez konia. Używany jest przeważnie na skokach.Złe zapięcie wodzy pomocniczej możesz często rozpoznać po tym, ze głowa konia przyciągnięta jest niemal do jego piersi. Takie ustawienie jest przez jeźdźców określane jako 'schowanie za wędzidłem'. Przy prawidłowym zapięciu wodzy pomocniczej koń może nieść nos pionowo.

  czytaj więcej »


 • ewleka się wodze. Gdy koń zadziera głowę wytok ogranicza zasięg ruchu, wywierając nacisk na wędzidło.CZAMBONCiężko go opisać więc zamieszczę zdjęcie. Urządzenie zachęca konia do niskiej, wydłużonej pozycji i postawienia zadu.NIEMIECKA WODZAPaski tego urządzenia przewijają się przez pierścienie wędzidła, by połączyć się z kółkami przymocowanymi do wodzy. Kiedy koń silnie ciągnie lub usiłuje zadrzeć głowę następuje pociągnięcie za wędzidło skierowane w dół ku tyłowi

  czytaj więcej »


 • adaniem jest obniżenie głowy poprzez ściąganie wodzy w dół, a pasek na szyi mysi być przeciągnięty przez dwa metalowe kółeczka po obu stronach przedniego łęku (ma sprzączkę ten pasek).Wytok martwy - z jednej strony przyczepiony jest do popręgu a z drugiej do nachrapnika polskiego. Taki wytok również przeciwdziała wysokiemu noszeniu głowy i uniemożliwia koniowi uderzenie głową jeźdźca. Są jeszcze wytoczki, które łączy krótki pasek z wodzami i zapobiega on przerzuceniu wodzy przez głowę.

  czytaj więcej »