wodze


 • wojego działania opuści szyję. Kluczowe jest to, aby nie było to pod wpływem ciągnięcia za wodze. Ćwiczymy to długo i konsekwentnie, aż koń pozostanie z obniżoną szyją. Musimy ciałem wysyłać zwierzęciu zrozumiałe, jasne sygnały. Nie możemy pozwolić sobie na zmienność w działaniu, ponieważ nic dobrego nam z tego nie wyjdzie. Pamiętajmy, że ćwiczenie to ma na celu rozluźnienie konia i spokojną naukę. Zwierzę to przyjaciel człowieka, dlatego my też zawsze starajmy się mu to odwzajemnić.

  czytaj więcej »


 • szczęścia i komfortu w pracy z Tobą. Zachęcam do świadomego i spokojnego podchodzenia do pracy z końmi. Osoba, która zajmuje się młodymi i trudnymi końmi musi być świetnym obserwatorem i znawcą psychiki końskiej,  aby móc podejmować właściwe decyzje. Łatwo jest zniszczyć psychikę konia, a odbudowanie jej trwa latami a czasem jest już nie do odbudowania. \r\n\r\nAutor: Marta Adamkiewicz\r\n 

  czytaj więcej »


 • j się - w przeciwnym razie koń wyczuje Twoje spięcie i sam się zepnie. Zrobi się twardy i wybijający, a tego przecież nie chcesz. Powyższe porady odpowiadały na pytanie lepiej wypaść na zawodach. Jeśli interesuje Cię zagadnienie \\\"jak lepiej jeździć konno\\\", zajrzyj na mojego bloga: http://jaklepiejjezdzickonno.blogspot.comPozdrawiam i życzę jak najlepszych startów,Malwina                                                                                  

  czytaj więcej »


 • prawidłowe bądź nie działanie naszej ręki.Kolejnym ćwiczeniem jest kłus - stęp lub zatrzymanie - aktywny kłus. Ponieważ nie chcemy krótkich bądź wolnych kroków, powinniśmy zacząć działać tak, aby uzyskać krótkie i aktywne kroki. Koń musi się wtedy podnieść, aby uzyskać równowagę i przestać wisieć na wodzach. Wersja trudniejsza to kłus - zatrzymanie - cofnięcie - kłus. Ważne jest, aby dążyć do współpracy ze swoim koniem i osiągnąć jej perfekcyjny efekt.

  czytaj więcej »


 • zą się najwyżej potłuczeniami. Jednak jeśli po upadku z konia coś nas bardzo boli, mamy zawroty głowy lub pojawią się wymioty, trzeba bezwzględnie udać się do lekarza lub wezwać karetkę. Publikacja w ramach programu PZJ "Jeżdżę bezpiecznie"

  czytaj więcej »


 • , ale to nie mój konik, nie miałam prawa głosu. Załamałam się, kiedy poniosła kogoś do stajni podczas jazdy. Już wiedziałam, że trzeba zacząć pracę od nowa. Zabrałam się za to, z pomocą tych, co ją zepsuli, zresztą bezużyteczną. Trudno. Ale ostatniego dnia w tej stajni, gdy reszta w juz na mnie w busie czekała (to był grupowy wyjazd), byłam jedyną osobą, przytulającą klaczkę na pożegnanie). Chodziło mi o to, że serio warto walczyć o jakiegoś konia. Nieważne, że niski, grubasek i taki jakiś. :)

  czytaj więcej »


 • na ziemi lub zawiśniemy na szyi konia.Czy taka,czy inna opcja po prostu spadniemy,i w najgorszym wypadku coś sobie zrobimy.Prawie bym zapomniała o tym,aby cały czas patrzeć się przed siebie i \"oddać wodze\",tak by nie utracić kontaktu z pyskiem konia.Nie ciągniemy za wodze,ani ich za bardzo nie wydłużamy.Pamiętajmy również o doborze odpowiedniego konia,tak abyśmy czuli się na nim pewnie i wygodnie.Na pierwsze skoki polecam dobór łagodnego i spokojnego wierzchowca. A więc życzę miłych skoków!=)

  czytaj więcej »


 • stajni, przy nauce jazdy, zostaje na całe życie. Rozumiem hart i konieczność radzenia sobie z problemem w trakcie jazdy, ale nie pochwalam i nie rozumiem zachowań, w których ucząc się musi jeszcze odgadywać co instruktor ma na myśli, a do tego jak to zrealizować. Chyba nie tędy droga. Wielu z Was Czytelników i Czytelniczek umie jeździć. Czasem lepiej czasem gorzej, ale powinniście doskonalić, a nie uczyć się. Mam też nadzieję, że instruktorzy umieją uczyć – lepiej niż wy jeździć.

  czytaj więcej »


 • zaprzęgowym Szkolenie obejmuje 16 godz. zajęć teoretycznych i praktycznych Szkolenie prowadzi instruktor szkolenia podstawowego PZJ Michał Bekiesz Termin szkolenia: 17-18 czerwca.2014 zapisy do 22.06.2014 cena: 350 - istnieje możliwość rezerwacji noclegu za dodatkową opłatą Aby się zgłosić na szkolenie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy i wpłacić I ratę w wysokości 50 zł Miejsce Equisport Stajnia Dębina woj lubelskie kontakt 607 955 277 equisport.equisport@gmail.com

  czytaj więcej »


 • doskonale, że nasz niewinny wypad mógł się skończyć o wiele gorzej, zwłaszcza dla mojej kobyły, która nie miała już najlepszych nóg i mogłaby tam już utknąć, gdyby nie moja szybka reakcja. — Wiecie, byłem gotów wejść po was do wody w moich laczkach — powiedział nagle Maciek, a gdy spojrzałyśmy na niego i ujrzałyśmy konspiracyjny uśmiech, histeryczny śmiech z dziecinną łatwością zamienił się w najszczerszy i niezwykle wesoły. Maciek idealnie podsumował nasz wakacyjny wypad.

  czytaj więcej »


 • dłam na koński grzbiet. Powiedzieć że byłam zestresowana to mało - byłam przerażona! Na szczęście mój osiemnastoletni koń - profesor mimo takiej przerwy był bardzo spokojny i szybko przypomniał mi jakie to wspaniałe uczucie poruszać się w siodle. To niesamowite jak można na nowo odkryć jeździectwo. Z perspektywy czasu uważam, że moja przerwa bardzo pomogła mi w złapaniu dystansu do jazdy konnej. Teraz czerpie znacznie więcej przyjemności z obcowania z końmi i delektuje się każdą chwilą.

  czytaj więcej »


 • o mówicie ile widzicie palców. (Można wykonywać też proste działania matematyczne: dodawanie, mnożenie, całki ;)) Wysokość ustawionych przeszkód zależy od Waszego poziomu, nie porywajcie się z motyką na Słońce, jeśli macie problem ze skokami przez stacjonaty, nie ustawiajcie ich a tym bardziej okserów! Nauka skoków wymaga wielu godzin treningów, ćwiczeń. Zacznijcie od niskich kopert, a na pewno po pewnym czasie bez obaw (i szkody dla konia) skoczycie i stacjonatę i okser i triplebar. :)

  czytaj więcej »


 • wynikiem w western riding, co dało mu pierwsze miejsce w tej kategorii. W powożeniu, złoto zdobyła drużyna: Karol Strasburger i Marek Torzewski – rzecz o tyle ciężka, że w tym roku konkurowało aż 13 drużyn. W skokach przez przeszkody z brakiem punktów karnych, wygrał Maciej Florek. Po ostatniej konkurencji, jego uczestnicy postanowili w ramach towarzyskiego pokazu przeprowadzić drugą rundę, ale już bez siodła, jak na potomków Sarmatów przystało. Żadnemu z zawodników nic się nie stało.

  czytaj więcej »


 • łam jej że wrócę, i zrobimy to znowu, jednak tym razem nie będę się bać bo jeżeli bym zginęła, to w przekonaniu tego co kocham. Siedząc w aucie, w drodze do domu już wiedziałam co to jest miłość, szczęście ale zarazem strach. To najpiękniejsze co mogło mnie spotkać. A Ty jeżeli nigdy nie kochałeś konia, nigdy tego nie zrozumiesz. Jeżeli nie dosiadłeś końskiego grzbietu, nigdy nie zrozumiesz tego czym się zachwycam. Więc może spróbuj? Może stracisz tylko czas, albo odnajdziesz pasję …

  czytaj więcej »


 • ołkach (cavaletti), skoki przez przeszkody, jazda w terenie, gry i zabawy jeździeckie, organizacja imprez jeździeckich 14. Podstawy teorii sportu 15. Zasady kierowania grupą jeździecką. Psychologiczne i rozwojowe różnice w prowadzeniu zajęć z różnymi grupami wiekowymi i o różnym stopniu sprawności fizycznej 16. Planowanie, przygotowanie konspektu i prowadzenie zajęć 17. Zasady prawidłowego lonżowania – rodzaje pracy na lonży 18. Szkolenie konia i jeźdźca na lonży 19. Transport koni

  czytaj więcej »


 • y jest do wewnątrz, tak że zewnętrzna łopatka znajduje się niemal w linii z wewnętrznym biodrem. Jest to praca na trzech śladach. To ćwiczenie także można wykonywać zarówno w stępie jak i w kłusie. Nadal wykonujemy je z opcją wyrzucenia nóg za strzemion. Po takim przygotowaniu ujeżdżeniowym można z powodzeniem rozpocząć pracę na pojedynczych przeszkodach, szeregach. Pamiętajcie, że podstawą dobrego treningu skokowego jest dobre przygotowanie i rozgrzanie konia. Powodzenia w pokonywaniu parkurów.

  czytaj więcej »


 • nowagę na koniu. Z ćwiczeń, których nie polecam wymieniłabym kładzenie się na zadzie konie (zwłaszcza w siodle), ćwiczenie to powoduje zbyt duże napięcia i może powodować bolesne kontuzje. Na koniec jazdy warto pamiętać, iż stęp rozluźniający dla konia, dla nas jest szansą na złapanie kilku oddechów, luźne machanie nogami, rękami. Wykonując jakiekolwiek ćwiczenia pamiętajmy o uśmiechu i jednej banalnej sprawie, że jazda konna powinna nam przede wszystkich sprawiać przyjemność.

  czytaj więcej »


 • wignia. * KIEŁZNO- wędzidło łamane: składa się z dwóch ogniw połączonych przegubowo, działających na bezzębną krawędź żuchwy oraz dwóch kółek do których przypięte są wodze i paski policzkowe. Są również wędzidła niełamane. Munsztuk składa się z dwóch czanek ( których działanie za pośrednictwem pasków policzkowych wywołuje nacisk na nagłówek ), ścięgierza i łańcuszka. Wędzidła o cienkich i skręconych ogniwach ostrzej działają na pysk konia niż o grubych. Najłagodniejsze są wędzidła gumowe.

  czytaj więcej »


 • konkurs rysunkowy.W mailu koniecznie podajcie tytuł pracy, wasze imię i nazwisko, ile macie lat oraz nazwę stajni, w której jeździcie konno, lub z którą jesteście związani (fakultatywnie). Wszystkie prace konkursowe będzie można obejrzeć na naszej stronie internetowej w zakładce ‘KONKURSY’. Dla autorów najciekawszych prac przygotowaliśmy ciekawe upominki, a dla stajni smakołyki dla koni! Pamiętajcie, że termin nadsyłania prac to 10 marca 2013. W załączeniu regulamin konkursu.

  czytaj więcej »


 • uję to pytanie do Was moi drodzy.Potrzebuję pomocy-marzy mi się tani,ale wytrzymały czaprak w kolorach niebieski,zielony,jasna,promienna żółć,czerń...Znacie jakieś tanie sklepy ze sprzętem jeździeckim?Będę wdzięczna za pomoc!Mam też problem z wodzami-chcę kupić sobie wodze,ale gryzie mnie które wybrać:skórzane czy gumowo-skórzane?Które są lepszej jakości?Które wytrzymują że tak powiem'ekstremalne' warunki jazdy?potrzebuję rady!Za wskazówki będę naprawdę wdzięczna!Koniczka

  czytaj więcej »


 • dwyższeniu i zwiększać wysokość i długość szeregów tak, aby jeździec mógł swobodnie je pokonywać i oddawać rękę na każdym podskoku. Następnym krokiem będzie koperta ze wskazówką - z kłusa. Najłatwiejsza przeszkoda, dobra na pierwszy skok. Kolejna będzie stacjonata, okser ... I tak dalej. Najważniejsze są skoki z głową i dobrą techniką. Bo jeśli mamy za każdym razem ciągnąć konia za pysk, lepiej powróćmy do niższych przeszkód lub pracy na drągach.I pamiętajcie - skoki mogą być dobrą zabawą :)

  czytaj więcej »


 • ują na foki to czasami muszą zapędzić się na brzeg. Po prostu nabierają szybkości i pędem (tym z fizyki) wpadają na brzeg, tam chwytając fokę. To nie jest bezpieczny manewr, trochę za daleko i z myśliwego zostaje się padliną. Małe orki boją się, siła perswazji, szok tą perswazją wywołany jest dobrą nauką dla młodych. Pewnie orki nie mają praw chroniących dzieci...Pomijając wszystko, milion lat i orki będą pisać blogi.Pozdrawiam, życząc Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia,eqzb

  czytaj więcej »


 • mi w sposób naturalny dla ludzi zaczynamy się uczyć metod porozumiewania, które są naturalne dla koni.”Ale zgodnie z tym jak brzmi jedna ze złotych tez Jeździectwa Naturalnego ”Konie wiedzą kiedy wiesz ale wiedzą też kiedy nie wiesz” szukając rozwiązań dla naszych celów i problemów w jeździectwie musimy najczęściej zacząć ich szukać najpierw w sobie bo odpowiedź najczęściej znajdziemy w wiedzy i nas samych.na podstawie : artykułu Andrzeja Makacewicza

  czytaj więcej »


 • Siemka!Mam do was pytanie:Co mam zrobić, gdy koń , na ktorym jeżdżę, podczas przejścia do kłusa nie chce podnieść głowy i ciągnie za wodze? Nie moge sobie z tym poradzić. Pan mowi ze mam mocniej ciagnac az kon podniesie głowę ale jakos nie umiem...plis pomocy!!! Jesli wiecie co robic w takiej sytuacji to napiszcie w komentarzu...z gory dzieki!!! :DA!i mam jeszcze jedno pyt:)Na jaką długoć powinny byc strzemon do ujezdzania?

  czytaj więcej »


 • obrudzić w stajni oraz kalosze. Nawet w wielkich upałach, to lekcja dla początkujących nigdy nie trwa więcej niż godzinę, a tyle w ciepłych kozakach można wytrzymać: zwłaszcza, że na pierwszych lekcjach będzie raczej tylko stęp i kłus. Jeszcze ostatnie rady: najlepiej w stajni zdjać wszelkie bransoletki, pierścionki, biżuterię. Będą nam one przeszkadzać w jeździe, poza tym moze spaść na ziemię. Więc naprawdę nie warto.W nastepnych wpisach będę pisać o stroju dla zaawansowanych jeźdzców.

  czytaj więcej »