rollkur


 • t jakiś sport, w którym są takie wymagania organizatora - poproszę w komentarzu. Ale wracając do przykładu - moim zdaniem wskazuje to na nieco inne, niż powszechne postrzeganie wyścigów. Zresztą cały ubiegły sezon i ten wcześniejszy obfitowały w kary dla jeźdźców za nadużywanie bata. Kary może nie jakieś kosmiczne, ale tak dostać w ciągu sezonu kilka kar po 300 to jednak nieco zaboli. P.S. Może znowu uda mi się w niedzielę wyskoczyć... Nieco daleko mam, przez całą Warszawę.

  czytaj więcej »


 • ch skutkach rollkuru a mianowicie : usztywnienie grzbietu, co prowadzi do niepoprawnego przeniesienia ciężaru ciała, zwyrodnienie potylicy, trudności z oddychaniem, koń przez ustawienie łba niedokładnie widzi. Podsumowując, jest to szkodliwe dla zdrowia konia i bardzo bolesne! FEI twierdzi, że wykonanie rollkuru przez niedoświadczomego jeźdźca może być uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Koniec końców federacja ta zabroniła prawnie hiperfleksji, co jest błogosławieństwem dla wielu koni.

  czytaj więcej »


 • jest dopływ tlenu oraz wyraźne ograniczenie pola widzenia. Koń nie ma możliwości przeciwstawić się bodźcom jeźdźca. Czy to może chęć wygrania pokaźnych nagród sprawiła, że dobroć konia stała pod wielkim znakiem zapytania? Czy w sporcie konnym nie chodzi o czerpanie przyjemności? No, tak zapomniałam, że dzisiejszym światem rządzi pieniądz i to on wytycza granice co i za ile jest dopuszczalne. Może jednak nie jest z tym sportem tak źle skoro oficjalnie rollkur został zabroniony... Oby...

  czytaj więcej »


 • szyi konia. Pozycji tej koń nie jest w stanie utrzymać samodzielnie przez dłuższy czas, bez negatywnych konsekwencji w zakresie dobrostanu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że hiperfleksja jako pomoc treningowa musi być stosowana prawidłowo, ponieważ w wykonaniu niedoświadczonego/niewykwalifikowanego jeźdźca czy trenera technika ta może stać się znęcaniem się (nad koniem).”WIĘC ZASTANÓWCIE SIĘ, JEŚLI TAKĄ METODĘ CHCECIE WPROWADZIĆ, POWODUJE TO URAZY FIZYCZNE I PSYCHICZNE U KONI!!

  czytaj więcej »


 • Stefaniak – Ocena jakości pasz11:00-11:45 – Michał Sanczenko – Łucznictwo konne12:00-12:45 – Piotr Mazurek – Koń zaprzęgowy, jaki jest a jaki być powinienSALA B10:00-10:45 – Jacek Łojek – O zachowaniu się przy stole – zachowania pokarmowe koni11:00-11:45 – Wacław Pruchniewicz – ABC bezpiecznej jazdy konnej12:00-12:45 – Piotr Mazurek – Koń zaprzęgowy, jaki jest a jaki być powinien

  czytaj więcej »


 • ciem siły, co jednoznacznie wskazuje na fakt, iż ta metoda jest sztuczna i niewłaściwa. Zakaz rollkuru, to jeden z owoców lutowego spotkania FEI, drugi to powołanie specjalnej grupy, która ma zająć się wdrożeniem nowych ustaleń i systemów ułatwiających wykrywanie szkodliwej metody podczas zawodów. Jednym z pomysłów jest zainstalowanie kamer na rozprężalni podczas zawodów – do tej pory media regularnie informowały o przypadkach użycia rollkuru przez czołowych zawodników.

  czytaj więcej »


 • nadto “uczy” konia absolutnego posłuszeństwa. Prawdą też jest, że konie trenowane mniej radykalnymi metodami nie są w stanie z nimi konkurować, ale to akurat jest kwestią przyjętych (m.in. przez niechlubną FEI) nowych kryteriów oceny.Co wy Forumowicze sądzicie na ten temat?Należy tak jeździć, czy też Waszym zdaniem jest to brutalna metoda dla konia? Często też widać skoczków, którzy w ten sposób rozprężają konie.Zapraszam do dyskusji dot. tego kontrowersyjnego tematu.

  czytaj więcej »


 • o. Ale śledztwo zdecydowano się przeprowadzić. Miejmy nadzieję, że w końcu na tyle jasno określone zostaną granice i zakres stosowania rollkuru (hiperfleksji szyi), że będziemy pewni, iż metoda jest nieszkodliwa dla koni. Tym bardziej należy to uczynić, że nawet obrońcy techniki przyznają, iż jej nadużywanie lub nieumiejętne stosowanie mogą powodować u zwierzęcia stres, ból, dyskomfort. Pozostaje nam czekać na wnioski ze zjazdu – FEI obiecała podać je do publicznej wiadomości.

  czytaj więcej »