podkowiaki


 • ama siwych włosów o nieregularnych kształtach znajdująca się na czole. Hacele - wkręcane w podkowę bolce zapobiegające ślizganiu się konia np. na mokrej trawie czy lodzie. Hipika (z greckiego: hippike) - jeździectwo, sport konny. Hipologia - nauka o koniu domowym. Hipoterapia - metoda leczenia różnych schorzeń psychicznych i fizycznych za pomocą jazdy konnej i samego kontaktu z koniem. Hufnale (z niemieckiego) - gwoździe do przybijania podków, inaczej podkowiaki.

  czytaj więcej »


 • k. 3mm. W linię białą wbija się podkowiaki14.Tworzywo podeszwy - róg rureczkowy podeszwy15.Róg rureczkowy podeszwy - tworzywo ścienne uformowane w równoległe listewki 16.Tworzywo strzałki i piętek - piętki są zbudowane z włókien kolagenowych i pokryte cienką warstwą rogu. 17.Strzałka rogowa - zbudowana jest z trzonu zakończonego wierzchołkiem i dwóch ramion rozdzielonych rowkiem przystrzałkowym. 18.Grzebień strzałki P STe punkty opisują pierwszy obrazek;)

  czytaj więcej »


 • h podków. Podkowy mają też rozmaite zastosowanie.^Podkowy zwykłe-najczęściej stosowane mogą być okrągłe lub pełne^Podkowy wyścigowe-są mniejsze, lekkie i wykonane z np. aluminium. NA całej długości mają rowki poprawiające przyczepność. Stosuje się je na przednie nogi koni.^Podkowy western-gładkie o przedłużonych rogach. Podkuwa się nimi tylnie nogi konia.^Podkowy w kształcie grzybka(kłusaki)- kopyta ze specjalnie wyprofilowanym, wydłużonym pazurem uniemożliwiają zagalopowanie

  czytaj więcej »


 • >- Strzałka musi mieć kontakt z podłożem.- Kopyto musi być prawidłowo przycięte i całkowicie wygładzone.- Należy użyć właściwej liczby podkowiaków odpowiedniej wielkości.- Zacisk ma być dobrze dopasowany.- Nie może być prześwitu pomiędzy puszką kopyta, a podkową.- Obcięte podkowiaki nie mogą wystawać na zewnątrz i muszą znajdować się w prawidłowej odległości od podkowy.- Właściwy typ i waga podkowy muszą być dopasowane do rozmiarów i potrzeb konia.

  czytaj więcej »


 • Następnie rozczyszcza każde z kopyt i zdzierakiem wyrównuje ich powierzchnię przyziemną tak, by równo przylegała do podkowy. Potem nakłada starą lub dopasowuje do kopyta nową podkowę, a w końcu przybija ją do niewrażliwej części puszki kopytowej ( tzw. białej lini ).Budowa kopyta widoczna na zdjęciu.  Istnieją specjalne podkowy dla koni, w których są dziury i gwint, żeby w razie potrzeby można było wkręcić hacele i startować także podczas zawodów na śliskiej trawie.

  czytaj więcej »


 • trzałka nie mogą być nadmiernie ścięte, a ta ostatnia musi dotykać gruntu. Wszystkie podkowiaki mają wychodzić na jednej wysokości. Języczki na przedzie podkowy muszą być idealnie dopasowanego przygotowanych wgłębień. Wolne końce podkowy nie powinny być ani za krótkie, ani za długie. Podkowy oraz podkowiaki powinny być do siebie dopasowane, bo dojdzie do ich obluzowania. Konie z wadami postawy kończyn można podkuwać specjalnymi korekcyjnymi podkowami, ale wymaga to wizyty specjalnego kowala.

  czytaj więcej »


 • średnicy otworów podkuwacz dobiera odpowiednie gwoździe. Za pomocą specjalnego młotka kowal wbija podkowiaki najpierw w miękką warstwę rogu, a następnie w twardą warstwę ściany kopyta. Ostrza podkowiaków, które wyszły ze ściany kopyta, zostaną opukane, przygięte do dołu i opiłowane.6.Końce podkowiaków.Końce przybitych podkowiaków są obcinane i zaginane ku dołowi a pomocą specjalnych kleszczy.7.Wystające części gwoździ spiłowywane są pilnikiem, żeby koń nie skaleczył się nimi.

  czytaj więcej »


 • być ponownie użyte, jeśli nie są zdarte. Nawet, jeśli koń nie potrzebuje nowych podków, stare muszą być na nowo dopasowane i przycięte, ponieważ kopyto rośnie. Przerośnięte kopyto nakłada duże obciążenie na stawy i ścięgna, co może spowodować potykanie się konia. Inne problemy, jakie mogą wystąpić, to obluzowanie podkowy lub nawet jej zgubienie, podkowa zbyt cienka z powodu ciężkiej pracy lub wystające podkowiaki, które trzymają podkowę na kopycie. Jednak nie wszystkie konie muszą nosić podkowy.

  czytaj więcej »


 • 00• Konkurs nr 20 sztafeta: kuc 130cm (przeszkody 60cm), kuc 148cm i duży koń (przeszkody 105cm) art. 268.1; 2. Tab.Cgodz.14.00• Konkurs nr 21 - CC1 (145/150 cm) Grand Prix zwykły z rozgrywką art. 238.2.2. ok. godz.16.00POKAZ ZAPRZĘGÓWPOKAZ SZTUKI KASKADERSKIEJ w pracy z koniemgodz. 18.00• Konkurs nr 22 – C1 (135 cm) Finał Małej Rundy dwufazowy art.274.5.3. - Finał Małej Rundy o nagrodę Prezesa Zarządu MTP

  czytaj więcej »