pasek podgardlany


 • szczęścia i komfortu w pracy z Tobą. Zachęcam do świadomego i spokojnego podchodzenia do pracy z końmi. Osoba, która zajmuje się młodymi i trudnymi końmi musi być świetnym obserwatorem i znawcą psychiki końskiej,  aby móc podejmować właściwe decyzje. Łatwo jest zniszczyć psychikę konia, a odbudowanie jej trwa latami a czasem jest już nie do odbudowania. \r\n\r\nAutor: Marta Adamkiewicz\r\n 

  czytaj więcej »


 • wignia. * KIEŁZNO- wędzidło łamane: składa się z dwóch ogniw połączonych przegubowo, działających na bezzębną krawędź żuchwy oraz dwóch kółek do których przypięte są wodze i paski policzkowe. Są również wędzidła niełamane. Munsztuk składa się z dwóch czanek ( których działanie za pośrednictwem pasków policzkowych wywołuje nacisk na nagłówek ), ścięgierza i łańcuszka. Wędzidła o cienkich i skręconych ogniwach ostrzej działają na pysk konia niż o grubych. Najłagodniejsze są wędzidła gumowe.

  czytaj więcej »


 • st bardzo rzadko spotykane, wyróżnia je przede wszystkim pionowy uchwyt przy przednim łęku, umożliwiający wykonywanie akrobacji.* SIODŁO MONGOLSKIE- ma bardzo długie ławki terlicy i siedzisko wysoko nad grzbietem konia, co skutecznie chroni jego grzbiet i rozkłada ciężar jeźdźca. * SIODŁO ARABSKIE- charakteryzuje się bardzo wąskimi i wysokimi łękami. * SIODŁO RAJDOWE- w miarę lekkie i o dużej powierzchni nośnej, co ogranicza do pewnego stopnia możliwość kontuzji konia.

  czytaj więcej »


 • icę konia. Powinni używać ją tylko bardzo doświadczeni jeźdźcy. Efekt pozornego, łatwego zebrania konia jest krótkotrwały.Często dzieje się tak, że koń na czarnej wodzy ma głowę niemal przy piersi – to efekt braku wyobraźni u jeźdźca w stosowaniu tej pomocy. Konsekwencją takiego nadużycia jest problem z koniem, że staje się nieposłuszny, zadziera głowę i ucieka przed ręką jeźdźca.Wszystkie patenty należy używać z głową, najlepiej pod okiem bardziej doświadczonej osoby od nas :)

  czytaj więcej »


 • o się na 400nauszniki Pikeur Bardzo ładne i modne nauszniki firmy PIKEUR z kolekcji jesień-zima 2012/13. Bardzo wygodne. Posiadają sztuczne futerko, zdobione zimowym motywem.O wygranej zwycięzcy zostaną powiadomieni telefonicznie. Gratulujemy i już teraz zachęcamy do udziału w kolejnych konkursach galopuje.pl!Szczegółowe zasady konkursu określa:Regulamin

  czytaj więcej »


 • 150>V miejsce – nauszniki Pikeur Bardzo ładne i modne nauszniki firmy PIKEUR z kolekcji jesień-zima 2012/13. Bardzo wygodne. Posiadają sztuczne futerko, zdobione zimowym motywem.Zapraszamy do udziału! Przypominamy, że konkurs trwa do 20 grudnia włącznie, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 21 grudnia.Szczegółowe zasady konkursu określa:Regulamin

  czytaj więcej »


 • aniu pasa do popręgu do siodła.SIEDZISKOSiedzisko jest to górna płaszczyzna siodła. Często wykonywane jest z zamszu, ponieważ daje to jeźdźcowi lepszą przyczepność.TYLNY ŁĘKTylny łęk, podobnie jak w siodłach europejskich, jest to tylna część terlicy siodła.POŁYSiodło spoczywa na połach. Siodła westernowe nie mają wyściółki i poduszek.PASKI DO MOCOWANIA EKWIPUNKUZnajdujące się przy siodle paski są wykorzystywane do mocowania elementów ekwipunku.

  czytaj więcej »


 • niczyć, zakładając np. na szyję konia specjalny pasek zapinany na klamrę, powodujący ból przy łykaniu. Łykawość trwająca przez dłuższy czas szkodzi układowi pokarmowemu zwierzęcia. Powoduje wzdęcia z objawami boleści. Na skutek chwytania twardych przedmiotów zęby nieprawidłowo się ścierają i przedwcześnie zużywają. Niekiedy stosuje się radykalne rozwiązania, usuwając operacyjnie odpowiedni mięsień szyi niezbędny w łykaniu. Łykawość bywa zaraźliwa, gdyż konie podpatrują i naśladują się wzajemnie.

  czytaj więcej »


 • . Niepoprawne używanie czarnej wodzy może prowadzić do chowania się konia za wędzidłem , a potem nie możliwości pracy z nim.Łagodniejszą formą czarnej wodzy jest wodza Kohlera, która nie działa dopóki koń nie zacznie się wyrywać i szarpać. Wtedy jej działanie jest podobne do działania czarnej wodzy. Niestety odradzam jej używanie, gdyż trudno jest określić kiedy tak naprawdę działa.Wszyscy jeźdźcy używający jakichkolwiek pomocy tego typu powinni wiedzieć jak ich używać i do czego służą.

  czytaj więcej »


 • o zamiast czanek połączone kółka. Cyganka- to typ wędzidła z dźwignią, której rolę pełni pasek przełożony przez kółka. Jest ono tylko dla bardzo doświadczonych jeźdźców. Munsztuk- jest wędzidłem wymaganymw wyższych klasach ujeżdżenia (C, CC, CS), bo daje ono najlepszy kontakt z koniem. Hakamore- to kiełzno bezwędzidłowe działające na nos, potylicę i szczękę konia. Wywodzi się ze stylu westernowego.NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE PRZED WŁOŻENIEM WĘDZIDŁA DO PYSKA KONIA NALEŻY JE UMYĆ!

  czytaj więcej »


 • zapięciu nachrapnika, powinny wejść pod niego dwa palce. Podgardle zapnij tak, aby między pasek a gardło konia weszła zwinięta pięść.Dopasowanie kantara:Moim zdaniem najlepsze są kantary z regulowaną długością nagłówka i nachrapnika. Wtedy możemy go lepiej dopasować. Nagłówek powinien być tak zapięty, aby pod kółko łączące pasek policzkowy z nachrapnikiem weszły dwa palce. Pod nachrapnik także powinny wchodzić dwa palce. Między pasek podgardla a gardło konia powinna wejść zwinięta pięść.

  czytaj więcej »


 • nie trzeba odcedzać. Tylko pamiętajcie, aby woda nigdy nie była gorąca! Spróbujcie sami sobie zrobić inhalację, np. pod ręcznikiem, nad miską w domu i zobaczycie, że przy gorącej wodzie to nic przyjemnego. Tak samo odczuwa to Wasz konik, a one mają przecież o wiele wrażliwsze nosy. Zawsze można sprawdzić odpowiednią temperaturę, najpierw samemu wkładając głowę do wiadra i zaciągając się parę razy parą. Jeżeli macie wątpliwości, to lepiej odczekać, aż woda jeszcze trochę przestygnie.

  czytaj więcej »


 • a wędzidłowego do kółek wędzidłowych(jest przez nie przekładany) i podpinany do popręgu, po bokach konia. Działa na całą głowę konia, nie tylko na pysk.Gog- jest umieszczany na głowie konia podobnie jak czambon, ale końcówki przypina się do popręgu, między przednimi nogami konia, na brzuchu. Gdy tylko koń podnosi głowę, gog zmusza go do opuszczenia jej. W ten sposób gog zmusza konia do prawidłowego ustawienia- ' w przód i w dół'. Gog, także może być uzywany przez doświadczonych jeźdźców.

  czytaj więcej »


 • otrzebny ból)Na końską głowę zakłada się też kantar. Coś w rodzaju uproszczonej uzdy (nie tylko dla koni). Do kantara nie dopina się wędzidła, jego częścią jest natomiast kółko do mocowania uwiązu. Kantar umożliwia prowadzenie. Nie odparza konia, gdy w nim długo stoi.Budowa:1. Pasek potyliczny2. Paski policzkowe3. Górna część nachrapnika4. Dolna część nachrapnika5. Pasek łączący nachrapnik z podgardlem6. PodgardleNo to chyba juz na tyle. ;)

  czytaj więcej »


 • miejsce przypięcia puśliska) 4. Siedzisko (miejsce gdzie się siedzi)5. Tybinki 6. Poduszka kolanowa 7. Przestrzeń pod łękiem przednim 8. Przystuły 9. Puślisko strzemienia (pasek, który pozwala regulować strzemiona)10. Strzemię (miejsce gdzie trzyma się największą część stopy)11. Popręg (pas, który trzyma siodło, musi być dobrze dociągnięty i dopasowany - nie za luźny, aby nie zjechać razem z siodłem np. po skoku)W części drugiej opis ogłowia końskiego. ;)

  czytaj więcej »


 • ach wyciągną do przodu.Jeśli strzemiona są bardzo nierówne zobaczymy to.Inni mają jeszcze sposób liczenia dziurek na puślisku lecz to nie jest dokładne ponieważ czasem puśliska się wyciągają.Kiedy jeżdżę na koniu coś uwieram mnie w łydkę:To pewno to żę nie pociągnąłeś dolnego puśliska.Nie można tak jeździć ponieważ może to doprowadzić pokrwawienia nogi1.Nigdy nie wydłużaj strzemion ani skracaj nie trzymając konia.2.Najlepiej poprawia się strzemiona kiedy koń stoi.

  czytaj więcej »


 • zed pokaleczeniem się o twarde elementy konstrukcyjne siodła.Strzemię – metalowe pałąki przyczepione po obu stronach siodła do puśliska. Jeździec trzyma w nivh stopy podczas jazdy.Czaprak – podkładka pod siodło wykonana z materiału i gąbki lub sztucznego futerka. Siodła mogą się od siebie różnić wielkościa, długością poduszki kolanowej, wyglądem ( westernowe ), budową ( rajdowe, bezterlicowe ). Jednak siodło to siodło i pomaga jeźdźcowi i koniowi we wspólnej pracy :)

  czytaj więcej »


 • róciłam na innym koniu, dopiero kiedy im opowiedziałam co się stało - zorientowali się :P To był mój pierwszy "poważny upadek". Co najważniejsze - nic się nie stało, a ja dalej chcę jeździć na Pankracym, ale nie w tym "przeklętym" siodle. Teraz się z tego śmieję, ale na prawdę trochę się przestraszyłam, kiedy już byłam na Ziemi. Anielka na "pocieszenie" opowiadała mi w drodze powrotnej o swoich upadkach...Nie żałuję tego terenu i mam nadzieję, że jeszcze kilka takich przeżyję! :)

  czytaj więcej »


 • za uszami konia .4. Pasek policzkowy - do niego podpięte jest wędzidło, leży na policzku konia 5. Podgardle - jak nazwa mówi znajduje sie pod gardłem i trzyma ogłowie na swoim miejscu 6. Wędzidło - kiełzno; znajduje sie w pysku konia 7. Wodze - służą do kierowania koniem Jednak są różne rodzaje ogłowia i mogą się różnić od siebie niektórymi elementami np. - nachrapnikiem- wyglądem- działaniem - i rodzajem ( wędzidłowe, bezwędzidłowe )Pozdrawiam :)

  czytaj więcej »


 • w, a także humanitarne traktowanie po zakończeniu kariery sportowej. Dotyczy to właściwej opieki weterynaryjnej obrażeń odniesionych na zawodach, spokojnej starości, ewentualnie eutanazji.V. PZJ zachęca wszystkie osoby działające w sporcie jeździeckim do stałego podnoszenia swojej wiedzy oraz umiejętności dotyczących wszelkich aspektów współpracy z koniem.Propozycje zatwierdzone przez MZJ KrakówDnia 30.05.2011 r. V-prezes ds. sportowych Jacek Wisłockimzj.krakow.pl

  czytaj więcej »


 • d/s Szkolenia Sportowego tel. 0-500-206-317, e-mail krzysztof.koziarowski@ruczaj.plMarta Mazurek - Sekretarz Zarządu MZJ tel. 0-509-456-828Anna Skobrtal - Skarbnik Zarządu MZJ e-mail: anmar-asman@poczta.onet.pl tel: 0-512 356 487Eulalia Michalik - Przewodniczący Kolegium Sędziów MZJ e-mail: eulalia12@op.pl tel.: 0-513 142 985 Dorota Pasek - członek Zarządu ds. rejestracji zawodników i koni tel.: 0-509 412297http://www.mzj.krakow.pl/

  czytaj więcej »


 • a ganasze można było wsunąć pięść2. Pasek policzkowu - na niam zamocowane jest wędzidło3. Nagłówek - trzyma ogłowie 4. Naczółek - zapobiega zsuwaniu ogłowia na szyję5. Nachrapnik - przenosi część działania ręki jeźdzcca na kość nosową konia, uniemożliwia otwieranie pyska 6. Wędzidło - umożliwia powodowanie koniem (ale są też ogłowia bezwędzidłowe np. hackamore)7. Wodze - zapewniają kontakt między pyskiem konia a ręką jeźdźccaRESZTE MACIE W GALERII :-)

  czytaj więcej »


 • abezpieczenie jeźdźca przy upadku (zapobiega ciągnęciu go po ziemi przez konia w przypadku utkwienia nogi w strzemieniu).Strzemię – część rzędu końskiego, metalowe (lub drewniane) pałąki zawieszone na skórzanych paskach, tzw. puśliskach, po obu stronach siodła. Kiedy jeździec wsiada na konia wsuwa nogę do strzemienia, po czym drugą nogę do drugiego strzemienia. W czasie kłusu jeździec na raz wstaje w strzemionach, a na dwa siada w siodle (tzw. kłus anglezowany).

  czytaj więcej »


 • pomocnicze ogłowia to: wytok – pasek zapięty do popręgu pomiędzy nogami konia, podtrzymywany przez drugi wokół szyi; od góry posiada kółka, przez które przewleczone są wodze – zapobiega szarpaniu głowy konia w góręnapierśnik – pasek wokół piersi konia, zapobiegający zsuwaniu się siodła do tyłupodogonie – pasek biegnący poprzez grzbiet konia od siodła do ogona zapobiegający przesuwaniu się siodła do przodu

  czytaj więcej »


 • e do jazdy konnej. Używa się ich zamiast wysokich butów, na przykład oficerek. Zakładane są na spodnie i na buty. Pod podeszwą buta przechodzi zapinany pasek lub gumka. Sztylpy osłaniają całą łydkę od kostek aż do kolan. Są zrobione ze skóry, sztruksu, zamszu, bawełny. Sztylpy są zapinane na znajdujący się z boku zamek lub guziki, a w ozdobnych rodzajach nawet haftki. W miejscu, gdzie łydka i stopa dotyka konia, są pogrubione, np. wkładem z bawełny, co zapobiega odciskom i obtarciom nóg.

  czytaj więcej »