ostrogi


 • szczęścia i komfortu w pracy z Tobą. Zachęcam do świadomego i spokojnego podchodzenia do pracy z końmi. Osoba, która zajmuje się młodymi i trudnymi końmi musi być świetnym obserwatorem i znawcą psychiki końskiej,  aby móc podejmować właściwe decyzje. Łatwo jest zniszczyć psychikę konia, a odbudowanie jej trwa latami a czasem jest już nie do odbudowania. \r\n\r\nAutor: Marta Adamkiewicz\r\n 

  czytaj więcej »


 • utanazji przez lekarza weterynarii, tak szybko, jak to możliwe. e) Emerytura Należy dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić koniom godne i humanitarne traktowanie po zakończeniu kariery sportowej i przejściu na emeryturę. FEI wzywa wszystkie osoby zaangażowane w sport jeździecki do osiągania najwyższego możliwego poziomu wiedzy w ich specjalności w zakresie opieki i postępowania z koniem biorącym udział w zawodach Propozycje Zawodów Ogólnopolskich zatwierdzone przez PZJ 2013-09-19

  czytaj więcej »


 • p. Mam tu na myśli czaprak, futerko, żel itd. Osobiście jeżdżę w stylu klasycznym i jestem zwolennikiem obydwóch stylów, jednak zawsze ta cząstka mojej symaptii będzie przekładała się na szalę z westernem ze względu na ATMOSFERĘ! Amazonki i kowboje są znacznie przyjaźniej nastawieni do swoich konkurentów i niż w stylu angielskim :) Odczucia wyrażone w powyższym tekście są tylko i wyłącznie moje, a więc proszę nie brać sobie tego 100u procentowo do serca ;) pozdrawiam Rewus

  czytaj więcej »


 • ekreacja. I zaczęło się. Dostrzegłam, że zawody nie muszą opierać się na sile. Również może wygrywać zrozumienie, szept jeźdźca. Nie krzyk. W chwili obecnej swoich sił próbuję w KJ Lalin. Stadnina w Bieszczadach, gdzie panuje niesamowita atmosfera. Konie są równie uprzejme, jak ich właściciele :) Aktualnie, staram się pogodzić cotygodniowe treningi skokowe, pracę w stajni minimum 4 razy w tygodniu i naukę licealisty. Znajomi mówią mi, że jestem pokręcona. Ale to ja. Zakochana w koniach Kamila :)

  czytaj więcej »


 • ą niemiłosiernie te biedne konie... leją palcatami , zakłądaja ostrogi .. ale po co? żeby pokazać , ze jest się 'fajnym'? no chyba nie tędy droga. Jazda konna nie polega na gwiazdorzeniu, wykłocaniu się o konie , obgadywaniu. i dobra rada: nim zaczniecie pyskować lub wykłócać sie , popatrzcie jak jezdzicie - biorąc sie za skoki bez podstaw to trochę smieszne :) prosze napiszcie mi w komentarzach rady - Jak mam przeżyć zachowanie takich osób , bo przyznam że juz nie wytrzymuję :)

  czytaj więcej »


 • nie kare, to określenie konia o czarnej sierści. Temu określeniu nie przeszkadza fakt, że często głeboka cześć sierści latem zmienia odcień na brązowy. Maść charakteryzuje intensywny, czarny kolor, który występuje również na grzywie o ogonie. Kary jest także określeniem konia, u którego występują białe plamki na głowie i kończynach.Maści rozjaśnionepod wpływem pewnych genów na podłożu maści podstawowych tworzą się maści rozjaśnione, tj. np. jelenia, palomino, cremello i wiele innych.

  czytaj więcej »


 • Najczęściej występują pod grzywką i na słabiźnie. WKKW - Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, konkurencja jeździecka będąca wszechstronnym sprawdzianem możliwości konia i jeźdźca. Składa się z trzech części: ujeżdżenia, próby terenowej i skoków przez przeszkody, rozgrywanych przez trzy kolejne dni. Zganaszowanie - takie ustawienie głowy konia, przy którym potylica jest najwyższym punktem, a linia nosa pozostaje nieco przed pionem. Żabi pysk - nakrapiane zabarwienie warg.

  czytaj więcej »


 • > SchimmelSłoma> straw> StrohStajnia> stable> stallStawać dęba> to rear> steigenStrzemię> stirrup>Steigbugel (u z 2 kropkami)Ścięgno> ten don> SehneToczek> toque> ToqueWałach> Golding> WallachWędzidło> snaffle bit> TrenseWeterynarz> veterinary> TierarztWodze> reins> Zugel (a z 2 kropeczkami)Wsiadać> to Mount> aufsitzenZebranie konia> collection> versammlungZrzucić> to throw> abwerfenZsiadać> to dismount> absitzenŹrebak> foal> Fohlen

  czytaj więcej »


 • ałdem kolanowym-kulsze-pośladki-krocze, odbyt i srom (u klaczy)-nasada ogona-rzep ogona-kiść ogona-Nogi (część wolna kończyny)-podramię (przedramię)-nadgarstek (napiąstek)-nadpęcie-okolica stawu pęcinowego z ostrogą i szczotką pęcinową-pęcina-korona-kopyto-kasztanyArtykuł oparty na mojej własnej wiedzy, wiedzy moich rodziców i instruktorów, oraz z wikipedii.Ten artykuł powstał również dzieki pomocy znajomego weterynarza.

  czytaj więcej »


 • eniając chodu-przy kontrolowaniu postawy konia- przy wykonywaniu chodów bocznychZ dosiadu korzysta się do:-wchodzenia w zakręt-zmieniania tempaKażdej w tych pomocy używa się także do wielu innych zadań.Dodatkowe, sztuczne pomoce jeździeckie:a) palcat- służy do wzmocnienia działania łydek, jest pomocą nie narządziem do bicia!b) ostrogi- wzmacniają działanie łydek- korzystać z nich powinni tylko doświadczeni jeźdźcyPomoce mechaniczne to wodze pomocnicze.

  czytaj więcej »


 • STROGA z cierpieniem nie zawsze jest trafne. Używanie ostróg z wyczuciem i odpowiedzialnością nie doprowadzi do niczego złego. Jeśli koń na ostrogach chodzi bardzo ładnie. Spróbuj z nich zrezygnować i zobacz jak koń chodzi bez nich. Czy zapamiętał coś z lekcji w ostrogach? Jeśli łudzisz się z pytaniem czy zakładać ostrogi na własnego konia najlepszym sposobem będzie zapytania kogoś doświadczonego np. twojego instruktora. Zapamiętajmy więc poprawne używanie ostróg nie doprowadza do niczego złego.

  czytaj więcej »


 • pracy z nim powinniśmy go 'poklepać' ( gdy siedzimy w siodle ), jeśli lonżujemy konia a on robi wszystko tak jak powinien powinniśmy zawołać spokojnym, radosnym głosem w jego kierunku np. dobry koni! Wołamy do niego tylko dlatego żeby nie przestawał wykonywać czynności. Po skończonym treningu powinniśmy dać naszemu partnerowi jabłko, marchewkę bądź kostkę cukru. Pamiętajmy by nie chwalić konia ciągle bo gdy się przyzwyczai do tego nie będzie chciał wykonywać ćwiczeń bez pochwały po wykonaniu go.

  czytaj więcej »


 • e oznaczone są kredą. Na bandach lub w inny sposób zaznaczone są odległości 27, 36 i 54 metrów od linii końcowej. Są to odległości, z których wykonuje się rzuty karne. Słupki bramek są wykonane z lekkich materiałów (np. wikliny lub gąbki obszytej ceratą) i lekko osadzone w ziemi, tak aby w przypadku wjechania w nie przez jeźdźca nie stanowiły zagrożenia. Istotnym elementem wyposażenia boiska są pony lines czyli płotki i barierki, do których przywiązywane są konie czekające na swoją kolej w grze.

  czytaj więcej »


 • 344 51 42, 344 51 43fax. (83) 344 51 43e-mail: hoteldelfin@hoteldelfin.plHotel ok. 25 km od stadninyOrganizator nie ponosi odpowiedzialności za kradzieże, wypadki i inne szkody mogące powstaćw trakcie transportu, na i po zawodach oraz w trakcie uczestnictwa w nich. Zaleca się ubezpieczeniesię od następstw nieszczęśliwych wypadków.Podpisali:Prezes PZHKA, Jerzy BiałobokDyrektor SK Janów Podlaski, lek. wet. Marek TrelaPrezes KJ Janów Podlaski, Anna Stefaniuk

  czytaj więcej »


 • ie bądź nakazują wykonanie skrętu.Ręce - służą do kierowania koniem. Wrażliwą i czułą ręką łatwo możemy utrzymać stały kontakt z psykiem konia. Dosiad - mięśnie krzyża, pośladków i łydek służą do popędzania konia oraz do przygotowania go do wykonania przejść.Głos - należy go używać oszczędnie, aby pochwalić, skarcić lub uspokoić konia.POMOCE SZTUCZNEPalcat, ostrogi - jeżeli koń nie reaguje na naturalne pomoce, możemy użyć pomocy sztucznych.

  czytaj więcej »


 • renie Janowa Podlaskiego i najbliższych okolic. Hotel ,,Delfin""Al. Jana Pawła II nr 11, 21-500 Biała Podlaskatel. (83) 344 51 41, 344 51 42, 344 51 43fax. (83) 344 51 43e-mail: hoteldelfin@hoteldelfin.plHotel ok. 25 km od stadninyOrganizator nie ponosi odpowiedzialności za kradzieże, wypadki i inne szkody mogące powstaćw trakcie transportu, na i po zawodach oraz w trakcie uczestnictwa w nich. Zaleca się ubezpieczeniesię od następstw nieszczęśliwych wypadków.

  czytaj więcej »


 • Jeżeli koń uderza ogonem może to być znak jego niezadowolenia lub gniewu.W przypadku koni wierzchowych może to również być oznaką oporu zwłaszcza gdy jeździec nosi ostrogi i ich używa .Nie należy tego mylić z machaniem ogonem w celu odpędzenia much.

  czytaj więcej »


 • ta i ułożona wzdłuż mostka. Młode konie (do 5 lat) mogą być jeżdżone w ogłowiu wędzidłowym z obiema rękami na wodzach.Doma Vaquera la Garrocha to styl jazdy z tyczką o długości 3,5-4,5 metra, która pomagała powalić cielaka i znacznie ułatwiała prace na ranczo. Dzisiaj promuje się w Hiszpanii styl jazy z tyczką jako ukazanie precyzji konia, delikatności i piękna oraz współpracę z jeźdźcem, polegająca na zaufaniu i precyzji....Mamy nadzieje, że i u nas znajdzie swoich sympatyków...

  czytaj więcej »


 • iadczonym jeźdźcem, który w razie nieporadnego skoku nie szarpnie konia za pysk i nie przysiądzie go.Ważne też jest prawidłowe rozprężenie i przyzwyczajenie konia do przeszkód. W tym celu należy jeździć wokół przeszkód, pozwalać koniowi je obwąchiwać i chwalić go przy tym, co buduje niezbędne zaufanie. Częstym zmianom tempa i kierunku między przeszkodami towarzyszy żucie z ręki. Galopujemy półsiadem, koń sam się niesie, a linia czoła – nosa znajduje się nieco przed pionem.

  czytaj więcej »


 • oń nauczy się reagować szybciej na polecenia wydane pomocami naturalnymi.Palcat:Palcat powinien być stosowany do wzmocnienia działania nogi zignorowanego przez konia. Jest to lekkie uderzenie tuż za nogą konia, w trakcie powtarzania polecenia nogą. Nie wolno uderzać palcatem w gniewie.Ostrogi:Ostrogi obejmują buty od tyłu i przymocowane sa do nich paskiem pod podeszwą. Jednakże może ich używać tylko doświadczony jeździec, który w pelni kontroluje pracę swoich nóg.

  czytaj więcej »


 • dosiad to najtrudniejsza pomoc jeździecka. To działanie krzyżem lub mięśniami pośladków-GŁOS-Głosem można;-nagrodzić konia,-ukarać konia,-uspokoić konia.-WODZE- Wodzami sterujemy koniem. ALE PAMIĘTAJMY NA KOŃCU WODZY ZNAJDUJE SIĘ WĘDZIDŁO.JEST ONO W PYSKU KONIA,CZYLI NIE MOŻEMY ZA NIE MOCNO CIĄGNĄĆ BO ZRANIMY KONIA!!!Pomocami jeździeckimi sztucznymi są ;-PALCAT- używany przy leniwych koniach, lub też przeważnie do galopu i skokach. -OSTROGI- Używane na zawodach.

  czytaj więcej »


 • umożliwiających obronę od tyłu, w sztuce ujeżdżenia wymaga od jeźdźca niesamowitej perfekcji i zmysłu estetyki.W dzisiejszych czasach elementy wyższej szkoły jazdy i szkoły nad ziemią można zobaczyć w nielicznych miejscach, na przykład w Hiszpańskiej Szkole Jazdy w Wiedniu, instytucie szkolącym koni wyłącznie według zasad klasycznej szkoły jazdy w jej czystej formie.Richard Hinrichs, niemiecki szkoleniowiec ujeżdżenia, należy w swoim kraju do najlepszych znawców klasycznej szkoły jazdy.

  czytaj więcej »


 • cie i certyfikat bezpieczeństwa( Długie włosy należy ułożyć w siatkę lub krótko spiąć )-Koszula i plastron - biały-Fraczek - granatowy, szary lub czarny-Rękawiczki białe- Bryczesy białe lub kremowe/beżowe- Długie buty lub sztyblety i sztylpy czarne bądź brązoweKoń powinien mieć zaplecioną lub skróconą grzywę i wyrównany ogon. Niedopuszczalne ochraniacze ani bandaże. W niektórych konkursach można mieć bat ujeżdżeniowy, dopuszczalne są ostrogi.

  czytaj więcej »


 • ą - Water jumpStyle jazdy:Klasyczna jazda na koniu - Classical horse ridingUjeżdżenie - DressageJazda w stylu western - Horse western styleJeździectwo naturalne - Natural horsemanship" Końskie " zawody i zajęcia ludzi:Kowal - SmithKowalstwo - ForgingSiodlarstwo - SaddleryChód boczny - Side walkZaklinacz koni - Horse whispererTrener konny - Horse trainerRymarz - SaddlerKowboj - CowboyKawalerzysta - Cavalryman

  czytaj więcej »


 • iej pasowało, na 8 już się nie czaił ładnie poszedł, trochę go bardziej w łydach przytrzymałam. Też na czysto, więc jest dobrze ;) Teraz jeszcze trener powiedział, żeby na łukach itp go zwalniać, a dodawać trochę przed przeszkodą, więc w wtorek poćwiczymy i nad tym, i oczywiście nad moim głupim pochylaniem się :PA Na za 2 tyg. zaplanowane mamy zawody :) Więc jeszcze trochę treningów więc zobaczymy jak to będzie, na razie jestem pozytywnej myśli, bo jest dużo lepiej niż poprzednie treningi...

  czytaj więcej »