nachrapnik


 • szczęścia i komfortu w pracy z Tobą. Zachęcam do świadomego i spokojnego podchodzenia do pracy z końmi. Osoba, która zajmuje się młodymi i trudnymi końmi musi być świetnym obserwatorem i znawcą psychiki końskiej,  aby móc podejmować właściwe decyzje. Łatwo jest zniszczyć psychikę konia, a odbudowanie jej trwa latami a czasem jest już nie do odbudowania. \r\n\r\nAutor: Marta Adamkiewicz\r\n 

  czytaj więcej »


 • jeździeckich, kiedy konie niemalże toczą pianę z pyska, byle pozbyć się jej z jamy ustnej. Moim zdaniem nachrapnik nie jest koniowi do niczego potrzeby. Jeżeli koń jest prawidłowo ujeżdżony i dobrze odpowiada na sygnały wysyłane przez jeźdźca, to zapinanie my paska na pysku, który dodatkowo może utrudniać przeżuwanie, co jest bardzo istotne w pracy nad rozluźnieniem konia. Im mniej pasków na końskiej głowie tym prostsza komunikacja i mniej zakłóceń sygnałów wysyłanych przez nasze ręce.

  czytaj więcej »


 • wignia. * KIEŁZNO- wędzidło łamane: składa się z dwóch ogniw połączonych przegubowo, działających na bezzębną krawędź żuchwy oraz dwóch kółek do których przypięte są wodze i paski policzkowe. Są również wędzidła niełamane. Munsztuk składa się z dwóch czanek ( których działanie za pośrednictwem pasków policzkowych wywołuje nacisk na nagłówek ), ścięgierza i łańcuszka. Wędzidła o cienkich i skręconych ogniwach ostrzej działają na pysk konia niż o grubych. Najłagodniejsze są wędzidła gumowe.

  czytaj więcej »


 • ronie delikatniejszych, zgrzanych koni przed zimnem np. po wysiłku, gdy koń jest spocony, a trzeba go ostudzić lub gdy koń ma isć na aukcję, wystawę i nie może się pobrudzić. Derki używamy również np. w transporcie. Raz jak miałam taki jakby przewóz sankami konnymi jechałam z takim panem.I on po coś jechał a ja pilnowałam konia i on się umęczył biedny bo cały czas kłusował i galopował . Pilnowałam go tak się biedny do mnie przytulał bo mu było tak zimno i miałam ze sobą derkę i go przykryłam .;)

  czytaj więcej »


 • koń już zrozumie o co chodzi możesz wtedy odpowiednio ustawiać jego ciało w zaokrąglonym kształcie używając pomocy w ten sam sposób co podczas jazdy. Bezpieczeństwo daje dużo radości więc naucz konia jak byś posłusznym na pomoce werbalne. Lonżowania jest istotną częścią edukacji konia. Jeżeli zostanie prawidłowo wykonane, może być bardzo użytecznym dodatkiem do szkolenia i trenowania konia. Teraz powinniście wiedzieć jak lonżować konia.Powodzenia w lonżowaniu Koni:**

  czytaj więcej »


 • , z karabińczykiem bezpieczeństwa, lub z karabińczykiem żeglarskim. Lina musi być giętka, „żywa” i miękka i w miarę ciężka. Zazwyczaj liny mają 3,6m lub 6,5m.Carrot Stick- bat o długości 120cm zakończony rączką, a z drugiej strony skórzaną łapką, przez którą przeciąga się sznurek zwany savvy string. Jego długość dobiera się w zależności od potrzeb. Carrot stick ma się dobrze kojarzyć z np. z marchewką. Carrot stick ma służyć do dotykania konia i zarzucania na niego linki.

  czytaj więcej »


 • > SchimmelSłoma> straw> StrohStajnia> stable> stallStawać dęba> to rear> steigenStrzemię> stirrup>Steigbugel (u z 2 kropkami)Ścięgno> ten don> SehneToczek> toque> ToqueWałach> Golding> WallachWędzidło> snaffle bit> TrenseWeterynarz> veterinary> TierarztWodze> reins> Zugel (a z 2 kropeczkami)Wsiadać> to Mount> aufsitzenZebranie konia> collection> versammlungZrzucić> to throw> abwerfenZsiadać> to dismount> absitzenŹrebak> foal> Fohlen

  czytaj więcej »


 • "nosi" konia i skośnika zapinanaego pod wędzidłem. Jego działanie jest w miarę delikatne. Gdy wyjmiemy skośnik staje się ono prawie nikłe. Nazywamy go wtedy nachrapnikiem angielskim.Nachrapnik hanowerski jest podobny do angielskiego, jednak są do niego przymocowane pierścienie. Musi on być odpowiednio dopasowany, przeciwnie może utrudniać oddychanie.Nachrapnik meksykański składa się z krótkich pasków połącznonych na środku nosa. Nie utrudnia on oddychania i nie wywierw zbytniego nacisku.

  czytaj więcej »


 • pność koniowi. Zapobiegają podbiciom. Chronią kopyta i piętki. Zastępują podkowy. Można do nich wkręcać hacele. Są używane np. w ekstremalnych warunkach i w turystyce górskiej.Buty chłodzącePo treningu zakładamy je na końskie nogi. Można je przechowywać w lodówce. Inny model ochładza się przez reakcję chemiczną zachodzącą w butach.To tylko kilka nowych produktów na jeździeckim rynku. Nowatorska technika pozwala ulepszyć nasz jeździecki świat, przesiąknięty tradycjom.

  czytaj więcej »


 • zapięciu nachrapnika, powinny wejść pod niego dwa palce. Podgardle zapnij tak, aby między pasek a gardło konia weszła zwinięta pięść.Dopasowanie kantara:Moim zdaniem najlepsze są kantary z regulowaną długością nagłówka i nachrapnika. Wtedy możemy go lepiej dopasować. Nagłówek powinien być tak zapięty, aby pod kółko łączące pasek policzkowy z nachrapnikiem weszły dwa palce. Pod nachrapnik także powinny wchodzić dwa palce. Między pasek podgardla a gardło konia powinna wejść zwinięta pięść.

  czytaj więcej »


 • ej ogłowie4)Wędziło na prostej lewej dłoni podsuń pod pysk konia, naciskając kciukiem lewej dłoni na bezzębną część dziasła konia(zachęcisz tym konia do otworzenia pyska i przyjęcia wędzidła). Jednka uważaj aby nie uderzymć konia wędzidłem o zęby5)Kiedy wędzidło znajdzie sie na dobrym miejscu przełóż naczółek przez uszy konia6)Po upewnieniu sie, że grzywa nie zaplątała sie q paski ogłowia, a ogłowie leży wygodnie i nie jest skręcone, możesz zapiąć podgardle,a następnie nachrapnik

  czytaj więcej »


 • >Podkładka lub żel anatomiczny wkładany pomiędzy siodło a czaprak. Chroni grzbiet przed otarciami, amortyzuje uderzenia siodła, dodatkowo obciążonego ciężarem jeźdźca.Wielu jeźdźców używa wytoku. Koń nie może wtedy pędzić i gwałtownie machać głową. Napierśnik (z wytokiem lub bez) utrzymuje siodło w stabilnym położeniu na grzbiecie.Nachrapnik i wędzidło to kwestia indywidualna.Przy skokach nie można zapominać o ochraniaczach! Przydatne są także kaloszki, które chronią piętki i pęciny.

  czytaj więcej »


 • otrzebny ból)Na końską głowę zakłada się też kantar. Coś w rodzaju uproszczonej uzdy (nie tylko dla koni). Do kantara nie dopina się wędzidła, jego częścią jest natomiast kółko do mocowania uwiązu. Kantar umożliwia prowadzenie. Nie odparza konia, gdy w nim długo stoi.Budowa:1. Pasek potyliczny2. Paski policzkowe3. Górna część nachrapnika4. Dolna część nachrapnika5. Pasek łączący nachrapnik z podgardlem6. PodgardleNo to chyba juz na tyle. ;)

  czytaj więcej »


 • za uszami konia .4. Pasek policzkowy - do niego podpięte jest wędzidło, leży na policzku konia 5. Podgardle - jak nazwa mówi znajduje sie pod gardłem i trzyma ogłowie na swoim miejscu 6. Wędzidło - kiełzno; znajduje sie w pysku konia 7. Wodze - służą do kierowania koniem Jednak są różne rodzaje ogłowia i mogą się różnić od siebie niektórymi elementami np. - nachrapnikiem- wyglądem- działaniem - i rodzajem ( wędzidłowe, bezwędzidłowe )Pozdrawiam :)

  czytaj więcej »


 • ie bądź nakazują wykonanie skrętu.Ręce - służą do kierowania koniem. Wrażliwą i czułą ręką łatwo możemy utrzymać stały kontakt z psykiem konia. Dosiad - mięśnie krzyża, pośladków i łydek służą do popędzania konia oraz do przygotowania go do wykonania przejść.Głos - należy go używać oszczędnie, aby pochwalić, skarcić lub uspokoić konia.POMOCE SZTUCZNEPalcat, ostrogi - jeżeli koń nie reaguje na naturalne pomoce, możemy użyć pomocy sztucznych.

  czytaj więcej »


 • a ganasze można było wsunąć pięść2. Pasek policzkowu - na niam zamocowane jest wędzidło3. Nagłówek - trzyma ogłowie 4. Naczółek - zapobiega zsuwaniu ogłowia na szyję5. Nachrapnik - przenosi część działania ręki jeźdzcca na kość nosową konia, uniemożliwia otwieranie pyska 6. Wędzidło - umożliwia powodowanie koniem (ale są też ogłowia bezwędzidłowe np. hackamore)7. Wodze - zapewniają kontakt między pyskiem konia a ręką jeźdźccaRESZTE MACIE W GALERII :-)

  czytaj więcej »


 • 1 jest to nachrapnik angielski który jest najczęściej stosowany wśród właścicieli koni2 jest to nachrapnik kombainowy3 jest to nachrapnik honowerski4 jest to nachrapnik meksykański

  czytaj więcej »


 • any - część górną zapina się tak jak angielski, natomiast dolną jak hanowerski. Szlufka, która je łącz, powinna leżeć równo na środku nosa, a dolny pasek nie może ściągać górnego w dół. Pod podbródkiem powinny zmieścić się dwa palce, a sprzączki nie mogą uciskać kości;- nachrapnik meksykański (krzyżowy) - należy go dopasować w taki sposób, aby rozeta środkowa leżała na takiej samej wysokości, co nachrapnik angielski. Między rozetę a kość nosową swobodnie powinien mieścić się jeden palec.

  czytaj więcej »


 • konia, gdyż można się w nie zaplątać. Prawidłowa długość powinna być taka, aby przy napiętych wodzach końcówka, która opada zawsze na prawą stronę szyi, miała ok. 25 cm. Wodze wąskie pozwalają działać z większym wyczuciem, lecz przy “ciągnących” koniach mogą kaleczyć palce, łatwiej też wysuwają się z rąk, natomiast wodze szerokie działają mniej finezyjnie, jednak zapewniają pewniejszy chwyt. Do produkcji wodzy używana jest przede wszystkim skóra, ale coraz chętniej oklejane są gumą.

  czytaj więcej »


 • konia, gdyż można się w nie zaplątać. Prawidłowa długość powinna być taka, aby przy napiętych wodzach końcówka, która opada zawsze na prawą stronę szyi, miała ok. 25 cm. Wodze wąskie pozwalają działać z większym wyczuciem, lecz przy “ciągnących” koniach mogą kaleczyć palce, łatwiej też wysuwają się z rąk, natomiast wodze szerokie działają mniej finezyjnie, jednak zapewniają pewniejszy chwyt. Do produkcji wodzy używana jest przede wszystkim skóra, ale coraz chętniej oklejane są gumą.

  czytaj więcej »


 • świetnym rozwiązaniem dla silnych koni. Zapobiega otwieraniu przez nich pyska i unikaniu wędzidła.Trzeci to nachrapnik irlandzki - jest to połączenie nachrapnika angielskiego i paska przechodzącego przed wędzidłem. Stosuje się go by koń nie otwierał pyska.Czwarty nachrapnik to nachrapnik angielski - to najczęściej używany, klasyczny nachrapnik.Leży na końskim nosie.Piąty to nachrapnik kineton - powinien być używany przez doświadczonych jeźdźców. Jest przydatny u koni, które bardzo mocno ciągną.

  czytaj więcej »


 • cie i certyfikat bezpieczeństwa( Długie włosy należy ułożyć w siatkę lub krótko spiąć )-Koszula i plastron - biały-Fraczek - granatowy, szary lub czarny-Rękawiczki białe- Bryczesy białe lub kremowe/beżowe- Długie buty lub sztyblety i sztylpy czarne bądź brązoweKoń powinien mieć zaplecioną lub skróconą grzywę i wyrównany ogon. Niedopuszczalne ochraniacze ani bandaże. W niektórych konkursach można mieć bat ujeżdżeniowy, dopuszczalne są ostrogi.

  czytaj więcej »


 • lecznicze.Pomoce - jeździec oddziałujena konia na trzy różne sposoby: łydkami pobudza konia do ruchu, wodzami wstrzymuje i kieruje, ciężarem i ułożeniem ciała wzmacnia działanie pozostałych pomocy.Rząd jeździecki - ogłowie ( zwane również uzdą) oraz siodło z czaprakiem.xx, oo, xxoo, x, o, xo - symbole określające pełną krew angielską, czystą krew arabską, czystą krew angloarabską, półkrew angielską, arabską i angloarabską.Mam nadzieję, że to się komuś przyda;]

  czytaj więcej »


 • ak jak angielski. Powinno zapinać się go przed wędzidłem, stabilizuje on położenie wędzidła w pysku. Znajduje się w odległości 4 palców od nozdrzy konia. Należy być też ostrożnym przy jego zapinaniu, bo źle zapięty może szkodzić koniu, po prostu może mieć trudności przy oddychaniu. -Nachrapnik meksykański- Bardzo podobny do nachrapnika kombinowanego. Składa się z dwóch pasków skrzyżowanych na nosie konia. Pasek górny powinien przebiegać tuż pod kością policzkową, a dolny przed wędzidłem.

  czytaj więcej »


 • zakładana na tylne nogi klaczy podczas stanówki w celu ochrony ogiera przed pokopaniemPiebald- anglosaskie określenie konia maści srokatej, białej w czarne łatyPinto- określenie konia maści srokatejPodcinanie ogona- barbarzyński proceder polegający na przecinani mięśni opuszczających ogon w celu wymuszenia wysokiego noszenia ogona. Stosowany u koni rasy Tennessee walking horse.Pokaz konia w ręku- prezentowanie konia na aukcji z ziemi a nie w siodle.

  czytaj więcej »