hacele


 • chodu; podkowy te występują w różnorodnych kształtach.Co ile powinniśmy strugać kopyta konia?Powinno się strugać kopyta przeważnie co 6 tygodni.Jaka jest najpowszechniejsza choroba kopyt?Najpowszechniejszą chorobą jest ochwat, który powstaje wskutek przebiałczenia. Może być przewlekły lub ostry. W tym czasie powstaje stan zapalny i od puszki kopytowej odchodzi warstwa twórcza kopyta oraz kopyto staje się gorące. Ta choroba wymaga natychmiastowej interwencji weterynarza.

  czytaj więcej »


 • ama siwych włosów o nieregularnych kształtach znajdująca się na czole. Hacele - wkręcane w podkowę bolce zapobiegające ślizganiu się konia np. na mokrej trawie czy lodzie. Hipika (z greckiego: hippike) - jeździectwo, sport konny. Hipologia - nauka o koniu domowym. Hipoterapia - metoda leczenia różnych schorzeń psychicznych i fizycznych za pomocą jazdy konnej i samego kontaktu z koniem. Hufnale (z niemieckiego) - gwoździe do przybijania podków, inaczej podkowiaki.

  czytaj więcej »


 • pność koniowi. Zapobiegają podbiciom. Chronią kopyta i piętki. Zastępują podkowy. Można do nich wkręcać hacele. Są używane np. w ekstremalnych warunkach i w turystyce górskiej.Buty chłodzącePo treningu zakładamy je na końskie nogi. Można je przechowywać w lodówce. Inny model ochładza się przez reakcję chemiczną zachodzącą w butach.To tylko kilka nowych produktów na jeździeckim rynku. Nowatorska technika pozwala ulepszyć nasz jeździecki świat, przesiąknięty tradycjom.

  czytaj więcej »


 • >Podkładka lub żel anatomiczny wkładany pomiędzy siodło a czaprak. Chroni grzbiet przed otarciami, amortyzuje uderzenia siodła, dodatkowo obciążonego ciężarem jeźdźca.Wielu jeźdźców używa wytoku. Koń nie może wtedy pędzić i gwałtownie machać głową. Napierśnik (z wytokiem lub bez) utrzymuje siodło w stabilnym położeniu na grzbiecie.Nachrapnik i wędzidło to kwestia indywidualna.Przy skokach nie można zapominać o ochraniaczach! Przydatne są także kaloszki, które chronią piętki i pęciny.

  czytaj więcej »


 • j do kopyt. Kiedyś nacierano kopyta słoniną.Podkuty koń ma o wiele gorszą przyczepność niż koń nie kuty.Dlatego na zimę powinniśmy się zaopatrzyć w zestaw haceli (uwaga, często sie gubią!)Hacele- metalowe śrubki, zazwyczaj wkręcane w otworach w ramionach podkowy. Zapobiegają ślizganiu się konia. Są różne rodzaje haceli o różnym zastosowaniu.Wskazówka. Przed kiełznaniem konia warto ogrzać w dłoniach wędzidło. Zimny metal w pysku na pewno nie będzie dla konia przyjemny.

  czytaj więcej »


 • się: - modzel - zapalenie kaletki maziowej guza łokciowego - pipak - zapalenie kaletki maziowej guza łokciowego - odsednienie - zapalenie kaletki maziowej kłębuJak zapobiegać? - wykręcać hacele po każdej jeździe, kontrolować kucie - boksy koni wykazujących wzajemną agresję oddzielić od siebie albo wyłożyć ściany materiałem amortyzującym uderzenia - ukośne ściany pod żłobem zapobiegają urazom kończyn przednich - podczas transportu chronić kończyny ochraniaczami

  czytaj więcej »


 • chód koguci. Szpat wykrywa się przytrzymując podniesioną, zgiętą w stawie skokowym kończynę przez ok. 90 sekund, a po jej opuszczeniu bezpośrednio zakłusowując koń ze szpatem będzie kulał. żabka Uwypuklenie tkanek tuż nad koronką kopyta w przedniej częściJak zapobiegać? - stopniowe wprowadzanie obciążeń w pracy, stosownie do wieku i stopnia zaawansowania treningu - jak najkrótsze okresy silnego obciążenia lub przeciążenia Uwaga! Zmiany w stawach są nieodwracalne!

  czytaj więcej »


 • lub niewłaściwego leczenia powstaje przewlekła kulawizna, która w znacznym stopniu zmniejsza przydatność konia do pracy i wydatnie obniża jego wartość.Z a p o b i e g a n i e. Przede „wszystkim nie należy zmuszać konia do pracy ponad siły. Bardzo źle wpływa na stan ścięgien konia szybka jazda po twardych drogach. Słuszne jest powiedzenie ludzi znających się na ‘koniach: „koń jest wart tyle, co jego nogi”. Należy również zwracać uwagę na prawidłowe kucie koni.

  czytaj więcej »


 • terenach stromych, górskich i śliskich oraz w zimie do podków wkręca się hacele, zapobiegające ślizganiu się konia. Zapewnij sobie w porę pomoc do trzymania konia przy kuciu: wiele koni, które zazwyczaj chętnie dają nogi, przy kuciu z nudów zaczyna się wiercić.Kiedy koń zgubi podkowę, należy go oszczędzać. Jeżeli kowal nie pojawi się od razu, lepiej oderwać także drugą podkowę z pary, aby koń nie chodził nierówno. Regularna kontrola kopyt uchroni cię od różnych niemiłych niespodzianek !

  czytaj więcej »


 • Następnie rozczyszcza każde z kopyt i zdzierakiem wyrównuje ich powierzchnię przyziemną tak, by równo przylegała do podkowy. Potem nakłada starą lub dopasowuje do kopyta nową podkowę, a w końcu przybija ją do niewrażliwej części puszki kopytowej ( tzw. białej lini ).Budowa kopyta widoczna na zdjęciu.  Istnieją specjalne podkowy dla koni, w których są dziury i gwint, żeby w razie potrzeby można było wkręcić hacele i startować także podczas zawodów na śliskiej trawie.

  czytaj więcej »


 • . Bandażuj kończynę aż do pęciny, po czym zacznij bandażować w górę, aż dojdziesz do rzepu na końcu bandaża. Przyczep rzep, a dla bezpieczeństwa obklej rzep na około taśmą izolacyjną. HACELE:Hacele to śruby, które wkręca się do podków, aby koń się nie ślizgał na mokrym lub twardym podłożu. Wcześnniej podkowa musi mieć specjalne miejsce do wkręcania haceli. By dodatkowa chronić nogę, po ciężkim treningu schłodź pęciny konia. A wieczorem możesz obłożyć nogę glinką rozgrzewającą.

  czytaj więcej »


 • niż reszta. Próbuje więc zwiększyć wykrok, żeby nie stracić tempa. Musisz zachować bezpieczną, wyprostowaną pozycję w siodle z piętami ściągniętymi w dół. Pozwól koniowi wyciągać szyję, ale nie pozwól żeby poleciał w dół. Na bardzo stromym zboczu koń zacznie drobić nogami. Wyprostuj się w siodle, siedź nieruchomo, i staraj się nie stracić panowania nad koniem. Zanim wybierzesz się na jazdę po pagórkach dokładnie sprawdź dopięcie popręgu ! Warto również wkręcić koniowi hacele w podkowy.

  czytaj więcej »


 • o dołem. Jeżeli nie złapiemy wierzchem żadnego hacela kolejka przechodzi na drugą osobę.Gra się w dwie osoby. Jeżeli jedna skusi popełniając błąd kolejka przechodzi na drugą. Jeżeli druga skusi pierwsza zaczyna od tego momentu w którym skusiła. Gra jest na punkty, które zdobywa się przy koszyczku. Jeżeli złapiemy na koszyczek np.: trzy hacele (bo można pięć), i złapiemy je wszystkie od góry to mamy 60 punktów. ZA złapanie jednego hacela od góry mamy 20 punktów a za złapanie dołem 10.

  czytaj więcej »


 • onki lub piętek kopytowychPrzyczyny: - Nastąpienie nogi na nogę lub przez innego konia-Urazy mechaniczneAby zapobiec tej chorobie, należy wykręcać hacele z podków po pracy konia, utrzymywać odpowiednią odległość między innymi końmiZAPALENIE TRZESZCZKI KOPYTOWEJ:Objawy:-Skracanie kroku przez koni-Sztywne stawianie kroków-Niechęć do skoków Przyczyny: przeciążenie kończyn przednich w okolicy palcaAby zapobiec tej chorobie należy oszczędzać nogi kona!!

  czytaj więcej »


 • m dwie osoby. Oczywiście jeśli ktoś ma chęć to może pojechać sam, ale musi pamiętać, żeby wziąć telefon. Gdyby coś się stało, łatwo można wezwać pomoc.Przed wyjazdem w teren sprawdź pogodę, jaka się szykuje. Gdy wiesz mniej więcej jaka będzie pogoda, możesz odpowiednio się przygotować. Nie chciałbyś/chciałabyś żeby w czasie wyjazdu złapał nas deszcz, albo grad.Inne problemy pojawiają się zimą, a są to śliskie drogi i ścieżki. Można sobie wtedy poradzić wkręcając w podkowy hacele.

  czytaj więcej »


 • sić kaski za zapięciami podbródkowymi, a także specjalne buty do gry w polo i ochraniacze na kolana. Konie do gry w polo muszą mieć zabandażowane nogi, co służy ich ochronie. Ogony koni są zaplatane, aby nie zaplątały się w młotki. Konie te mają często w podkowy wkręcane hacele, co daje im dodatkową przyczepność.CHUKKAMecz polo składa się z sześciu Chudka, czyli rund, trwających każda siedem i pół minuty. Pomiędzy Chudka są trzyminutowe przerwy, aby zawodnicy mogli zmienić konie.

  czytaj więcej »


 • makologiczne. Działają one jedynie na larwy które aktualnie znalazły się w przewodzie pokarmowym. Dlatego regularne odrobaczanie jest nieodzowne. Gdy jest podejrzanie o robaczyce, należy dać próbkę kału wielkości kurzego jaja w szczelnie zamkniętym naczyniu do analizy, do zakładu higieny weterynaryjnej z adnotacją o jej pochodzeniu. Negatywny wynik może być zwodniczy, gdyż pasożyty składają jaja okresowo. Odrobaczanie przeprowadzamy pod kontrolą lekarza weterynarii.

  czytaj więcej »


 • 00• Konkurs nr 20 sztafeta: kuc 130cm (przeszkody 60cm), kuc 148cm i duży koń (przeszkody 105cm) art. 268.1; 2. Tab.Cgodz.14.00• Konkurs nr 21 - CC1 (145/150 cm) Grand Prix zwykły z rozgrywką art. 238.2.2. ok. godz.16.00POKAZ ZAPRZĘGÓWPOKAZ SZTUKI KASKADERSKIEJ w pracy z koniemgodz. 18.00• Konkurs nr 22 – C1 (135 cm) Finał Małej Rundy dwufazowy art.274.5.3. - Finał Małej Rundy o nagrodę Prezesa Zarządu MTP

  czytaj więcej »