dresaz figury


 • Twojego sukcesu w sporcie.Autorem tekstu jest Pan Alfred Wrzeszcz - koński ortopeda z którym niedawno rozmawiała nasza Blogerka - Czytaj więcej tutaj. Artykuł został opublikowany za zgodą Autora. 

  czytaj więcej »


 • szystko ufajmy im (oczywiście do granic, tak, aby nasze życie nie było zagrożone), bo one nam ufają i to nie jest brednia.Wplećmy w codzienną pracę zaufanie, zrozumienie i wreszcie porozumienie...  Połączmy wreszcie miłość do koni ze sportem i pasją, jaką jest "jeździectwo". Bo sport to pasja, a konie to nasi przyjaciele,to część naszego, koniarskiego życia.

  czytaj więcej »


 • a koniec treningu bardzo ważne jest rozstępowanie pod koniec. Tak jak w rozgrzewce- dwa koła w prawo i dwa koła w lewo. Oczywiście może to być w odwrotnej kolejności ;> Aby poprawić dosiad, dobrze wyjąć nogi ze strzemion. O ćwiczeniach poprawiających dosiad napiszę w innym poście :) ____________________ To jest mój pierwszy wpis, piszę to z własnego doświadczenia. Nie jestem jakimś super jeźdźcem, ale jakieś doświadczenie mam. Proszę o wyrozumiałość, bo nie mam wprawy w pisaniu wpisów :)

  czytaj więcej »


 • ołkach (cavaletti), skoki przez przeszkody, jazda w terenie, gry i zabawy jeździeckie, organizacja imprez jeździeckich 14. Podstawy teorii sportu 15. Zasady kierowania grupą jeździecką. Psychologiczne i rozwojowe różnice w prowadzeniu zajęć z różnymi grupami wiekowymi i o różnym stopniu sprawności fizycznej 16. Planowanie, przygotowanie konspektu i prowadzenie zajęć 17. Zasady prawidłowego lonżowania – rodzaje pracy na lonży 18. Szkolenie konia i jeźdźca na lonży 19. Transport koni

  czytaj więcej »


 • D, - dwugodzinny rajd , -spływ rzeką Krutynią . Koszty: -630 złotych bez konia - dla osób z koniem pobyt dzienny 40 zł za rumaka + 40 zł za uczestnika obozu. Jest możliwość wykupienia jazd z instruktorem - na swoim koniu 15 zł, na stajennym 30 zł :). Natomiast na wrzesień zapraszamy studentów, na specjalnie zorganizowany obóz studencki : ) - ranczozimnawoda.pl photoblog.pl/ranczozimnawoda facebook.com/ranczozimnawoda ask.fm/ranczozimnawoda ranczozimnawoda.blog.onet.pl

  czytaj więcej »


 • y jest do wewnątrz, tak że zewnętrzna łopatka znajduje się niemal w linii z wewnętrznym biodrem. Jest to praca na trzech śladach. To ćwiczenie także można wykonywać zarówno w stępie jak i w kłusie. Nadal wykonujemy je z opcją wyrzucenia nóg za strzemion. Po takim przygotowaniu ujeżdżeniowym można z powodzeniem rozpocząć pracę na pojedynczych przeszkodach, szeregach. Pamiętajcie, że podstawą dobrego treningu skokowego jest dobre przygotowanie i rozgrzanie konia. Powodzenia w pokonywaniu parkurów.

  czytaj więcej »


 • mało... No i tych takich czołowych jeźdźców jest może z... 50? Rekreację za to uprawia pewnie blisko 300 tysięcy osób. Niektórzy z nich mają wielki talent, ale brak pieniędzy i możliwości na uprawianie sportu. Więc tak oto rodzice kupują maskotkę konika i pa pa jazdo konno. Nagle dziecko znalazło nowe zainteresowania i już nie obchodzą go konie. Przykre. Sytuacji takich jest pewno bardzo, bardzo dużo. Ale co tu pomoże? Przecież nie ma takich fundacji, a PZJ nie jest celem charytatywnym...

  czytaj więcej »


 • ch skutkach rollkuru a mianowicie : usztywnienie grzbietu, co prowadzi do niepoprawnego przeniesienia ciężaru ciała, zwyrodnienie potylicy, trudności z oddychaniem, koń przez ustawienie łba niedokładnie widzi. Podsumowując, jest to szkodliwe dla zdrowia konia i bardzo bolesne! FEI twierdzi, że wykonanie rollkuru przez niedoświadczomego jeźdźca może być uznane za znęcanie się nad zwierzęciem. Koniec końców federacja ta zabroniła prawnie hiperfleksji, co jest błogosławieństwem dla wielu koni.

  czytaj więcej »


 • we Włoszech. Jako iż sporty konne zyskały wielką w tamtych czasach popularność - dresaż został wprowadzony w program Olimpiady w Sztakholmie, w 1912 roku, gdzie reprezentujący kraj gospodarza oficer kawalerii, hrabia Carl G. Bonde, zdobył złoty medal na ogierze Emperor. Forma tamtych zawodów w niewielkim stopniu przypomina jednak współczesną konkurencję. Od tamtego czasu ujeżdżenie na stałe zapisało się w programie olimpijskim i urosło do rangi szlachetnej, ogólnoświatowej dyscypliny.

  czytaj więcej »


 • - ZaawansowanyGrand Prix - Trudny test, trwający pięć i pół minuty i obejmujący wszystkie figury podstawowe oraz podstawowe figury powietrzne z Klasycznej Szkoły Jazdy Wyższej, w tym piruety, piaff, pasae i lotne zmiany nogiGrand Prix Special - Siedmiominutowy test, obejmujący te same figury co Grand Prix, lecz przy większej koncentracji na trudnych figurachGrand Prix Freestyle - Układ dowolny wykonywany do utworu muzycznego i wykorzystujący wszystkie figury z Grand Prix

  czytaj więcej »


 • zesy mogą być uszyte z różnych materiałów np. :- poliesteru - bawełny - lycry a lej z: - syntetycznego zamszu- skóry- materiału To z czego uszyte są bryczesy też znacznie wpływa na ich wygodę. Np. Bryczesy z lycry będą bardziej dopasowywać się niż te bardziej bawełniane. Ale jeśli o to chodzi to każdy znajdzie cos dla siebie. Mi pasują bardziej bryczesy z bawełny i lycry. Tak więc widzicie, że bryczesy grają ważną role w sporcie jeździeckim. pozdrawiam :)

  czytaj więcej »


 • Moje najwspanialsze wakacjeNiezapomniane wakacjeWakacje, które zmieniły moje życieSK Moszna, to jest to

  czytaj więcej »


 • onymi szlakami (które znasz lub które są oznaczone), dostosuj chód konia w warunków, sprawdzaj podłoże na jakim się poruszasz,- staraj się poznać konia przed jazdą – jedna jazda na padoku na pewno sprawi, że będziesz czuł się bezpieczniej podczas terenu- nie przeceniaj swoich sił na zamiary – jeśli nie czujesz się dobrze w siodle we wszystkich trzech chodach lub jeśli jesteś świeżo po kursie nie dasz rady. Lepiej sobie odpuść – licho nie śpi, a o wypadek nie trudno.

  czytaj więcej »


 • Moje najwspanialsze wakacjeNiezapomniane wakacjeWakacje, które zmieniły moje życieSK Moszna, to jest to

  czytaj więcej »


 • szy. Organizatorzy nie zamawiają tych samych artystów regularnie, a konie, niestety, regularnie jedzą. Nawet gdy nie ma kontraktów na widoku.Trzeba więc odwagi i motywacji do stałych treningów, a to nie byłoby możliwe bez pasji. Nic bym bez niej nie zdziałał. Zawsze wierzyłem w siebie i w moje konie. Nigdy nie miałem momentów zwątpienia; nie przydarzyły mi się też poważne wypadki, poza kilkoma problemami ze stawami, o których wolę nie wspominać. Niech Bóg ma mnie w opiece...'

  czytaj więcej »


 • ego młodego adepta ujeżdżenia.Podczas konkursu z programem dowolnym (program taki można pojechać w każdej klasie - nawet L), wykonuje się figury sklasyfikowane pod względem stopnia trudności. Połączenie ich, liczba powtórzeń i zgranie z muzyką to już zadanie dla jeźdźca (im lepszy jeździec i lepiej wyszkolony koń, tym bardziej skomplikowany i - potencjalnie - wyżej punktowany program). Ponadto ocenia się wykorzystanie placu, stopień trudności i podjęte ryzyko oraz dobór muzyki i choreografię

  czytaj więcej »


 • SerpentynaSerpentyna często mylnie nazywana jest wężykiem, co prowadzi do nieporozumień. Serpentyna zaczyna się zawsze na środku krótkiej ściany i kończy się na środku przeciwnej. W serpentynie określa się ilość zakrętów, które należy zrobić na całej długości ujeżdżalni, każdy zakręt musi być o tym samym promieniu, a pomiędzy kolejnymi zakrętami jest prosta, na której należy zmienić ustawienie konia. Na prostych między zakrętami następuje również zmiana nogi w galopie (zwykła lub lotna).

  czytaj więcej »


 • oru, czy może zmiany kształtu. Najepiej jest odkurzyć lub wyczyścić ryżową szczotką wewnętrzną stroną czapraka, gdyż włosy konia mogą zapchać pralkę. Zapranie czapraka przed włożeniem go do pralki też nie jest złe :).Jak widać da się znaleźć idealny czaprak dla Ciebie i Twojego konia. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu to najlepiej kupować owijki i ochraniacze oddzielnie, tylko dobierać je kolorystycznie. Najlepiej też kupować mniej, ale dobre czapraki, zamiast niewiadomej liczby kiepskich.

  czytaj więcej »


 • anizowane są oficjalne zawody w powożeniu. Obejmują one:- pokaz i konkurs ujeżdżenia- maraton- jazdę z przeszkodamiW ujeżdżeniu chodzi o pokazanie elastyczności i swobody ruchu oraz współpracy koni i powożącego. Na czworoboku wykonuje się określone figury. Maraton to swoisty typ jazdy przełajowej oceniającj wytrzymałość i regulację tempa koni. W konkursie zręczności w określonym czasie trzeba pokonać tor ustawiony ze słupków. Konkursy rozgrywają się w klasch: otwartej, L, N, i C.

  czytaj więcej »


 • tnej, widać wyraźne krzyżowanie się nóg konia. Pasaż jest formą utrzymanego w tzw. kadencji, wyniosłego kłusa, skierowanego bardziej ku górze, niż do przodu, przy mocnym zaangażowaniu zadu, pełen elastyczności i wdzięku. Piaff przypomina pasaż wykonywany w miejscu, wymaga idealnego zgrania pomocy napędzających i zatrzymujących, element niezwykle trudny i efektowny. Piruet jest zwrotem na zadzie wykonanym bez zmiany chodu konia, wokół wewnętrznej tylnej nogi.

  czytaj więcej »


 • kości 80cm, w tym jedego szeregu na jedną foule. Zachowujemy te same zasady jazdy na parkurze co na egzaminie na Brązową Odznakę Jeździecką. Równe tępo najazdów, właściwy półsiad, oparcie na strzemieniu dzięki mocno obciągniętym w dół piętom, prostopadłe najazdy w maksymalnym wykorzystaniem dostępnego miejsca. Aby po skoku lądować na właściwą nogę w czasie skoku wysuwamy do przodu wewnętrzną łydkę i dotykamy do szyi konia zewnętrzną wodzą. Wjeżdżając na szereg pilnujemy równego tępa.

  czytaj więcej »


 • lbluty wywodzą się od trzech ogierów sprowadzonych do Anglii, z których jeden był arabem, drugi rasy berberyjskiej, a trzeci koniem turkmeńskim.FOX TROT - chód, w którym koń przednimi nogami idzie jak w stępie, a tylnymi jak w kłusie, kiwa głową i kłapie zębami zgodnie z rytmem uderzeń kopyt.GORĄCOKRWISTE KONIE - rasy dawniej żyjące w klimacie gorącym, na pustyni lub na stepach, w gorącym i suchym klimacie, np. araby. Są to konie o lekkiej budowie i gorącym temperamencie.

  czytaj więcej »


 • /file/brazowa_odznaka_teoria.pdf">Brązowa odznakaPozostałe szczegóły i pełny regulamin znajdziecie tu:PZJZapraszam do zadawania kolejnych pytań związanych z przepisami jeździeckimi. Zapraszam na mój blog: dariuszo.galopuje.pl

  czytaj więcej »


 • e Mistrzostw Polski; w roku 2001 wzięła udział w finale Pucharu Świata w ujeżdżeniu, zajęła 11-ste miejsce)Michał Rapcewicz (dwukrotny Mistrz Polski 2007, 2008 r. i brązowy medalista 2006 r., olimpijczyk 2008)Żaneta Skowrońska (wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski: Młodych Jeźdźców 2000 r., Seniorów 2001, 2002 r.; wicemistrzyni 2003, 2006 r.; medal brązowy 2004, 2005 i 2007 r.)

  czytaj więcej »


 • mal;">HIPOTERAPIA.Konie są bardzo pomocnym zwierzęciem :) Czesto spotyka się, że te zwierzęta sa używane do hipoterapii.Jestem jak najbardziej za :)To chyba na tyle :)Źródło: Wiedza własna, zdj. z internetu. NIE KOPIOWANE :)

  czytaj więcej »