konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiej

konie wielkopolskie

 
 
konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiejKonie wielkopolskie to rasa powstała na skutek uszlachetnienia miejscowych koni przedstawicielami ras wschodniopruskich i trakeńskich. Duży udział w ich rozwoju miały także konie pełnej krwi. Są często używane w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Ostatecznie rasa została ustanowiona w 1965 roku, występują w niej dwie odmiany: poznańska oraz mazurska.

 • Koń rasy wielkopolskiej - pochodzenie

 • Konie wielkopolskie można uznać za rasę półkrwi angielskiej, którą oznaczamy symbolem X Wlkp. W całości rasa ta została wyhodowana w naszym kraju na skutek krzyżówki miejscowych koni z rasą trakeńską, wschodniopruską, berberyjską, końmi pełnej krwi angielskiej oraz arabami. W efekcie powstały konie szlachetne, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością. Zmiany przyniosła II wojna światowa. Po jej zakończeniu hodowla koni wielkopolskich przybrała dwa kierunki – na północy Polski krzyżowano konie trakeńskie i wschodniopruskie, tworząc konie mazurskie, z kolei na terenie Poznania z krzyżówki dwóch odmian wyhodowano konia poznańskiego. Dopiero z czasem obydwie rasy upodobniły się do siebie i w drugiej połowie lat 60. ujednolicono rasę, nazywając ją wielkopolską. Dziś, największe centra ich hodowli to Posadowo, Racot, Pępowo, Liski, Nowielice.

 • Budowa

 • Koń wielkopolski nie należy do wysokich, przeciętnie zwierzęta osiągają wysokość od 158 do 160 cm w kłębie. Najwyraźniej cechy orientalne u wielkopolaka widać w jego głowie – przypominającej kształtem zwężający się trójkąt. Głowa jest niewielka, posiada duże oczy oraz subtelne chrapy. Szyja konia jest długa i sucha, a klatka piersiowa głęboka i szeroka. . Ciężką pracę ułatwiają silne, mocno umięśnione kończyny. Najczęstsze umaszczenie tego gatunku to kasztanowate i gniade, rzadziej siwe i kare.

 • Ciekawostki

 • Konie wielkopolskie to idealna rasa dla osób, które marzą o koniu zrównoważonym, łagodnym, łatwym do ułożenia, a przy tym pracowitym. Po swoich przodkach czystej krwi odziedziczyły duży temperament i energiczność.  konie wielkopolskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie wielkopolskie - ogłoszenia

  Mamy na sprzedaż Aspazjana, wałach 4 letni, syn Vandama – doskonały ruch, d. dobrze skaczący, ambitny, przyjacielski, dobrze ujeżdżony i spokojny w obejściu
  Koń znajduje się w stałym treningu skokowo-jedzeniowym pod okiem trenera licencjonowanego PZJ Jarosława Szymoniaka Startował w konkursach LL i L.
  Częste wyjazdy w teren nie stanowią d
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-07-23
  ogłoszenie nr
  17032
  kon-sportowy-ze-znakomitym-pochodzeniemsilny-zKoń sportowy ze znakomitym pochodzeniem.
  Silny, zdrowy, bez kontuzji, regularnie szczepiony, odrobaczany i werkowany. Bardzo zrównoważony charakter jak na młody wiek. Bezproblemowy w obejściu, grzeczny i posłuszny.
  Udane starty w zawodach ujeżdżeniowych i skokowych na poziomie L i P, gotowy na N. W ciągłym treningu sportowym.
  Aktualna licencja
  CENA 25 000,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-08-19
  ogłoszenie nr
  18592
  pakero-to-idealny-kon-rekreacyjny-dla-poczatkujacyPakero to idealny koń rekreacyjny dla początkujących i średniozaawansowanych jeźdźców. Ma świetny charakter, bardzo przyjacielski w stosunku do ludzi, przywiązuje się jak pies. Nie płoszy się nie panikuje. Ma duże zaufanie do człowieka. Grzeczny, można nim podjechać pod sklep i wejść na piwo a on bedzie stał spokojnie. Nie kopie, nie gryzie, poradz
  CENA 7 000,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-08-10
  ogłoszenie nr
  17875

  konie wielkopolskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »

  Ogłoszenie płatne


  daj ogłoszenie


  polityka prywatności