konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiej

konie wielkopolskie

 
 
konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiejKonie wielkopolskie to rasa powstała na skutek uszlachetnienia miejscowych koni przedstawicielami ras wschodniopruskich i trakeńskich. Duży udział w ich rozwoju miały także konie pełnej krwi. Są często używane w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Ostatecznie rasa została ustanowiona w 1965 roku, występują w niej dwie odmiany: poznańska oraz mazurska.

 • Koń rasy wielkopolskiej - pochodzenie

 • Konie wielkopolskie można uznać za rasę półkrwi angielskiej, którą oznaczamy symbolem X Wlkp. W całości rasa ta została wyhodowana w naszym kraju na skutek krzyżówki miejscowych koni z rasą trakeńską, wschodniopruską, berberyjską, końmi pełnej krwi angielskiej oraz arabami. W efekcie powstały konie szlachetne, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością. Zmiany przyniosła II wojna światowa. Po jej zakończeniu hodowla koni wielkopolskich przybrała dwa kierunki – na północy Polski krzyżowano konie trakeńskie i wschodniopruskie, tworząc konie mazurskie, z kolei na terenie Poznania z krzyżówki dwóch odmian wyhodowano konia poznańskiego. Dopiero z czasem obydwie rasy upodobniły się do siebie i w drugiej połowie lat 60. ujednolicono rasę, nazywając ją wielkopolską. Dziś, największe centra ich hodowli to Posadowo, Racot, Pępowo, Liski, Nowielice.

 • Budowa

 • Koń wielkopolski nie należy do wysokich, przeciętnie zwierzęta osiągają wysokość od 158 do 160 cm w kłębie. Najwyraźniej cechy orientalne u wielkopolaka widać w jego głowie – przypominającej kształtem zwężający się trójkąt. Głowa jest niewielka, posiada duże oczy oraz subtelne chrapy. Szyja konia jest długa i sucha, a klatka piersiowa głęboka i szeroka. . Ciężką pracę ułatwiają silne, mocno umięśnione kończyny. Najczęstsze umaszczenie tego gatunku to kasztanowate i gniade, rzadziej siwe i kare.

 • Ciekawostki

 • Konie wielkopolskie to idealna rasa dla osób, które marzą o koniu zrównoważonym, łagodnym, łatwym do ułożenia, a przy tym pracowitym. Po swoich przodkach czystej krwi odziedziczyły duży temperament i energiczność.  konie wielkopolskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie wielkopolskie - ogłoszenia

  ogiere-fars-ur2012r-to-skarogniady-kon-od-klaczyOgiere Fars ur.2012r. to skarogniady koń od klaczy Fortuna po Rulon(po Orkisz), która ukończyła zakład treningowy z wynikiem dobrym. Ojciec to Mars SP. Ojcem ogiera Mars jest holsztyński ogier Avero, który pochodzi z linii wybitnego reproduktora Alme Z niegdyż wybitnego skoczka klasy międzynarodowej a później wysokiej klasy reproduktora. Matka ojca
  CENA 8 000,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-08-31
  ogłoszenie nr
  19676
  witam-mam-do-sprzedania-16-nastoletnia-klacz-rasyWitam mam do sprzedania 16-nastoletnią klacz rasy Wielkopolskiej. Jest to rasa,która pozwala na otrzymanie około 2000 zł na rok z dotacji od PZHK, ponieważ rasa Wielkopolska jest refundowana, dodatkowo można starać się o pieniądze z Unii Europejskiej gdy klacz jest zaźrebiona jeżeli ogier jest również rasy Wielkopolskiej(około 700zł mc).
  Warto dod
  CENA 5 700,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  KONIE
  KONIE HODOWLANE

  rodzaj
  KONIE HODOWLANE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-08-28
  ogłoszenie nr
  19373
  sprzedam-klacz-5-letenia-chastrovia-sz-zajezdzonaSprzedam klacz 5-letenią Chastrovia Sz, zajeżdżona, w stałym treningu od miesiąca, regularnie werkowana i odrobaczana. Spokojna, świetnie sprawdzi się w małym sporcie dla juniorka.
  Rodowód: http://www.bazakoni.pl/database,op-show_tree,horse-173643.html
  CENA 7 000,00 PLN
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-08-26
  ogłoszenie nr
  19212

  konie wielkopolskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »

  Ogłoszenie płatne


  daj ogłoszenie


  polityka prywatności