konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiej

konie wielkopolskie

 
 
konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiejKonie wielkopolskie to rasa powstała na skutek uszlachetnienia miejscowych koni przedstawicielami ras wschodniopruskich i trakeńskich. Duży udział w ich rozwoju miały także konie pełnej krwi. Są często używane w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Ostatecznie rasa została ustanowiona w 1965 roku, występują w niej dwie odmiany: poznańska oraz mazurska.

 • Koń rasy wielkopolskiej - pochodzenie

 • Konie wielkopolskie można uznać za rasę półkrwi angielskiej, którą oznaczamy symbolem X Wlkp. W całości rasa ta została wyhodowana w naszym kraju na skutek krzyżówki miejscowych koni z rasą trakeńską, wschodniopruską, berberyjską, końmi pełnej krwi angielskiej oraz arabami. W efekcie powstały konie szlachetne, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością. Zmiany przyniosła II wojna światowa. Po jej zakończeniu hodowla koni wielkopolskich przybrała dwa kierunki – na północy Polski krzyżowano konie trakeńskie i wschodniopruskie, tworząc konie mazurskie, z kolei na terenie Poznania z krzyżówki dwóch odmian wyhodowano konia poznańskiego. Dopiero z czasem obydwie rasy upodobniły się do siebie i w drugiej połowie lat 60. ujednolicono rasę, nazywając ją wielkopolską. Dziś, największe centra ich hodowli to Posadowo, Racot, Pępowo, Liski, Nowielice.

 • Budowa

 • Koń wielkopolski nie należy do wysokich, przeciętnie zwierzęta osiągają wysokość od 158 do 160 cm w kłębie. Najwyraźniej cechy orientalne u wielkopolaka widać w jego głowie – przypominającej kształtem zwężający się trójkąt. Głowa jest niewielka, posiada duże oczy oraz subtelne chrapy. Szyja konia jest długa i sucha, a klatka piersiowa głęboka i szeroka. . Ciężką pracę ułatwiają silne, mocno umięśnione kończyny. Najczęstsze umaszczenie tego gatunku to kasztanowate i gniade, rzadziej siwe i kare.

 • Ciekawostki

 • Konie wielkopolskie to idealna rasa dla osób, które marzą o koniu zrównoważonym, łagodnym, łatwym do ułożenia, a przy tym pracowitym. Po swoich przodkach czystej krwi odziedziczyły duży temperament i energiczność.  konie wielkopolskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie wielkopolskie - ogłoszenia

  sprzedam-konia-25-letniego-wlkp-z-hodowli-koni-wSprzedam konia 2.5 letniego Wlkp z Hodowli Koni Wielkopolskich W Łodzi .
  Koń ambitny i do przodu .
  Nauczony pielęgnacji .Przyjął siodło i jeźdźca (45 kg)
  Obecnie wyłącznie lonżowany i padokowany
  CENA 2 500,00 PLN
  kategoria
  KONIE
  KONIE HODOWLANE

  rodzaj
  KONIE HODOWLANE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-04-08
  ogłoszenie nr
  9943
  Klacz Wlkp. imię Rapsodia / Rankor- Adria/ nadająca się do hodowli, tzw, stempluje, czyli daje potomstwo podobne do ojca.
  Ma chora trzeszczkę w prawej przedniej.
  Szukam osoby kochającej konie.
  CENA 1 000,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  KONIE
  KONIE HODOWLANE

  rodzaj
  KONIE HODOWLANE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-04-08
  ogłoszenie nr
  9934
  witam-posiadam-na-sprzedaz-pieknego-o-szlachetnejWitam Posiadam na sprzedaż pięknego o szlachetnej budowie wałaszka sk.gn wzrost ok 170 cm, o imieniu Ari ur 09.04.2009r po og. Hartland (Czad- Holandia) od klaczy Amazonia po Arianin. Konik wycinany w 4 roku, zajeżdzony póżną jesienią 2013 roku, bardzo dobrze reaguje na pomoce, delikatny w prowadzeniu, bez problemu idzie do przodu. Bezproblemowy w
  CENA 10 000,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-04-01
  ogłoszenie nr
  9689

  konie wielkopolskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »

  Ogłoszenie płatne


  daj ogłoszenie


  polityka prywatności