konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiej

konie wielkopolskie

 
 
konie wielkopolskie, koń wielkopolski, koń rasy wielkopolskiejKonie wielkopolskie to rasa powstała na skutek uszlachetnienia miejscowych koni przedstawicielami ras wschodniopruskich i trakeńskich. Duży udział w ich rozwoju miały także konie pełnej krwi. Są często używane w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Ostatecznie rasa została ustanowiona w 1965 roku, występują w niej dwie odmiany: poznańska oraz mazurska.

 • Koń rasy wielkopolskiej - pochodzenie

 • Konie wielkopolskie można uznać za rasę półkrwi angielskiej, którą oznaczamy symbolem X Wlkp. W całości rasa ta została wyhodowana w naszym kraju na skutek krzyżówki miejscowych koni z rasą trakeńską, wschodniopruską, berberyjską, końmi pełnej krwi angielskiej oraz arabami. W efekcie powstały konie szlachetne, charakteryzujące się niezwykłą wytrzymałością. Zmiany przyniosła II wojna światowa. Po jej zakończeniu hodowla koni wielkopolskich przybrała dwa kierunki – na północy Polski krzyżowano konie trakeńskie i wschodniopruskie, tworząc konie mazurskie, z kolei na terenie Poznania z krzyżówki dwóch odmian wyhodowano konia poznańskiego. Dopiero z czasem obydwie rasy upodobniły się do siebie i w drugiej połowie lat 60. ujednolicono rasę, nazywając ją wielkopolską. Dziś, największe centra ich hodowli to Posadowo, Racot, Pępowo, Liski, Nowielice.

 • Budowa

 • Koń wielkopolski nie należy do wysokich, przeciętnie zwierzęta osiągają wysokość od 158 do 160 cm w kłębie. Najwyraźniej cechy orientalne u wielkopolaka widać w jego głowie – przypominającej kształtem zwężający się trójkąt. Głowa jest niewielka, posiada duże oczy oraz subtelne chrapy. Szyja konia jest długa i sucha, a klatka piersiowa głęboka i szeroka. . Ciężką pracę ułatwiają silne, mocno umięśnione kończyny. Najczęstsze umaszczenie tego gatunku to kasztanowate i gniade, rzadziej siwe i kare.

 • Ciekawostki

 • Konie wielkopolskie to idealna rasa dla osób, które marzą o koniu zrównoważonym, łagodnym, łatwym do ułożenia, a przy tym pracowitym. Po swoich przodkach czystej krwi odziedziczyły duży temperament i energiczność.  konie wielkopolskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie wielkopolskie - ogłoszenia

  Mamy na sprzedaż Aspazjana, wałach 4 letni, syn Vandama – doskonały ruch, d. dobrze skaczący, ambitny, przyjacielski, dobrze ujeżdżony i spokojny w obejściu
  Koń znajduje się w stałym treningu skokowo-jedzeniowym pod okiem trenera licencjonowanego PZJ Jarosława Szymoniaka Startował w konkursach LL i L.
  Częste wyjazdy w teren nie stanowią d
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-07-23
  ogłoszenie nr
  17032
  sprzedam-17-letnia-klacz-wielkopolska-chodzi-podSprzedam 17-letnią klacz wielkopolską. Chodzi pod pod siodłem, jak i w zaprzęgu. Zarówno w pojedynkę, jak i w parze. Również pięknie skacze. Chodzi tereny na prowadzącą, bez palcata. Nie boi się ruchu ulicznego, ani zwierząt. Koń profesor. Mam też do sprzedania inne fajne koniki. Sprzedaję tylko tylko ze względu na likwidację stajni.
  CENA 4 000,00 PLN
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-07-27
  ogłoszenie nr
  17164
  piekny-gniady-walaszek-bardzo-lagodny-charakterPiękny gniady wałaszek. Bardzo łagodny charakter. Chodzi w siodle jako prowadzący, bez palcata. W zaprzęgu zarówno w pojedyne, jak i w parze. Chętnie skacze. Podczas jazd terenowych nie boi się psów, ani samochodów. Koń wszechstronny. Idealny do rekreacji. Warto sprawdzić. Sprzedaję tylko z powodu likwidacji stajni. Mam też do sprzedania inne fajn
  CENA 4 900,00 PLN
  kategoria
  KONIE
  KONIE SPORTOWE

  rodzaj
  KONIE SPORTOWE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2014-07-25
  ogłoszenie nr
  17087

  konie wielkopolskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »

  Ogłoszenie płatne


  daj ogłoszenie


  polityka prywatności