konie westwalskie

 
 
koń westfalskiKonie westfalskie, koń westfalski to przedstawiciele niemieckiej rasy gorącokrwistych koni domowych, które jak sama nazwa wskazuje, wywodzą się z Westfalii. Powstały z krzyżówki konia trakeńskiego, hanowerskiego i konia pełnej krwi angielskiej. Rasę westfalską można zaliczyć do grona ras osiągających najlepsze wyniki w jeździectwie.

 • Pochodzenie

 • Westfalia słynie nie tylko z hodowli dobrze nam dzisiaj znanych koni westfalskich. To bowiem kraina o długiej tradycji hodowli – już w czasach starożytnych zajmowano się tam hodowlą koni do celów roboczych i zaprzęgowych. Przez stulecia panowało duże zamieszanie, co do kierunku dalszej hodowli i celów, w jakich miały być wykorzystywane powstające rasy. Działanie ujednolicono dopiero na początku XX wieku, kiedy to utworzono westfalską księgę stadną. Do stworzenia konia westfalskiego użyto koni pełnej krwi angielskiej, hanowerskie, oldenburskie i trakeńskie. Można powiedzieć śmiało, że największy wpływ na rasę westfalską wywarł koń hanowerski – obydwa konie niewiele się między sobą różnią, zwłaszcza jeśli chodzi o budowę.

 • Budowa

 • Koń westfalski to rasa o wyjątkowo wysokim kłębie mierzącym nawet 165-175 cm. Konie wyróżniają się proporcjonalną budową, posiadają długą szyję, wyraźnie zaznaczony kłąb i długi grzbiet. Widoczne są mocno umięśnione kończyny. Głowa konia jest średniej wielkości. Przeciętny wzrost to od 162 do 172 cm w kłębie. Najczęstsza maść występująca u tej rasy to kasztanowata i gniada, niejednokrotnie z białymi plamkami. Warto dodać, że koń westfalski wyróżnia się elegancją i zgrabnością, jest alternatywą dla konia hanowerskiego, od którego jest nieco większy.

 • Ciekawostki

 • Na rozwój tej rasy największy wpływ miała wspomniana już wyżej rasa hanowerska. Konie westfalskie często wykorzystywane są podczas zawodów w ujeżdżeniu i skokach przez przeszkody. Towarzyszą jeźdźcom W rodzinnym kraju – Niemczech cieszą się olbrzymią popularnością i uznaniem. Sławny koń Rembrandt jest właśnie koniem westfalskim.  konie westwalskie - w naszej bazie


  Iwa

  wyszukaj więcej koni

   

  konie westwalskie - ogłoszenia

  konie westwalskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »