konie śląskie

 
 
konie śląskie, koń śląski, koń rasy śląskiejKonie śląskie, nazywane popularnie ślązakami, to przede wszystkim doskonałe wierzchowce i konie zaprzęgowe. Charakteryzują się wyjątkową siłą, ambicją i elegancją. Ich historia jest długa i sięga XIX wieku. Dziś dzieli się je na dwie grupy - w starym i nowym typie.

 • Koń rasy śląskiej - pochodzenie

 • Początki rasy koń śląski sięgają XIX wieku, choć wówczas nie stosowano dzisiejszej nazwy. Początek hodowli wiąże się z utrzymaniem koni kawaleryjskich, które rozpoczęto na terenie Śląska po zakończeniu ery Napoleona. Czasy wymagały hodowli koni roboczych, które chciano stworzyć poprzez krzyżówkę głównie ras trakeńskiej, wschodniopruskiej, angielskiej i półkrwi angielskiej. Efekt nie był zadowalający, dlatego pod koniec stulecia zaczęto je mieszać z końmi wschodniofryzyjskimi i oldenburskimi, a w mniejszym stopniu także hanowerskimi, co przyniosło oczekiwane rezultaty. Można powiedzieć, że hodowla ślązaków szła dobrze aż do czasów II wojny światowej, w wyniku której spora część przedstawicieli tej rasy zginęła. Starania po wojnie, utworzenie Polskiego Związku Hodowców Koni, który stawiał sobie za cel uratowanie rasy ocalił konie śląskie.

 • Budowa

 • Koń śląski charakteryzuje się zgrabną sylwetką i ciężką, dużą głową. Szyja konia jest długa i mocna, podobnie jak tułów. Kłąb mocno zaznaczony, a zad szeroki. Rasa mierzy przeciętnie od 158 cm u klaczy do 160 cm u ogierów. Umaszczenie najczęściej jest gniade, skarogniade, kare i siwe, inne powodują wyeliminowanie konia z hodowli. Jeśli chodzi o ślązaki nowego typu, w których żyłach płynie krew anglików, to wyróżniają się one większą suchością, bardziej skośnymi łopatkami i wyższym wzrostem. Są również szybsze i zwawsze od koni śląskich w starym typie.

 • Ciekawostki

 • Przedstawiciele ślązaków często wykorzystywane są do celów rekreacyjnych i sportowych. Niejednokrotnie odnosiły sukcesy w ujeżdżeniu, skokach. Spełniają doskonale swoją rolę również w hipoterapii, dzięki swojej łagodności, chęci współpracy z jeźdźcą. To idealne konie rodzinne.  konie śląskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie śląskie - ogłoszenia

  konie śląskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »