konie reńskie

 
 
koń reński
źródło:saefgwefigui.blogspot.com
Konie reńskie to przedstawiciele średnio ciężkich koni spokrewnionych z belgijskim koniem zimnokrwistym. Historia tej rasy rozpoczęła się ponad 100 lat w Nadrenii. Dziś konie te stanowią 2 proc. Populacji wszystkich koni w Niemczech i zaliczane są do grona 4 tamtejszych ras ciężkich.

 • Pochodzenie

 • Konie reńskie mają już ponad 100 lat. Dokładnie ponad wiek temu w Nadrenii wyodrębniono tę rasę. Początek reńskiemu koniowi dały miejscowe, ciężkie konie westfalskie i saksońskie, można jednak powiedzieć, że szczep założycielski pochodził z Belgii, skąd importowano ciężkie konie pociągowe. W efekcie powstała popularna rasa niemieckich, ciężkich koni, które stanowią dziś 2 procent populacji wszystkich koni w tym kraju. Oprócz reńskiego przedstawiciela, do grona 4 ciężkich ras zalicza się tam także rasę: Schwarzwald, Schlezwig i południowoniemiecką.

 • Budowa

 • Koń reński zaopatrzony jest w skośne ustawienie łopatek, co sprzyja ciągnięciu zaprzęgów. Typowymi cechami dla tej rasy są: krótki wykrok, silna szyja i tułów oraz mocno umięśnione kończyny, szczególnie tylne. Wzrost konia waha się w granicach 150-165 cm. Można powiedzieć, że koń reński jest podobny do belgijskiego – podobnie jak on ma duże i muskularne ciało. Głowa jest umieszczona na krótkiej szyi, klatka piersiowa jest głęboka i szeroka. Nogi konia są krótkie i mocne, zaopatrzone w szczotki. Najczęstsze ubarwienie tej rasy to kasztanowate, chrapy i okolice brzucha są jednak jasne, a kończyny, grzywa oraz ogon kare.

 • Ciekawostki

 • Przełomową datą dla rozwoju tej rasy był rok 1892 roku, kiedy to zrezygnowano z hodowli rasy reńsko-belgijskiej na rzecz czystej rasy – wtedy też została dla niego wprowadzona księga stadna.  konie reńskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie reńskie - ogłoszenia

  konie reńskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »