konie kłusaki

 
 
konie kłusaki, koń kłusak, kłusaki francuskie orłowskie boltonźródło:wikipedia.orgKonie kłusaki, koń kłusak to popularna rasa używana w wyścigach konnych. Kłusaki mają swoją długą historię, a ich popularność rośnie z roku na rok. Na ten typ konia składa się kilka ras kłusaków wyhodowanych w USA, Rosji i Francji.

 • Pochodzenie:

 • Pierwsze wzmianki na temat kłusaków można odnaleźć w XVIII wieku, kiedy powstał kłusak amerykański wywodzący się od słynnego siwego ogiera – Messengera, który został wywieziony za ocean z Anglii pod koniec XVIII wieku. Messenger uważa się za ojca rasy, który przyczynił się do jej rozwoju. Efektem prężnie rozwijającej się hodowli było utworzenie w 1871 roku Amerykańskiego Rejestru Kłusaków. Można powiedzieć, że amerykańska rasa kłusaków dała asumpt do rozwoju ras kłusaczych na całym świecie, m.in. odmiany orłowskiej.

 • Budowa

 • Wieloletnie działania związane z tworzeniem i udoskonalaniem kłusaków zaowocowały powstaniem konia charakteryzującego się nieprzeciętną wytrzymałością i efektywnym kłusem. Talent do wyścigów jest w głównej mierze zasługą świetnej budowy konia. Jego tułów jest dłuższy, nogi dobrze umięśnione, a wzrost w granicach 155 cm. Głowa kłusaka jest sucha i średnich rozmiarów. Zad jest umięśniony i ścięty, z nisko osadzonym ogonem. Kończyny mocne i suche. Te cechy predestynują kłusaka do udziału w wyścigach wózków, w których poruszają się one kłusem. Ze względu na fakt, że w tego rodzaju imprezach zwraca się przede wszystkim uwagę na szybkość, wśród przedstawicieli tej rasy są zarówno konie małe i drobne jak araby, jak i większe i bardziej masywne osobniki, w typie konia angielskiego.

 • Ciekawostki

 • W Polsce środowiska związane z hodowlą koni stawiają sobie za cel wprowadzenie i upowszechnienie tej rasy – w tym celu od 1997 r. działa Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków.

  Popularne wyścigi wozów z udziałem kłusaków występują w ten sposób, że powożący siedzi w tzw. sulce, czyli lekkim wozie z lekkiego metalu. W czasie wyścigu koń może jedynie kłusować, przejście do galopu na odległości większej niż 25 m, koń jest zdyskwalifikowany.  konie kłusaki - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie kłusaki - ogłoszenia

  konie kłusaki - zobacz pozostałe ogłoszenia »