konie huculskie

 
 
konie huculskie, hucuły, koń rasy huculskiej, koń huculskiKonie huculskie, koń huculski nazywane potocznie jako strong> hucuły, to popularne konie domowe, cieszące się popularnością dzięki swojej dużej żywotności, sile i odporności. Kiedyś z powodzeniem służyły do dźwigania ładunków nawet w najtrudniejszych warunkach, dziś to znakomita rasa używana często w hipoterapii.

 • Pochodzenie

 • Konie huculskie wywodzą się z Huculszczyzny, czyli historycznej krainy, która była zlokalizowana we wschodniej części Karpat, którą zamieszkiwali górale huculscy. To właśnie tam skupiała się główna hodowla tej rasy. Gorszy czas w rozwoju tej rasy przyniosła I wojna światowa, kiedy to hucuły krzyżowano z końmi wielu ras. Dopiero po zakończeniu wojny rasę objęto szczególną opieką – w 1924 roku rejestrację klaczy rodnych zainicjował Michał Holländer. To wtedy również utworzono Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej.

 • Budowa

 • Koń huculski charakteryzuje się ciężką głową o różnym profilu, czoło jest szerokie, szyja raczej długa i gruba. Przedstawiciele tej rasy posiadają silny tułów, o długich żebrach, grzbiet jest długi i prosty. Konie wyróżniają się mocnymi stawami i niewielkimi kopytami. Umaszczenie koni huculskich jest zazwyczaj gniade i myszowate, przeważnie wówczas występuje ciemna pręga, która ciągnie się przez grzbiet, a także pręgi na nogach i łopatkach. Hucuły, zarówno ogiery jak i klacze, znane są ze swojego dużego temperamentu, ale łagodnego usposobienia. Cieszą się popularnością wśród hodowców ze względu na dużą uniwersalność – doskonale spisują się bowiem w siodle, jak i w zaprzęgu czy hipoterapii. Radzą sobie z trudnymi, nawet górskimi warunkami, potrafią skakać nawet do 140 cm. Przy tym szybko przystosowują się do trudnych warunków i uważane są za długowieczne.

 • Ciekawostki

 • Koń rasy huculskiej należy do klasy pony, biorąc pod uwagę ich wzrost. Z pewnością nie można jednak o nich powiedzieć, że są słabe. W czasie wojen służyły do dźwigania ciężkich ekwipunków, które często ważyły nawet ponad 100 kg i to w dodatku w górskich terenach.

  Hucuły uczą się bardzo szybko. Często nauka trwa 1-2 tygodnie, czasami już po pierwszym osiodłaniu koń jest gotowy do pracy.  konie huculskie - w naszej bazie


  Lew

  wyszukaj więcej koni

   

  konie huculskie - ogłoszenia

  do-sprzedanie-dwie-klacze-huculskie1-czanka-hDo sprzedanie dwie klacze huculskie:
  1. Czanka hc, roczna, urodzona 13.04.2014 roku, maść gniada po Kaduk hc, Calineczka hc.
  2. Strzała hc, roczna, urodzona 22.04.2014 rok, maść gniada po Kaduk hc, Nirwana hc.
  Obie klacze podane skutecznemu imprintingowi, bezproblemowe w obsłudze, pełna dokumentacja.
  Cena 2800 zł za sztukę.
  kategoria
  KONIE
  KONIE HODOWLANE

  rodzaj
  KONIE HODOWLANE SPRZEDAM
  zamieszczono
  2015-04-15
  ogłoszenie nr
  29102

  konie huculskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »

  Ogłoszenie płatne


  daj ogłoszenie


  polityka prywatności