konie huculskie

 
 
konie huculskie, hucuły, koń rasy huculskiej, koń huculskiKonie huculskie, koń huculski nazywane potocznie jako strong> hucuły, to popularne konie domowe, cieszące się popularnością dzięki swojej dużej żywotności, sile i odporności. Kiedyś z powodzeniem służyły do dźwigania ładunków nawet w najtrudniejszych warunkach, dziś to znakomita rasa używana często w hipoterapii.

 • Pochodzenie

 • Konie huculskie wywodzą się z Huculszczyzny, czyli historycznej krainy, która była zlokalizowana we wschodniej części Karpat, którą zamieszkiwali górale huculscy. To właśnie tam skupiała się główna hodowla tej rasy. Gorszy czas w rozwoju tej rasy przyniosła I wojna światowa, kiedy to hucuły krzyżowano z końmi wielu ras. Dopiero po zakończeniu wojny rasę objęto szczególną opieką – w 1924 roku rejestrację klaczy rodnych zainicjował Michał Holländer. To wtedy również utworzono Związek Hodowców Koni Rasy Huculskiej.

 • Budowa

 • Koń huculski charakteryzuje się ciężką głową o różnym profilu, czoło jest szerokie, szyja raczej długa i gruba. Przedstawiciele tej rasy posiadają silny tułów, o długich żebrach, grzbiet jest długi i prosty. Konie wyróżniają się mocnymi stawami i niewielkimi kopytami. Umaszczenie koni huculskich jest zazwyczaj gniade i myszowate, przeważnie wówczas występuje ciemna pręga, która ciągnie się przez grzbiet, a także pręgi na nogach i łopatkach. Hucuły, zarówno ogiery jak i klacze, znane są ze swojego dużego temperamentu, ale łagodnego usposobienia. Cieszą się popularnością wśród hodowców ze względu na dużą uniwersalność – doskonale spisują się bowiem w siodle, jak i w zaprzęgu czy hipoterapii. Radzą sobie z trudnymi, nawet górskimi warunkami, potrafią skakać nawet do 140 cm. Przy tym szybko przystosowują się do trudnych warunków i uważane są za długowieczne.

 • Ciekawostki

 • Koń rasy huculskiej należy do klasy pony, biorąc pod uwagę ich wzrost. Z pewnością nie można jednak o nich powiedzieć, że są słabe. W czasie wojen służyły do dźwigania ciężkich ekwipunków, które często ważyły nawet ponad 100 kg i to w dodatku w górskich terenach.

  Hucuły uczą się bardzo szybko. Często nauka trwa 1-2 tygodnie, czasami już po pierwszym osiodłaniu koń jest gotowy do pracy.  konie huculskie - w naszej bazie


  Lew

  wyszukaj więcej koni

   

  konie huculskie - ogłoszenia

  konie huculskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »