konie holsztyńskie

 
 
konie holsztyńskie, koń holsztyński, koń rasy holsztyńskiejKonie holsztyńskie, koń holsztyński wywodzi się od ras używanych w okresie średniowiecza podczas wypraw wojennych. Często myli się je z rasą hanowerską, która jest jednak od nich znacznie cięższa w budowie. Duże zasługi dla rozwoju rasy miał Książę Holsztynu i duńscy monarchowie, którzy nie szczędzili pieniędzy na hodowlę holsztynów.

 • Pochodzenie

 • Początki rasy holsztyńskiej to średniowiecze, dokładnie XIII wiek, od kiedy w klasztorach hodowano ciężkie, mocne konie, które łączono z przedstawicielami koni orientalnych i hiszpańskich. Popularność holsztyna szybko przerosła oczekiwania hodowców – koń zyskał popularność w całej Europie, zwłaszcza Hiszpanii, Włoszech, Francji i Danii. Rasa o mało co nie zginęła w czasie wojen napoleońskich, po zakończeniu konfliktów udało się ją uratować dzięki dolewce krwi koni angielskich. Od tego czasu można mówić o stałej opiece nad tą rasą. Pod koniec XIX wieku powstał nawet Holsztyński Związek Hodowlany. Dziś, to właśnie Holsztyn nosi miano głównego ośrodka hodowli koni sportowych w Niemczech. Konie te należą do czołówki jeśli chodzi o skoki przez przeszkody.

 • Budowa

 • Konie holsztyńskie są wysokie, przeciętnie konie osiągają wysokość 160-172 cm w kłębie. Holsztyn jest podobny z wyglądu do konia pełnej krwi – jego głowa jest średnia, pełna wyrazu, szyja długa i smukła, a kłąb długi i wydatny. Klatka piersiowa szeroka. Rasa ta posiada doskonałe warunki do galopu i skoków dzięki długim, smukłym kończynom i mocnym stawom. Najczęściej holsztyny mają gniade, i siwe umaszczenie, jedynie czasami spotyka się okazy posiadające kare lub kasztanowate. Podsumowując, można powiedzieć przede wszystkim, iż holsztyny to doskonałe konie wierzchowe, które wyróżniają się inteligencją i chęcią do pracy.

 • Ciekawostki


 • Niemieckie miasto Traventhal stało się w czasach pruskich ośrodkiem hodowli tych koni – powstała tam specjalna stadnina dla wojska. Przełomowym wydarzeniem było utworzenie Szkoły Jazdy i Powożenia w Elmshorn w 1894 roku, która miała edukować młodych hodowców holsztynów.

  Koń rasy holsztyńskiej służył do ulepszania niemieckich ras koni gorącokrwistych., m.in. rasy hanowerskiej czy westfalskiej.  konie holsztyńskie - w naszej bazie


  Iwa

  wyszukaj więcej koni

   

  konie holsztyńskie - ogłoszenia

  konie holsztyńskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »