konie bretońskie

 
 
koń bretońskiKonie bretońskie, jak wskazuje sama nazwa, swój rodowód biorą z europejskiej Bretanii. Tamtejsi hodowcy zmagali się z wyhodowaniem odmiennego typu konia już od średniowiecza. Początek bretońskiej rasie dał konik z Gór Czarnych. Efektem krzyżówek były swego czasu aż cztery odmiany tego konia – zaprzęgowe, pociągowe, a nawet wyścigowe.

 • Pochodzenie

 • Jeśli chodzi o konie bretońskie, to wyróżnić można dwie jego odmiany – pierwsza, to typowy koń pociągowy, ceniony jako koń rzeźny, druga to lżejszy, gładko nogi postier, który jest odpowiednikiem angielskiego suffolk punch. Krzyżowany z końmi bulońskimi i perszeronami, idealnie nadaje się do prac polowych – taką rolę spełnia m.in. w winnicach południowej Francji. Hodowcy doceniają ich wielką energię i wytrzymałość i eksportują je na Półwysep Iberyjski, a nawet do północnej Afryki czy Japonii, gdzie służą do uszlachetniania miejscowych ras.

 • Budowa

 • Koń bretoński nie należy do wysokich koni – ich przeciętny wzrost waha się w granicach 1501-160 cm. Sylwetka jest zwarta i kanciasta. Głowa bretana jest widocznie kanciasta, nozdrza duże i rozwarte, uszy małe. Szyja jest dopasowana do całej budowy konia i podobnie jak ona jest masywna, gruba i krótka. Taka budowa nie powoduje jednak, że koń jest wolny czy mało energiczny, wręcz przeciwnie. Koń bretoński ma przeważnie kasztanowato dereszowate, ale zdarza się też kasztanowate oraz gniade i siwe. Do prac polowych predestynują je krótkie i masywne kończyny oraz kopyta.


 • Ciekawostki

 • Tradycją w przypadku koni bretońskich jest kurtyzowanie ogonów. W powszechnej opinii sprawia to, że konie mają bardziej masywny wygląd, zapobiega to także plątanie się lejca w ogon.
  Konie bretońskie należą do czołowych ras wykorzystywanych w celu doskonalenia ras pociągowych. W efekcie otrzymujemy bowiem mieszankę odpornego i silnego konia, na dodatek z łagodnym charakterem.
  konie bretońskie - w naszej bazie


  Iwa

  wyszukaj więcej koni

   

  konie bretońskie - ogłoszenia

  dom-dla-milosnikow-odpoczynku-na-lonie-natury-i-jaDOM dla miłośników odpoczynku na łonie natury i jazdy konnej;

  Zbudowany 10 lat temu dom na bazie przemyśleń dojrzałego człowieka, jak powinien wyglądać dom, w którym można spokojnie odpocząć i nacieszyć się swoją pasją;

  Przemyślana konstrukcja oraz sposób zagospodarowania;
  Cała działka, prawie 8.000 m2, została zrekultywowana, pod padokiem u
  CENA 1 699 000,00 PLN
  (do negocjacji)
  kategoria
  NIERUCHOMOŚCI
  DOMY

  rodzaj
  DOMY SPRZEDAM
  zamieszczono
  2019-05-20
  ogłoszenie nr
  38538

  konie bretońskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »