konie ardeńskie

 
 
konie ardeńskie, koń ardeński, koń rasy ardeńskiej Konie ardeńskie to przedstawiciele jednej z najstarszych ras końskich w Europie. Szczególnie popularne są w rejonie Ardenów we Francji i Belgii. W wyniku selekcji z wierzchowca przeznaczonego do lżejszej pracy pociągowej, dziś, znacznie masywniejsze, hodowane są teraz jako zwierzęta rzeźne oraz wykorzystywane w pracach pociągowych.

 • Pochodzenie

 • Ewolucja tego konia nastąpiła na początku XIX wieku, kiedy skrzyżowano go z arabami, perszeronami oraz końmi bulońskimi. Efektem tej mieszanki były trzy typy koni – małe, mierzące jakieś 150 cm (dziś praktycznie nie występują), ardeńskie północne oraz auxois wyróżniające się wyjątkową siłą. Niezwykle surowy klimat, w jakim się wychowywały sprawił, że konie te są niezwykle odporne i idealnie nadają się do prac pociągowych. Umożliwia to także ich łagodny temperament.

 • Budowa

 • Konie ardeńskie nie należą do wysokich koni, przeciętnie osiągają wzrost od 150 do 160 cm. Głowa konia ardeńskiego jest przede wszystkim niska, z płaskim czołem i wypukłymi oczami. Szyja, co niezwykłe u tak masywnego konia, jest dosyć długa, ale masywna. Maść tej rasy jest bardzo różna – od karodereszowatego, kasztanowo dereszowatego, po ciemnokasztanowe i gniade. Koń ten jest nie tylko masywny, ale i silny, na co wpływają zwarta budowa, krótki grzbiet i silnie umięśnione lędźwia. Rasa ardeńska wyróżnia się też wyjątkowo mocnymi kośćmi. Kopyta co prawda nie są duże, ale za to mocne i kształtne. Krótkie i mocne są wreszcie kończyny.

 • Ciekawostki

 • Koń rasy ardeńskiej to jedna z lepszych ras nadająca się do ciężkiej pracy, dzięki ich niezwykle silnej budowie i dużej odporności.

  Auxois to właściwie odmiana ardena, tyle, że kasztanowato dereszowatym i swój rodowód bierze od starodawnego konia burgundzkiego.

  Jedną z ras powstałych w wyniku krzyżówki ardena z rasą murinsulan, perszenerów, norikerów i lżejszych koni węgierskich, jest murakozer – szybki koń pociągowy.  konie ardeńskie - w naszej bazie

  wyszukaj więcej koni

   

  konie ardeńskie - ogłoszenia

  konie ardeńskie - zobacz pozostałe ogłoszenia »