Zawodnicy na dopingu

/ 1 komentarzy / 3 zdjęć

Zawodnicy na dopingu  - pzj, jeździeckiego, prawo, przepisy, zdjęcia, opinie

Według definicji doping sportowy oznacza sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika, metodami innymi niż trening. Doping na zawodach jeździeckich czy wyścigach dotyczy głównie koni. Lista substancji zakazanych u koni znajduje się na stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI). Link do wyszukiwarki substancji zakazanych FEI znajduje się TU: http://prohibitedsubstancesdatabase.feicleansport.org/ Związki występujące na liście podzielone są na trzy grupy: substancje dopingujące, leki klasy A, leki klasy B. Substancje dopingujące to środki bezpośrednio podnoszące wydolność organizmu, do leków natomiast zaliczają się środki przeciwzapalne i przeciwbólowe, niektóre antybiotyki oraz środki działające na ośrodkowy układ nerwowy (np. środki uspokajające). Należy pamiętać, że spora grupa substancji chemicznych pozostaje w organizmie przez kilka dni lub nawet na kilka tygodni od momentu zastosowania. Dotyczy to również leków stosowanych zewnętrznie (np. maści, wcierek przeciwzapalnych i przeciwbólowych). 


Nie tylko substancje otrzymane w laboratorium są na liście środków dopingujących, znajdują się tam również związki chemiczne pochodzenia naturalnego, obecne w ziołach. Na przykład waleriana, obecna w zielu kozłka lekarskiego - składnika suplementów uspokajających dla koni. Komponent wielu suplementów wspierających układ ruchu – czarci pazur wykazuje silne działanie przeciwzapalne i jego obecność we krwi konia biorącego udział w rywalizacji sportowej jest niedopuszczalna. Ziele przęśli, które może być obecne w suplementach wspierających drogi oddechowe, zawiera pseudoeferdynę i efedrynę, substancje znajdujące się na liście substancji zakazanych FEI. 


Zasady poddawania koni próbom antydopingowym na zawodach jeździeckich, regulują Przepisy Weterynaryjne PZJ oraz Przepisy Antydopingowe i Kontroli Leczenia Koni FEI. Według założeń jeździeckich związków sportowych celem wszystkich zawodów jest rywalizacja sportowa koni i jeźdźców na uczciwych i równych zasadach. W zawodach mogą brać udział tylko konie zdrowe i właściwie przygotowane kondycyjnie. Z uwagi na to, że wiele substancji zakazanych wchodzi w skład leków powszechnie stosowanych u koni, każde leczenie konia przed zawodami lub w trakcie zawodów musi być zgłoszone przez Osobę Odpowiedzialną (zawodnika) Delegatowi Weterynaryjnemu PZJ lub Oficjalnemu Lekarzowi Weterynarii Zwodów. 


Konieczność leczenia konia musi być zgłoszona na piśmie, a decyzję o dopuszczeniu konia do udziału w zawodach podejmuje Sędzia Główny. Na wszystkich zawodach organizowanych zgodnie z przepisami PZJ, od startujących koni, może być pobrany materiał biologiczny, w celu określenia obecności substancji zakazanych. Pobieranie prób do badań (mocz, krew, ślina, pot, sierść) muszą być przeprowadzone w boksie wyznaczonym do tego celu, przez organizatora zawodów. Próbę do badań antydopingowych pobiera Delegat Weterynaryjny PZJ lub Oficjalny Lekarz Wet. Zawodów. Procedura musi być przeprowadzona w obecności Osoby Odpowiedzialnej (zawodnik) oraz Członka Komisji Sędziowskiej. Do badań antydopingowych może być wyznaczony każdy koń, w każdym czasie od rozpoczęcia zawodów do 30 minut po ogłoszeniu wyników ostatniego konkursu. O wyznaczeniu konia do badań decyduje Sędzia Główny. 


Konie mogą być wybierane do badań antydopingowych w sposób losowy. Próby muszą być przebadane w laboratoriach spełniających standardy FEI. Próbka moczu lub innego materiału biologicznego dzielona na jest na dwie, próbę A i próbę B. Jeśli w próbie A zostanie wykryta substancja niedozwolona, laboratorium wysyła informację do PZJ/FEI w formie raportu. Związek musi poinformować Osobę Odpowiedzialną (zawodnika) o niekorzystnym wyniku analizy, o naruszeniu przepisów, o prawie Osoby Odpowiedzialnej do ubiegania się o zbadanie próby B. Jeśli próba B będzie miała wynik negatywny, cały test zostaje uznany za negatywny. Osoba Odpowiedzialna może zaakceptować wynik analizy próby A poprzez zaniechanie analizy próby B. FEI powołuje Organ Przesłuchujący do rozpatrzenia każdego przypadku naruszenia przepisów antydopingowych. W zależności od wyników rozprawy, zawodnik podlega określonym karom. Naruszenie przepisów antydopingowych prowadzi do automatycznej dyskwalifikacji wyników zawodnika, uzyskanych na zawodach, na których pobrano próbę. Dodatkowo zawodnik może być zawieszony w czynnościach sportowych na określony czas oraz może być nałożona na niego kara grzywny. 


Niestety doping u koni jest i będzie stosowany na każdym szczeblu zawodów jeździeckich. Co kilka lat Międzynarodowa Federacja Jeździecka aktualizuje Listę Substancji Zakazanych u Koni, z powodu odkrywania co raz nowszych metod sztucznego wspierania wydolności zwierząt. Najbardziej przykre są sytuacje kiedy, substancje lub metody niedozwolone są stwierdzane u top-owych zawodników, cieszących się uznaniem na całym świecie.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Zawodnicy na dopingu - opinie i komentarze

HestaHesta (2015-09-30 07:50)
0
Niezdrowa ludzka ambicja i rywalizacja. Uczciwości w sporcie już praktycznie nie ma :(

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka