Zasady żywienia i pojenia koni

/ 3 zdjęć

Zasady żywienia i pojenia koni - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Zasady żywienia i pojenia koni

-najlepsze jest żywienie częste, małymi porcjami, gdyż przypomina naturalny sposób pobierania pokarmu i umóżliwia utrzymanie żołądka w stanie na półwypełnionymo
-koniecznie trzeba dostosować żywienie do wykonywanej przez zwierzę pracy, jego wieku, rozmiaru i budowy, pory roku, sposobu utrzymania: stajennego bądź pastwiskowego, temperamentu, a nawet od ujemiętności jeźdźca.
-zawsze należy podawać paszę dobrej jakości. Zła może prowadzić do problemów zdrowotnych, w tym oddechowym, ponadto może mieć niską wartość odżywczą, co powoduje niedobory i zwiększa koszty utrzymania.
-należy dopilnować, żeby karmienie odbywało się w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Koń szybko się przyzwyczaja i oczekuje posiłku o określonej godzinie. Nieprzstrzeganie zasady terminowego podawania paszy może być przyczyną wystąpienia u niego narowów będących efektem frustracji.
-nie karmi się konia bezpośrednio przed jazdą(ćwiczeniami), ponieważ wypelniony żolądek usytuowany za przponą, utrudnia rozprężenia się płuc. Odstęp między posiłkiem a ćwiczeniami nie powinien być krótszy niż godzna.
-z tego samego powodu nie należy pozwolić zwierzęciu na picie dużych ilości wody przed wykonywaniem ciężkiej pracy. Dobrze jest nie poić konia godzinę przed wysiłkiem.
-koń powinien mieć staly dostęp do świeżej wody. Jeśli nie jest to możliwe, należy dostarczyć ją bezpośrednio przed karmieniem. Pojenie natychmiast po posiłku może spowodować wypłukanie nieprzerobionej należycie karmy z żołądka i stać się przyczyną złego trawienia, a nawet niebezpiecznej kolki.
-użycie dużej ilości paszy objętościowej podczas żywienia wspomaga proces trawienny.
-codzienne dostarczanie soczystej karmy poprawia trawenie i zapewnia podaż witamin i minerałów.
-zawsze należy używać czystych naczyć i pojemników do żywienia i pojenia.
-nie wolno robić gwałtownych zmian w diecie, prowadzi to bowiem do zaburzenia równowagi bakteryjnej w jelicie grubym i w konsekwencji do zlego trawienia oraz kolek.
-po wyczerpujacych ćwiczeniach można pozwolić zwięrzęciu na wypicie tylko 2-3 litrów letniej wody za jednym razem, z co najmniej 20 minutową przerwą przed kolejnym pojeniem. To zabezpieczy je przed szokiem termicznym.
-nigdy nie należy podawać więcej niż 2-3 kilogramy paszy terściwej podczas jednego posiłku. Może to stanowić przyczynę złego trawienia lub kolki.
-zawsze trzzeba wazyć karmę przed podaniem, wtedy wiemy, ile koń zjada.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Zasady żywienia i pojenia koni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł