Zaprzęg konny

/ 3 zdjęć

Zaprzęg konny - konia, jeźdźca, opinie, zdjęcia

Pojazd zaprzegowy lub zwany także zaprzęgiem jest to środek transportu ciągnięty przez jednego lub więcej np.koń , krowa , wół , kuc itp.Porusza się na dwóch lub czterech kołach , lub płozach.Zaprzęgiem kieruje woźnica , który nadaje kierunek , nadaje prędkość itp. zwierzęciu.Czasami lub w dawniejszych czasach był wykorzystywany człowiek zwany riszką do ciągnięcia takie pojazdu.

Nazwy rodzajów i podział pojazdów zaprzęgowych:
-reprezentacyjne (karoca, lando)
-wyjazdowe (kareta, wolant)
-podróżne (dyliżans, dormeza)
-komunikacji miejskiej (dorożka, omnibus)
-spacerowe (kabriolet, faeton)
-sportowe (rydwan, brek, gig, sulki)
-gospodarskie (bryka, linijka, wóz gospodarski)
-wojskowe (rydwan, taczanka)
-kultowe (rydwan, karawan pogrzebowy)
-specjalne (wóz pogotowia ratunkowego, wozy myśliwskie, strażackie)

Uprząż jest to ubiór zwierzęcia pociągowego, głównie konia, stanowiący element zaprzęgu, składa się z części: ciągnących, wstrzymujących, kierujących i łączących. Uprząż może być jednokonna lub wielokonna, chomątowa lub szorowa.Zapięcia i okucia do uprzęży mogą być wykonane z różnych metali.

W skład uprzęży oprócz chomąta wchodzą:
-kantar, ze skóry lub nylonu z metalowym wędzidłem-służy do chwytania konia i przytrzymania go,
-nagrzbietnik z podpinką (siodełko),
-podogonie i pas przezkonny,
-napierśnik,
-pasy pociągowe (dawniej postronki) i lejce połączone z wędzidłem do kierowania koniem.

Oczywiście jest wiele pojazdów zaprzęgowy , które czasami różnią się małymi detalami.Ale nie chcę , aż tak bardzo was zanudzać jak chcecie możecie sprawdzić i troche by mi to czasu zajeło.Może kiedyś opiszę w innym artykule.Teraz moja historia jazdy pojazdem zaprzęgowym:Niestety nie mam żadnego zdjęcia.Bo chętnie bym wam pokazała.Ale cóż ... czemu nie zrobiłam sama nie wiem.

Była sobie klacz imieniem Baśka.Była kasztanką i do tego jasną.Miała na pysku gwiazdke oraz czarną grzywę i ogon.Mieszkała u jednej z moich ciotek.Lubiła bardzo jabłka , kostki cukru itp rzeczy.Była tylko jedna z przedstawicieli swojego gatunku.Miała własny boks.Na przeciwko niej były kiedyś świnki później kaczki , gęsi i kury.Obok nich miała krowy i byki.Świnie były przeniesione bardziej z boku.Na , ale mniejsza.Na początku nie byłyśmy bardzo przywiązane , dopiero pźniej bardzo się polubiłyśmy.Chodziłam do niej na postwosko prawie codziennie.I tylko w wakacje ponieważ przyjeżdżałam do mojej innej cioci , która mieszkała dalej od tej cioci co miała konia.Dobra , ale to mniej ważne.Nie jeźdźiłam na niej , bo nigdy nie była uczona , a byłam mało doświadczona.Często jeźdźiłam bryczką.Było cudownie , pamiętam nawet , że raz mi troche galopowała , ale to przez to , ze pies wyskoczył i chciał ją ugryź.Wóz skakał(że tak się wyrażem) ,ale wujek , który ze mną jechał odebrał lejce i zwolnił konia.Potem ja przejełam lejce.Było bardzo fajnie jeźdźić wozem z nią.Było , ponieważ kiedy był rok szkolny dowiedziałam się , że pewnego dnia nie wstała.Dokładnie nie wiem co się stało.Tesknie za nią!Zmarła jakieś 2 - 3 lata temu.Nie zapomnę!


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Zaprzęg konny - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł