Zakup odpowiedniego siodła jeździeckiego


Zakup odpowiedniego siodła jeździeckiego - konna, jeździecka, do jazdy konnej, opinie, zdjęcia

Zakup odpowiedniego siodła jest jedną z ważniejszych decyzji zakupowych, z którymi muszą zmierzyć się jeźdźcy. Na pierwszy rzut oka, sprawa nie zdaje się zbyt skomplikowana, jednakże przy nieodpowiednim rozeznaniu zagadnień związanych z tym elementem wyposażenia jeździeckiego może on wygenerować wiele niepotrzebnych problemów w późniejszym użytkowaniu. Zatem na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu i co należy wiedzieć przed jego zakupem?


Zakup odpowiedniego siodła jest jedną z ważniejszych decyzji zakupowych, z którymi muszą zmierzyć się jeźdźcy. Na pierwszy rzut oka, sprawa nie zdaje się zbyt skomplikowana, jednakże przy nieodpowiednim rozeznaniu zagadnień związanych z tym elementem wyposażenia jeździeckiego może on wygenerować wiele niepotrzebnych problemów w późniejszym użytkowaniu. Zatem na co należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego modelu i co należy wiedzieć przed jego zakupem?

Na rynku dostępne są modele siodeł dopasowane charakterystyką do konkretnych dziedzin jeździeckich. I tak, w ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy:

-Siodła skokowe - przeznaczone do dyscypliny skoków przez przeszkody. Odpowiednie wyprofilowanie i kształt modeli skokowych siodeł umożliwia zajęcie odpowiedniej pozycji wymaganej w dyscyplinie skoków.

-Siodła ujeżdżeniowe - przeznaczone do jazdy ujedżeniowej. Charakteryzują się bardziej pionowo ustawioną tybinką, dzięki czemu jeździec przyjmuje odpowiedni dosiad. Siodła te pozwalają na wykonywanie zaawansowanych figur ujeżdżeniowych przy zapewnieniu doskonałego kontaktu z koniem.

-Siodła rajdowe - przeznaczone do rajdów konnych i długich wypraw. Są to siodła bardzo wygodne i lekkie co sprawia, że długie wyprawy są mniej męczące dla konia jak i jeźdźca.

-Siodła wszechstronne/uniwersalne - są to modele łączące cechy siodeł skokowych oraz ujeżdżeniowych, stanowiące doskonałe rozwiązanie w przypadku jeźdźców, którzy nie zdecydowali się na uprawianie jednej dyscypliny bądź poszukują uniwersalnego produktu, który ma szeroki wachlarz zastosowań.

-Siodła dziecięce - modele te są skonstruowane specjalnie dla dzieci, które to z racji rozwoju mają specjalne potrzeby, w kwestii kształtu i wyprofilowania siodła. Siodła dla dzieci muszą charakteryzować się dopasowaniem do specyficznej budowy anatomicznej młodych jeźdźców, którzy wciąż rozwijają się fizycznie.

Pierwszym kryterium wyboru powinna być dyscyplina jeździecka jaką będziemy realizowali w danym modelu siodła. Jeżeli nie jesteśmy zdecydowani co do dyscypliny to najlepszym wyborem będą siodła uniwersalne. Dzieci bezwzględnie powinny mieć siodła przeznaczone konkretnie dla ich grupy wiekowej. Dziecko jeżdżące w siodle przeznaczonym dla dorosłych jest narażone na duże obciążenia na miednicy i stawach biodrowych.

Kolejnym kryterium wyboru jest rozmiar siedziska. Rozmiar siedziska jest dobierany ze względu na masę ciała jeźdźca. Odpowiednio dobrany rozmiar jest kluczowym elementem wpływającym na komfort jazdy i pełne wykorzystanie potencjału danego modelu siodła. Jazda w za dużym bądź za małym siodle będzie mało komfortowa, a niekiedy w ogóle uniemożliwi uprawianie danej dyscypliny jeździeckiej, ponieważ siodło nie będzie w stanie pełnić prawidłowo swojej funkcji.

W kwestii rozmiaru siodła, mamy również możliwość określenia rozstawu łęku (szerokości siodła rozumianej poprzez rozstaw jego paneli). Parametr ten wpływa na dopasowanie siodła do grzbietu konia i poprawne rozłożenie ciężaru jeźdźca na jego powierzchni (w niektórych przypadkach wymagana jest, również korekta kształtu paneli. Zazwyczaj ma to miejsce u koni o niestandardowej budowie grzbietu). Kwestia doboru odpowiedniego rozstawu łęku wpływa nie tylko na komfort jazdy i kontakt z koniem. Ma także ogromny wpływ na rozwój muskulatury zwierzęcia i jego ogólny stan zdrowia. Używanie siodła o nieprawidłowym dla danego konia rozstawie łęku może prowadzić u niego do negatywnych zmian rozwojowych muskulatury z całym wachlarzem objawów fizycznych, a nawet psychicznych takich jak m. in. lęk przed bólem. W ekstremalnych przypadkach stosowanie siodła niedopasowanego może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych układu kostnego zwierzęcia i na zawsze wykluczyć go z pracy pod siodłem.

Wszystkie powyższe parametry mogą być problematyczne w prawidłowym ustaleniu, dlatego też warto w przypadku niepewności skorzystać z pomocy specjalisty zajmującego się dopasowaniem siodła do budowy anatomicznej grzbietu konia. Specjaliści zajmujący się dopasowaniem siodeł nazywani są powszechnie saddle fiterami. Korzystając z ich pomocy mamy pewność, że nasze siodło jest odpowiednie dla nas jak i naszego konia. Usługa może być bardzo kompleksowa i obejmować nawet takie niuanse jak gęstość wypełnienia poduszek, wielkość oraz kąt nachylenia tybinki, dobór odpowiedniego rodzaju skóry oraz pomoc w ustaleniu odpowiedniego wyposażenia dodatkowego. Jeżeli nie zdecydujemy się na skorzystanie z usługi saddle fittingu warto wybrać model, który umożliwi nam dokonanie późniejszych korekt, jeśli wystąpią problemy.

Zakup siodła zazwyczaj jest zakupem realizowanym z myślą o długim okresie użytkowania. Jest to również relatywnie duży wydatek w stosunku do pozostałego wyposażenia jeździeckiego. Dlatego też warto poświęcić czas na dokładne zapoznanie się z tematyką siodeł i w przypadku wątpliwości zdecydować się na konsultacje ze specjalistami w tej dziedzinie. Dzięki temu zarówno my jak i nasz koń będziemy zadowoleni w pełni z dokonanego z zakupu.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o siodłach do jazdy konnej, o ich rodzajach i możliwościach dopasowania zapraszamy do obszernego kompendium wiedzy o siodłach napisanego przez profesjonalnych saddlefitterów Equishop.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Zakup odpowiedniego siodła jeździeckiego - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł