Zadbany koń, jak dbać o konia?

/ 3 zdjęć

Zadbany koń, jak dbać o konia? - dla koni, cena, opinie, zdjęcia

Oprócz mycia i czyszczenia konia co jakiś czas musisz zająć się pielęgnacją jego grzywy i ogona. Zwłaszcza gdy planujesz udział w zawodach i pokazach. konie to bardzo czyste zwierzęta. Czytając ten artykuł dowiesz się jak dbać o konia. Co prawda zwykle nie jest to trudne i nie zabiera dużo czasu, jednak wiedza zawsze pomaga zrozumieć DLACZEGO dbamy o konia.

PRZERYWANIE GRZYWY
Grzywa konia uzyska schludny wygląd dzięki wyrywaniu z niej niektórych włosów – co jakiś czas wyrywamy kilka włosów, aż grzywa uzyska odpowiednią gęstość i symetryczność. Podobnie jak ludzie, niektóre konie są bardziej wrażliwe na ból, toteż ukończenie dzieła może potrwać kilka dni – jednorazowo wyrywamy tylko kilka włosów. Najlepiej robić to, gdy koń jest rozgrzany – pory jego skóry są otwarte, a cały zabieg łatwiejszy i mniej bolesny. Jeśli jednak koń nie znosi przerywania grzywy, możesz ją przerzedzać za pomocą specjalnego grzebienia, nie nożyczek.

GOLENIE GRZYWY
Jeśli włosy są bardzo gęste i trudne do uczesania, możemy całkiem zgolić grzywę. Zaczynając od kłębu, przesuwamy maszynkę do strzyżenia do góry po obu stronach szyi. Taka grzywa, właściwie jej brak, wygląda najlepiej u masywnie zbudowanych koni i kuców. Golenie należy powtarzać co kilka tygodni., aby utrzymać schludny wygląd konia.

WYRYWANIE WŁOSÓW Z OGONA
Tym sposobem można wygładzić nasadę ogona, jeśli włosy są zbyt gęste i rozczochrane. Podobnie jak przy wyrywaniu włosów z grzywy najlepiej robić to, gdy koń jest rozgrzany, na należy się też spieszyć, aby nie podrażnić wrażliwych okolic. Włosy wyrywamy zawsze w niewielkich ilościach, głównie po bokach. Kiedy skończysz, zabandażuj ogon – pozwoli to wygładzić włosy. Żeby koń cię nie kopnął podczas pielęgnacji jego ogona najbezpieczniej jest przełożyć ogon nad drzwiami stajni – druga osoba niech w tym czasie przytrzyma głowę. Jeżeli koń ma bardzo wrażliwą skórę, lepiej nie wyrywaj mu włosów z ogona – na specjalne okazje możesz go po prostu zapleść.
Koniom przebywającym cały czas na pastwisku również lepiej nie wyrywać włosów z ogona, ponieważ tworzą naturalną osłonę okolic odbytu. U niektórych ras koni, np. koników polskich, kuców i koni zimnokrwistych, zwykle nie ingeruje się w naturalny wygląd nasady ogona. Zwilżanie włosów powinno wystarczyć, by ogon wyglądał schludnie i gładko.

SKRACANIE OGONA
Żeby skrócić długość ogona, unieś jego nasadę na wysokość, na jakiej koń trzyma go w ruchu. Chwyć koniec ogona drugą ręką, po czym przytnij go do pożądanej długości. Koniec ogona powinien znajdować się równolegle do ziemi, kiedy koń się porusza. Dla bezpieczeństwa zawsze używaj tępo zakończonych nożyczek.

USZY I NOGI
Długą sierść na przedniej krawędzi uszu oraz wokół kopyt i pęcin należy przycinać, żeby koń dobrze wyglądał. Żeby przystrzyc sierść na uchu, przytrzymaj ucho jedną ręką, a drugą za pomocą nożyczek obetnij zbyt długie włosy, kierując się od nasady do koniuszka ucha. Włosów wewnątrz ucha nie należy strzyc, ponieważ zapewniają naturalną ochroną przed brudem i owadami.
Sierść przy kopytach i pęcinach przycinaj przy użyciu tępo zakończonych nożyczek. Nie spiesz się – równe strzyżenie, bez odznaczających się nieefektownych ‘schodków’, wymaga trochę wprawy. Jeśli koń ma bardzo gęstą sierść na nogach, użyj maszynki do strzyżenia ze specjalnym ostrzem do nóg, które jest tak skonstruowane, by nie przycinać włosów zbyt krótko. Pamiętaj, że niektórym rasom (na przykład kucom i rasom prymitywnym) zwyczajowo nie strzyże się sierści na nogach. Jeśli koń przebywa na dworze przez cały rok, nie strzyż go zimą – sierść daje mu ochronę przed zimnem.


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca