Zachowanie koni


Zachowanie koni - jeździeckie, koni, zdjęcia, opinie

  • konto usunięte


Zachowanie koni i mowa ciała...
Kochamy konie <333

Konie wewnątrz swojego stada tworzą hierarchię, której pilnuje przywódca, każdy osobnik musi znać swoje miejsce w przeciwnym razie zostanie ukarany np. kopnięciem. Konie do przekazywania między sobą informacji używają mowy ciała. To właśnie po mimice możemy szybko ocenić w jakim humorze znajduje się obecnie nasz wierzchowiec. Każdy kto obcuje z końmi musi nauczyć się tego języka aby potrafił nie tylko dogadać się z koniem ale i uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Dobrze jeśli jeździec potrafi porozumieć się z koniem, jednak to zajmuje trochę czasu i wymaga pracy i poświęcenia obojga.
Niektóre konie często próbują nas zdominować, ale należy pamiętać o tym, że jeśli nie poradzimy sobie z nim stojąc na ziemi to będzie z nami robił co chce gdy na niego wsiądziemy. Pamiętajmy o kilku ważnych rzeczach, podczas pracy z koniem należy obserwować jego zachowanie, umieć ocenić sytuacje by w porę zareagować. Sygnałów jakie przekazuje nam koń nie sposób przeoczyć. Ponadto w pobliżu koni nie krzyczymy, nie biegamy, nie wykonujemy gwałtownych ruchów, unikamy przebywania w „strefie strzału” czyli w miejscu za zadem konia gdzie jesteśmy narażeni na kopnięcie.

Mowa ciała:

-Kładzenie uszu – koń pokazuje w ten sposób swoje niezadowolenie, sygnalizuje „odejdź bo cię ugryzę!”

-Odwracanie się tyłem, ogon wciśnięty w pośladki – jeśli koń jednocześnie kładzie uszy i odwraca się do nas tyłem oznacza to, że chce nas kopnąć i nie życzy sobie nas w swoim otoczeniu.

-Grzebanie przednią nogą – koń się denerwuje, coś mu się nie podoba, często podczas karmienia koń grzebie nogą domagając się paszy, jeśli robi tak na piaszczystym podłożu lub w wodzie kręcąc się przy tym w miejscu może to oznaczać, że za chwilę się wytarza.

-Tupanie tylnią nogą, nerwowe zamiatanie ogonem – najczęściej koń chce nas wystraszyć jednak to może być również znak że nie podoba mu się nasza obecność, chce kopnąć lub gryzie go owad.

-Obwisłe uszy, przymknięte oczy – koń odpoczywa, drzemie, jest zrelaksowany, często zwisa mu także dolna warga a jedna tylnia kończyna jest czubkiem oparta o ziemię. Zanim podejdziemy do takiego konia musimy się do niego odezwać aby go nie wystraszyć. Podobnie należy postępować gdy koń drzemie leżąc, możemy sie zblizyc dopiero gdy nastawi uszy i nas zauważy.

-Parskanie lub głośne fukanie chrapami – koń jest czymś zaniepokojony, czegoś się boi, mocno wystraszony koń „wytrzeszcza” oczy.

-Uszy nastawione przed siebie – koń coś usłyszał lub zauważył, interesuje go to co dzieje się w oddali.

-Podwinięta górna warga, podniesiony do góry ogon – oznacza podniecenie


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Zachowanie koni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka