Wyższa, hiszpańska szkoła jazdy

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć

Wyższa, hiszpańska szkoła jazdy - jeździecki, konny, zdjęcia, opinie

Wyższa szkoła jazdy odnosi się do klasycznej sztuki jeździeckiej i nauczania dawnych mistrzów. Jej najwyższymi, także w dosłownym tego słowa znaczniu, osiągnięciami są tak zwane skoki szkoły nad ziemią, podczas wykonywania których koń wyskakuje w powietrze. Obecnie są one praktykowane przez Hiszpańską Szkołę Jazdy w Wiedniu.

HISZPAŃSKA SZKOŁA JAZDY
Hiszpańska szkoła jazdy mieście się w samym centrum Wiednia, tam, gdzie została założona w 1729 roku. Szkoła jazdy oraz stajnie są częścią cesarskiego pałacu Hofburg. Jest to najstarsza szkoła, w której naucza się sztuki jeździeckiej zgodnie z klasycznymi regułami.
W Hiszpańskiej Szkoły Jazdy używane są ogiery wyłącznie rasy lipiańskiej. Ogiery, które zostaną wybrane do szkoły, rozpoczynają w trzecim roku życia trening na lonży i długich wodzach. Nie dosiada się ich, dopóki nie ukończą czterech lat. Ich trening aż do momentu osiągnięcia przez nich najwyższego poziomu ujeżdżenia trwa pięć kolejnych lat.

SKOKI SZKOŁY NAD ZIEMIĄ

LEWADA
Podczas lewady koń głęboko ugina tylne nogi, unosi z ziemi przednie nogi jakby się wspinając i w takim wspięciu na chwilę nieruchomieje. Cały ciężar spoczywa na tylnych nogach, podczas gdy przednie nogi są przyciągnięte do piersi.

KURBETA
Kurpeta rozpoczyna się wspięciem, podobnie jak lewada, ale potem koń wykonuje kilka skoków do przodu na tylnych nogach, nie dotykając przednimi nogami ziemi.

KRUPADA
Podczas krupady koń wspina się, a następnie skacze pionowo w powietrze przednimi nogami przyciągniętymi do piersi.

KAPRIOLA
Kapriola jest bez wątpienia najtrudniejszym ze skoków szkoły nad ziemią. Koń najpierw wspina się, bardzo nisko zginając tylne nogi. Następnie wyskakuje w powietrze, a kiedy jego grzbiet jest w poziomie, tylne nogi są w impetem wyrzucane do tyłu. Jeździec nie ma strzemion, które pomogłyby mu podczas tej figury.


 

5
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Wyższa, hiszpańska szkoła jazdy - opinie i komentarze

użytkownik14642użytkownik14642 (2010-10-02 17:59)
0
Kocham hiszpańską szkołę jazdy!!! Pisz więcej takich artykułów, jak coś niecoś o niej wiesz. XD
użytkownik13755użytkownik13755 (2010-10-04 17:15)
0
no :)
fajnie :)


zgadzam się :)

skomentuj ten artykuł