Wyciek z nosa konia

/ 4 zdjęć

Wyciek z nosa konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

[strong]Wyciek z nosa konia[/strong]

Czasem pojawia się jakis wyciek z nosa, który zawsze powinnien nas zainteresować.
Zwykle wyciek z nosa kojarzy nam sie z katarem, tak jest u większości zwierząt, ale niu u koni! Specyficzna budowa atonomiczna płata figle.Koń ma długie podniebienie miękkie i to właśnie ono powoduje, że wszystko, co chce wrócić z gardła, przełyku lub tchawicy, trafia nie do jamy ustnej, a własnie do nosa.
Każdy, kto obserwuje bacznie konia, widział jak czasem u pijącego wodę zwierzęcia w momencie podniesienia głowy i przełykania część wody wypływa przez nos. Dzieje się tak właśnie z powodu długiego podniebienia miękkiego. Czasem z nosa wypływają łzy. Jeżeli wyciek z nosa przejrzysty, w niewielkiej ilości lub trochę śluzowy, ale jeszcze bez barwny to nie ma powodu do niepokoju. Baczniejszych oględzin wymaga mętna wydzielina, którą powinnien zobaczyć lekarz weterynarii.
Opiekun konia powinien umieć opisać pojawiającą się w nosie wydzielinę, ponieważ moze się ona pojawiać okresowo i w czasie wizyty weterynarza może jej nie być. Trzeba zwrócić uwagę na konsystęcję, kolor czy wyplywa z obu otworów nosowych, czy tylko z jednego, czy jest to taka sama ilość oraz czy zawiera np. fragmenty treści pokarmowej lub krwi. Informacje te pozwolą lekarzowi ustalić przyczyne wycieków z nosa. Jednym z objawów zadławienia i niedrożności przelyku u koni jest wypływ z nosa. Istnieje duzo chorób z tym związanych.
Pamiętajmy, więc obserwować swojego pupila, to pomoże lekarzwi ustalić przyczynę choroby! Wyciek z nosa to nie błachostka!


*Podniebienie miękkie- w części tylnej jamy ustnej, dochodzi do gardła i jest pokryty nabłonkiem wielowarstwowym. Zakończone jest ono językiem.


 

4
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Wyciek z nosa konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka