Wścieklizna u koni

/ 1 komentarzy

Wścieklizna u koni - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Wścieklizna jest wirusową chorobą centralnego układu nerwowego, wywołaną przez Rabies virus. Do zakażenie dochodzi przez kontakt bezpośredni - przez zawierającą wirusa ślinę, która dostaje się do organizmu zwierzęcia lub człowieka, w przypadku pogryzienia lub zadraśnięcia. konie nie są na tego wirusa tak wrażliwe, jak inne zwierzęta domowe, dlatego są mniej dotknięte tą chorobą. Powinny być jednak regularnie szczepione, ponieważ jeszcze długo nie uda się wytępić tego wirusa. Pierwsze objawy są dość niepozorne. Podczas długiego okresu inkubacji rozwija się gwałtowna lub cicha, inaczej - porażenne, postać wścieklizny.

W przypadku gwałtownej wścieklizny zwierzęta stają się agresywne, nadmiernie pobudzone, mają różne ataki i ślinotok. Postać cicha choroby objawia się otępieniem, licznymi skurczami mięśni i porażeniem kończyn tylnych. W obu przypadkach stwierdza się ślinotok i zanieczyszczenie chrap paszą. Niektóre konie zaczynają się same kaleczyć i lizać stare rany.

Choroba jest bezlitosna i prawie zawsze prowadzi do zejścia śmiertelnego. Stadium końcowe u koni charakteryzuje się występowaniem silnego, dręczącego bólu, unieruchomieniem i ostatecznie - zapadnięciem w śpiączkę. Przypadki wścieklizny należy niezwłocznie zgłaszać, a o tym, co się stanie z koniem zainfekowanym wścieklizną, zadecyduje specjalista ze Stacji Epidemiologiczno-Sanitarnej lub powiatowy lekarz weterynarii, który może zarządzić dłuższą kwarantannę lub natychmiastowe uśpienie. Próby leczenia zwierząt, jak również ubój zwierząt podejrzanych o chorobę, są prawnie zakazane. Koń powinien być szczepiony przeciw wściekliźnie raz do roku, od dziewiątego miesiąca życia.


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Wścieklizna u koni - opinie i komentarze

koniczynkakoniczynka (2010-09-25 13:58)
0
Fajny artykuł :-)

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka