Wiek konia

/ 1 komentarzy

Wiek konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Wiek konia można ustalić patrząc na jego zęby. Do piątego roku życia koń ma zęby mleczne, podczas gdy zęby trzonowe są zastąpione przez zęby stałe.

Wszystkie zęby stałe koń ma po ukończeniu szóstego roku życia, a wiek konia można określić na podstawie stopnia starcia tzw. rejestrów na siekaczach.

STARZENIE SIĘ
Wyraźnie widać, kiedy Kon zaczyna się starzeć. Można to zaobserwować po dolnej wardze, która zaczyna obwisać, zapadniętych jamach nad oczami, siwymi włosami, które zaczynają pojawiać się na tych jamach, a także po wyglądzie głowy, grzywy i ogona.

ZĘBY
Na przedzie górnej i dolnej szczęki konia widoczne są siekacze, a z tyłu za nimi zęby trzonowe, których funkcją jest miażdżenie pokarmu.

Dojrzały koń posiada sześć siekaczy i dwanaście zębów trzonowych na górnej i dolnej szczęce. Siekacze są usytuowane z przodu, natomiast zęby trzonowe z tyłu jamy ustnej, podobnie jak to jest u ludzi. Niekiedy przed zębami trzonowymi wyrasta dodatkowy ząb trzonowy, co może prowadzić do problemów z wędzidłem. Jeżeli sprawia to koniowi kłopoty, należy ten ząb usunąć.
Ogiery i wałachy mają ponadto po każdej stronie, za siekaczami, dodatkowy ząb (kieł) na obu szczękach. Szczątkowa wersja tego zęba może także pojawić się u klaczy. Jeżeli wskutek niewystarczającego ścierania na zębach pojawią się ostre krawędzie, konieczne jest ich spiłowanie, aby zapobiec skaleczeniom, gdy koń będzie mieć w pysku wędzidło.


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Wiek konia - opinie i komentarze

maddie15maddie15 (2010-11-05 11:02)
0
śwetne.

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka