Uporczywy świąd, czyli co wiemy o lipcówce?


Uporczywy świąd, czyli co wiemy o lipcówce? - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

      Piękna, słoneczna pogoda, to czas w którym konie mogą przebywać na zewnątrz przez cały czas. Upały niestety to również okres, kiedy najbardziej dokuczają  koniom muchówki. Cóż to za stworzenia i jak sobie z nimi radzić?


Muchówki są owadami prowadzącymi pasożytniczy styl życia. Istnieje kilka gatunków tychże owadów. Prawie 5% populacji koniowatych jest nadwrażliwa na ukąszenia. W Polsce okres największej aktywności muchówek wypada od kwietnia do września. Żerują głównie w porze wieczorowej i nocnej. Najczęściej gryzą konia w kłąb, okolice ogona i grzywy, grzbiet, szyję, małżowiny uszne, guzy biodrowe, a czasami w żuchwę i grzbiet nosa. Skłonność do alergii, wywoływanej przez muchówki jest u koni dziedziczna. 


Owa alergia, to sezonowe zapalenie skóry u koni. Występuje ono głównie w czasie letnim, gdyż w tym właśnie okresie występują muchówki. Nazwy tego schorzenia są różne : letni wyprysk, letnia egzema, czy lipcówka.
Głównymi objawami są :
- grudki,
- wyłysienia,
- sączące się krosty,
- pęcherze.
Objawom towarzyszy uporczywy świąd. Konie za wszelką cenę chcą się podrapać ocierając się o przeróżne przedmioty, doprowadzając do wtórnych zakażeń i przeczosów.


Jedynym sposobem na ochronę konia przed ukąszeniami jest wypasanie go w porach mniejszej aktywności muchówek. Można również spróbować odczulania, ale skuteczność tego typu zabiegów jest raczej niepewna. Kiedy już zwierzę jest pogryzione, można robić kąpiele z mydłem siarkowym , a następnie smarować konia oliwką. Pomoże to w złagodzeniu świądu. Niektórzy hodowcy stosują również maść cynkową. Jeśli jednak egzema jest już w stanie zaawansowanym, możliwe, że sprawdzą się jedynie zastrzyki ze sterydami.
Najważniejsza w całym procesie leczenia jest szybka reakcja hodowcy, która nie pozwoli na rozprzestrzenienie się choroby.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Uporczywy świąd, czyli co wiemy o lipcówce? - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka