Ujeżdżenie a kopyta


Ujeżdżenie a kopyta - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Ujeżdżenie to dyscyplina sportu, w której ruch konia odgrywa pierwszoplanową rolę. Prawidłowy wydajny krok konia można uzyskać tylko wtedy gdy kopyta będą miały optymalne działanie. Jest tylko jedna pozycja kopyt, przy której koń czuje się komfortowo, jest to płaskie ułożenie kości kopytowej w stosunku do podłoża. Zbyt strome ustawienie kąta puszki kopytowej powoduje, że koń czuje się tak jak by chodził w butach na wysokim obcasie, myślę, że nikt nie chciałby biegać w szpilkach. Ustawienie odwrotne, czyli zbyt duży ciężar przeniesiony na tył kopyt powoduje ból chrząstek i struktury gąbczastej, krótko mówiąc w tej sytuacji koń czuje się tak jak by biegał w butach o 1,2 lub 3 numery za dużych. 


Niedomagania kopyt w początkowej fazie są trudne do rozpoznania, w sensie klinicznym, można natomiast diagnozować je na podstawie postępów w treningu. Reakcja konia na niedomagania kopyt jest zauważalna dla jeźdźca po reakcji konia na poszczególne chody i figury ujeżdżeniowe. 

Stęp konia w początkowej fazie dolegliwości kopyt z reguły nie powoduje pogorszenia tego chodu, przy bardziej zaawansowanej chorobie można zaobserwować skracanie wykroku, niechęć do wyjeżdżania zakrętów, potykanie się, niechęć do cofania. 


Kłus to najbardziej wrażliwy chód na złą równowagę kopyt. W kłusie koń z bólem kopyt ma bardzo ograniczone możliwości obrony. Reakcje obronne to skracanie wykroku, brak prawidłowego kłusa wyciągniętego, trudności w wykonywaniu ciągów, niemożność podstawienia zadu a co za tym idzie poprawę jakości kłusa. Jeżeli przy prawidłowym treningu nie możemy uzyskać podstawienia zadu i podniesieniu przodu w kłusie należy mniemać, że koń odczuwa dolegliwość ze strony kopyt. 


Galop konia to powtarzalne skoki fule (wysokość i długość tego skoku zależy od tego czy kopyta są sprawne) nawet minimalny ból powoduje, że koń ogranicza dolegliwości poprzez ograniczanie długości i wysokości tego skoku. Reakcje obronne na ból kopyt podczas galopu to obniżanie fule, usztywniony kręgosłup, problem z wyjściem do galopu, samoistne kończenie galopu, problemy z utrzymaniem ruchu na wolcie, lotną zmianą nogi, przenoszenie ciężaru na przód w galopie dodanym, w zaawansowanej chorobie całkowita odmowa galopu. 


Napędem konia jest jego zad, żeby panować nad swoim ciałem w ruchu koń musi podstawić tylne nogi pod kłodę, w przypadku nawet minimalnego bólu kopyt odstawia tylne nogi i z tego powodu pojawiają się trudności w treningu, taki koń nigdy nie osiągnie postępów szkoleniowych.

Często jeżdżący nie zdają sobie sprawy z tego, że koń odczuwa ból kopyt uważając, że jest mało zdolny lub leniwy. W naszym ośrodku możemy precyzyjnie diagnozować stan kopyt za pomocą termografii. Po badaniu koń przechodzi zabiegi prawidłowego ustawienia kopyt i rehabilitacji. U koni, które uważane były za całkowicie sprawne osiągamy poprawę ruchu o 20%, w skali ocen konkursowych jest to wynik nie 65% a 73%. Sprawne kopyta to klucz do Twojego sukcesu w sporcie.


Autorem tekstu jest Pan Alfred Wrzeszcz - koński ortopeda z którym niedawno rozmawiała nasza Blogerka 

- Czytaj więcej tutaj. 

Artykuł został opublikowany za zgodą Autora. 


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Ujeżdżenie a kopyta - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł