Udar cieplny u konia


Udar cieplny u konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a razem z nimi ochota na długie spacery. Czasem jednak letnia temperatura jest bardzo wysoka, co znacząco może wpłynąć na stan zdrowia wierzchowca. Jeśli temperatura szybuje mocno w górę, to przed rozpoczęciem długiej przejażdżki warto przyjrzeć się swojemu zwierzęciu.

Podobnie jak człowiek, koń także cierpi z powodu upału, który może być dla niego bardzo groźny. Niektóre objawy zdradzają złe samopoczucie konia wywołane zbyt wysoką temperaturą. Przy udarze cieplnym pojawiają się :

- silne pocenie się;

- zwiększenie częstości oddechów;

- przyspieszenie akcji serca;

- podwyższenie temp w odbycie (41-43 C);

- ospałość;

- osłabienie;

- apatia;

- brak apetytu.

Zdecydowanie bardziej narażone na udar są konie intensywnie trenujące, które nie mają odpowiednio uzupełnianych elektrolitów. Jeśli zauważymy u swojego wierzchowca niepokojące objawy, powinniśmy w pierwszej kolejności zadzwonić do weterynarza. Następnie należy zacząć obniżać temperaturę konia. Przede wszystkim staraj się umieścić zwierzę w chłodnym miejscu (jeśli jesteś na zewnątrz to zapewnić mu cień) i zapewnić mu dostęp do wody. Ciało konia schładzaj, polewając je stopniowo wodą, o temp około 6C, zaczynając od nóg, a następnie przesuwając się na klatkę piersiową i szyję. 

Weterynarz po przybyciu na miejsce podejmie decyzję, w jaki sposób pomóc dalej Twojemu wierzchowcowi. Pamiętaj jednak, że dzwoniąc do niego, możesz poprosić o dokładną instrukcję postępowania, aż do jego przyjazdu, ponieważ im szybciej się uda schłodzić ciało konia, tym lepsze będą jego rokowania i możliwość wyleczenia. 


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Udar cieplny u konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka