Strój jeździecki

/ 5 komentarzy

To i ja wepchnę swoje zdanie ;) mam nadzieję,że się spodoba .


Nie należy kupować stroju od razu na początku przygody z koniem.Często to tylko słomiany zapał i "miłość" do koni ,która szybko się kończy szczególnie u młodych ludzi ;) Na początku chcę zaznaczyć,że należy się liczyć z tym,że jeździectwo to drogi sport ,który stopniowo będzie "wysysał" z nas pieniądze(strój,jazdy,obozy itp.itd.) to wszystko niestety kosztuje i to sporo .A więc zaczynamy .

BRYCZESY

Są to spodnie jeździeckie bez wewnętrznych szwów .Mają długi tzw.pełny lej lub krótki tzw.kolanowy .Przeważnie leje są ze skóry rzadziej z zamszu czy innego grubszego materiału .Spodnie z długim lejem zazwyczaj są droższe bo wiadomo większa powierzchnia skóry .Fakt może wygląda to fajnie ale mi okropnie nie wygodnie wsiada się na duże konie .Ja osobiście wole z lejami kolanowymi.Z tego co widzę to najtańsze są bryczesy czarny (choć nie zawsze) na rynku mamy dużą gamę kolorów.

BUTY


-SZTYBLETY

Krótkie buty za kostkę .Istnieją skórzane ,ze skóry syntetycznej i gumowe .Widziałam tylko brązowe i czarne.Należy wiedzieć,że skórzane są lepsze teoretycznie na więcej lat .W gumowych dobrze pracować przy koniach np. myć bo nie przeciekną ale znowu pocą się nogi po dłuższym chodzeniu co przy skórzanych nie widzę ; ) .Zakłada się do nich skarpety jeździeckie albo sztylpy (o nich niżej ) ...

-SZTYLPY

"Ochraniacze " na łydkę mają ją ochronić i wzmocnić działanie i pomóc ustabilizować.Sięgają od pięty do kolana właściwie to przed kolano .Nosi się je w połączeniu ze sztybletami .Są brązowe (rzadziej ) i czarne ze skóry lub skóry syntetycznej .

- oficerki

Są to" pełne ",długie buty .Sięgające przed kolano mówi się,że są tak jak sztylpy ze sztybletami .Są gumowe i skórzane (tak jak w przypadku sztybletów) .

-TERMOBUTY

Są to buty na grubej podeszwie,ocieplane .Chronią nogi przed zmarznięciem w chłodne ,mroźne dni.Polecane na zimę i koniec jesieni .Ewentualnie na zimny i mroźny początek wiosny . Na prawdę gorąco je polecam.

KASK

Podstawa.Nakrycie głowy chroniące nas przed urazem w wyniku wypadku(np.spadnięcie z konia) kask bardziej chroni głowę,toczek jest bardziej "reprezentacyjny"

RĘKAWICZKI

Co to są rękawiczki chyba nie muszę pisać. ;) Chronią dłonie przed uszkodzeniem i mają specjalne "kuleczki" chroniące przed wyślizgiwaniem wodzy lub lonży .


SKARPETY JEŹDZIECKIE

Długie skarpety pod kolana zakładane to sztybletów.Myślę ,żę to wszystko co podstawowe .Mam nadzieję,że miło się czytało .Pozdrawiam ,Gizela.


 

3.8
Oceń
(8 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Strój jeździecki - opinie i komentarze

RysiekKoniarzRysiekKoniarz (2012-06-25 15:19)
0
Bardzo fajnie opisane ;)
klausikklausik (2012-07-19 19:08)
0
NOM...taka jazda konna to duża inwestycja :}
AdWerAdWer (2012-11-27 13:24)
0
I sporo kasy się wydaje;)
GabaKoniara10GabaKoniara10 (2013-01-12 15:49)
0
Ubieram się tak samo jak napisałaś co nosić. Tylko nie noszę długich skarpet i trochę żałuję, bo by się przydały. Według mnie kask jest najważniejszy.
LayKonikLayKonik (2013-03-19 16:43)
0
kask bądź zwykły toczek i dobre obuwie to podstawa bezpieczeństwa podczas jazdy :-)

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka