Stajnia pod chmurką

/ 6 zdjęć

Stajnia pod chmurką - galopuje.pl

Systemy utrzymania koni można podzielić na chów alkierzowy (w stajni) i chów wolnowybiegowy (bezstajenny). Istnieje również cała gama form mieszanych, np. cały dzień konie przebywają na padokach lub pastwiskach a nocą zamykane są w stajni. W większości pensjonatów dla koni zwierzęta wypuszczane są na padoki tylko na kilka godzin a większość doby pozostają w zamknięciu. Niektóre konie opuszczają boks tylko na trening. Stadniny koni, ze względu na wychów końskiej młodzieży, preferują mieszany system utrzymania koni, który polega na tym, że przez cały okres pastwiskowy (od wiosny do jesieni) konie przebywają całą dobę na pastwiskach, natomiast zimą zamykane są w stajniach lub tzw. biegalniach (hala, w której konie przebywają „luzem”). Obecnie, w systemie mieszanym utrzymywanych jest większość koni wierzchowych żyjących w Polsce. Konie przebywają w boksach (3 x 4 m) lub wiązane są na stanowiskach (na szczęście co raz rzadziej). 


Większość koni w Polsce utrzymywanych jest w systemie alkierzowym lub mieszanym

Alkierzowy wychów daje możliwość kontrolowanego, indywidualnego żywienia, czego z pewnością wymagają konie sportowe. Jest niezwykle wygodny dla osób użytkujących konie - konia jest zawsze „pod ręką”. Koń zamknięty w boksie, nie jest narażony na kopnięcia czy ugryzienia innego członka stada. W boksie istnieje również mniejsze ryzyko kontuzji, choć to sprawa dyskusyjna. Zdarzają się konie, które w boksie potrafią nabawić się poważnego urazu, np. w czasie kładzenia się lub wstawania. Stawy konia stojącego w boksie nie są prawidłowo ukrwione, ani „nasmarowane” (produkcja mazi stawowej zachodzi w trakcie ruchu). Dlatego tak ważna jest odpowiednio długa rozgrzewka przed pracą, kiedy koń został zabrany na jazdę bezpośrednio z boksu. 


Stajnie dla koni sportowych radzą sobie z tym problemem budując np. karuzele dla koni, miejsce, w którym koń może rozruszać się w ciągu dnia. Właściciele kosztownych koni sportowych, preferują wychów alkierzowy, ze względu na mniejsze ryzyko kradzieży konia. W chowie bezstajennym koń przez całą dobę ma możliwość swobodnego ruchu, co z pewnością służy jego zdrowiu. Kopyta przez cały czas pracują „pompując” krew do kończyn. Dzięki temu, że koń przez większość doby może się przemieszczać, układ pokarmowy pracuje stabilnie i prawidłowo. Przebywanie koni w stadzie pozwala na nawiązywanie relacji między osobnikami, co korzystnie wpływa na ich psychikę, a pośrednio na zachowanie wobec człowieka. 


Konie utrzymywane na wybiegach rzadko są nadpobudliwe, nie wykształcają się narowy stajenne. Jeśli na wybiegu nie ma drzew, warto ustawić na nim wiatę, w której konie mogą schronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Aby utrzymywać konie poza stajnią potrzebna jest duża powierzchnia (przyjęto ok. 1 ha na konia), aby zwierzę mogło w pełni korzystać z wolności. Koń zamknięty na zbyt małym padoku po prostu będzie stał w miejscu. Kiedy mamy sporo koni i ograniczoną powierzchnię świetnym rozwiązaniem jest tzw. padock paradise. Jest to Wybieg dla koni składający się z dwóch ogrodzeń, zewnętrznego i wewnętrznego. Między ogrodzeniami powinna być odległość od kilku do kilkunastu metrów (w zależności od wielkości stada). Konie przebywają się w korytarzu między ogrodzeniami. Taka budowa ogrodzeń skłania konie do ciągłego ruchu, ponieważ w naturze konie poruszają się „gęsiego”. Strategiczne rozmieszczenie paśników, lizawek, poideł, dodatkowo stymuluje konie do ruchu. 


Drzewa na padoku zapewniają schronienie w czasie deszczu lub upału.

Różnorodne podłoże w korytarzach (piasek, kamienie, żwirek), zapewnia „rehabilitację” kopyt. Przy powierzchni ok. 1 ha, na padock paradise można utrzymywać kilkanaście koni. Wśród niektórych istnieją obawy, że koń pozostający na dworze dzień i noc, szczególnie zimą, może się rozchorować. Oczywiście jest to możliwe, jeśli nagle zmienią się warunki chowu, szczególnie w porach roku, kiedy temperatury wykraczają po za optimum temperaturowe dla koni (5-15 st. C). Jednak koń odpowiednio przygotowany do chowu bezstajennego, w prawidłowej kondycji, zdrowy, doskonale będzie czuł się w warunkach zbliżonych do naturalnych. Nie bez potrzeby konie zmieniają sierść jesienią i wiosną. Sierść zimowa konia oprócz tego, że jest gęsta i zapewnia odpowiednią ciepłotę ciała, to jest również wodoodporna. Długi włos z zewnątrz powoduje, że woda spływa po sierści, natomiast gęsty podszerstek ma właściwości higroskopijne („odpycha” krople wody), co powoduje, że nawet jeśli sierść konia zmoknie, skóra pozostaje sucha. Oczywiście jeśli koń jest ostrzyżony, sierść traci swoje naturalne właściwości. Wówczas pozostaje zamykanie konia w stajni lub puszczanie go na padok w derce. Właściciele powinni dostosować system chowu koni do ich przeznaczenia, warunków środowiska i możliwości agrotechnicznych. Należy pamiętać, że koń to zwierzę stepowe i najkorzystniej będzie dla niego, kiedy w miarę możliwości stworzymy mu warunki bytowe zbliżone do naturalnych.


 

5
Oceń
(3 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Stajnia pod chmurką - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka