Stajnia idealna cz.3 - budynek stajni

/ 6 komentarzy / 2 zdjęć

Stajnia idealna cz.3 - budynek stajni - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Wszyscy cenimy sobie estetyczną stajnię. Na czynnik ten wpływa wygląd zewnętrzny i wewnętrzny. Stajnie są różne. Mogą być przydomowe na jeden lub dwa boksy, duże na wiele koni, drewniane, ceglane z wejściami prosto do boksów, czy jednym, prowadzącym do korytarza. Nie mogą panować w niej przeciągi, ale wentylacja również musi być odpowiednia. Zapach skóry z siodeł, siana, słomy, zużytej ściółki, oddechy koni i ludzi mogą sprawić, że w stajni będzie duszno i nieprzyjemnie zarówno dla jeźdźców jak i wierzchowców. Wyróżniamy trzy typy stajni: korytarz i boksy, korytarz i stanowiska, tzw. biegalnie, czyli jedno pomieszczenie, stajnia angielska, stajnia przydomowa i z wyjściem bezpośrednio na padok. Biegalnie sprawdzają się zwłaszcza wśród młodych koni, min. odsadków. Stanowiska charakteryzują się brakiem drzwi do poszczególnych 'pokoi' wierzchowców. Konie są w nich przywiązane i oddzielane od siebie murkami. Najpopularniejsze są boksy, a tu chyba nie muszę tłumaczyć o co chodzi :) W stajni powinno znaleźć się też miejsce na składowanie siana i słomy, siodlarnia paszarnia, a na zewnątrz gnojownik - zbiornik na zużytą ściółkę. Gnój należy systematycznie wywozić. Co do siana i słomy, to owszem musi być na nie miejsce, ale lepiej, aby znajdowało się ono poza stajnią ze względu na ryzyko pożaru. Idealna stajnia charakteryzuje się przede wszystkim czystością. Koniom należy też zapewnić dostęp do pastwiska! Nawet najlepsza stajnia nie jest dla koni tak ważna jak codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu. Tak jak w domu trzeba tam myć okna, ścierać kurze i zamiatać. Aby atmosfera w stajni była przyjemna zadbaj nawet o detale! Czysta stajnia=szczęśliwe konie, a to ich dobro liczy się dla najbardziej!


 

2.9
Oceń
(7 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Stajnia idealna cz.3 - budynek stajni - opinie i komentarze

LoveHorses12LoveHorses12 (2013-04-04 16:46)
0
Akurat konie nie muszą mieć ogrzewania na zimę :)
HoneonnaHoneonna (2013-04-04 23:03)
0
Kawałek o ociepleniu rzeczywiście nieprzemyślany, a ogrzewanie w ogóle by było dziwne. Oprócz stajni z boksami i korytarzem, stanowisk i biegalni są przecież też stajnie angielskie, otwarte, boksowe z padoczkami, że nie wspomnę o różnych typach biegalni. Opis stanowiska z lekka lakoniczny i nieścisły. Słomę i siano w większych ilościach powinno się, o ile to możliwe, przechowywać z dala od stajni (pożar nawet przez samozapłon). Czysta stajnia nie równa się szczęśliwym koniom. Koniowi w czystym stanowisku albo ciemnym pomieszczeniu daleko do szczęścia. Widać chęci, tylko coś wykonania zabrakło.
Oczy NocyOczy Nocy (2013-04-04 23:36)
0
Także od razu zwróciłam uwagę na to ocieplenie. To co z boksami angielskimi przecież one w ogóle nie są ocieplane. A tak na prawdę ocieplanie stajni może zrobić więcej złego niż dobrego
ariamariam (2013-04-05 15:43)
0
W pytaniach na odznake jest watek o ogrzewanie... nie potrzeba! Nawet jest tak, ze temperatura w stajni musi sie zmieniac!!
slonieckosloniecko (2013-04-05 16:08)
0
Pozmieniałam biorąc pod uwagę wasze odpowiedzi.
MonikaMonika (2013-04-06 14:33)
0

Cieszę się, że ten temat został poruszony, w wielu sportowych stajniach dobro konia stoi na drugim miejscu, nie są wypuszczane na padoki, tylko codziennie jeżdżone, a gdzie troska o kondycję i zdrowie konia? zadbany koń więcej osiągnie w sporcie, gdy chodzi codziennie na padoki, artykuł tym przede wszystkim proszę przekażcie właścicielom ośrodków jeździeckich i stajennym

 

pozdrawiam

 

Monika

skomentuj ten artykuł