Stajnia idealna cz.2 - boks

/ 8 komentarzy

Stajnia idealna cz.2 - boks - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Boks powinien być przestronny. Zamiast boksów często stosuje się stanowiska, ale w nich koń ma niewiele miejsca i nawet nie może się położyć. Istnieją również tzw. biegalnie, ale wpis dotyczy boksów.Kuc zadowoli się mniejszym niż koń, ale im więcej przestrzeni tym lepiej. Pomieszczenie dla klaczy ze źrebakiem również powinno być nie co większe, no bo w końcu przebywać będą tam dwa konie (jeden mały, ale zawsze koń). Musi być on również bezpieczny! Pozbawiony zagrażających ciekawskim koniom. Znam przypadek, gdy koń miał metalowy paśnik w boksie i jak mu się nudziło to sobie nasadą ogona w niego drapał. Ogon się wytarł, a kiedy właściciel to zauważył natychmiast usunął paśnik i teraz zadowala się nim kozioł. Wracając do idealnego boksu: musi być on regularnie czyszczony. Odchody najlepiej usuwać codziennie podczas gdy ściółkę co 2, góra 3 dni. Idealnym podłożem do boksu jest słoma i wióry. Są one miękkie i naturalne, a leżący koń ma naprawdę wygodne miejsce odpoczynku. Co powinno się znaleźć w boksie:
- żłób
- poidło
- okienko pozwalające ciekawskiemu konikowi wyglądanie na świat
- miękka ściółka
- świeże siano
- lizawka
Wiele koni ma tendencję do majstrowania przy zasuwkach. Niektórym naprawdę to wychodzi, zwłaszcza, gdy się się nudzą. Zasuwy powinny być dlatego zabezpieczone jakimś dodatkowym haczykiem. Czysty boks do podstawa. Jeśli podłoże jest często zmieniane zmniejsza się ryzyko chorób kopyt, a te czasem naprawdę trudno wyleczyć. Zadbaną stajnię łatwo poznać po zapachu: jeśli śmierdzi, ściółka jest brudna, a konie nie mają odpowiednich warunków. trzeba również zadbać o ściany. Nie można dopuścić do powstania grzybów i trzeba co jakiś czas wyszorować je, ponieważ kiedy koń wydala kał często brudzi przy tym ściany boksu. Boks najlepiej sprzątać, kiedy koń znajduje się na wybiegu. Ułatwi nam to wyszorowanie boksu. Najpierw należy wyrzucić brudną ściółkę. Pozostałość wymiatamy miotłą, także z trudno dostępnych miejsc. Co pewien czas do rutynowych czynności czyszczenia boksu należy dodać mycie i dezynfekcję posadzki. Nie zapominajmy też, aby w większych stajniach odpowiednio umieszczać konie tzn. nigdy nie należy stawiać obok siebie dwóch ogierów, bo prowadzić to będzie do nieustannych walk, nawet przez kraty. Najlepiej obok i naprzeciw ogiera ulokować spokojnego wałacha. Przyjemność i szansę na 'rozmowę' da koniom ustawienie obok siebie przyjaciół.
Do wpisu dołączam link do artykułu, który warto przeczytać. Znajdziecie tam również ciekawe rysunkowe schematy boksów: http://www.konie.miscior.pl/stajnia/index.htm


 

3
Oceń
(6 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Stajnia idealna cz.2 - boks - opinie i komentarze

LayKonikLayKonik (2013-04-02 21:05)
0
fajny blog i wpisy :-)
slonieckosloniecko (2013-04-03 17:06)
0
dzięki LayKonik ;D Z twojego też mozna dowiedzieć się wiele! :)
HuculkowaHuculkowa (2013-04-03 18:48)
0
Bardzo dobry tekst. I czysta prawda.
Ravel Ravel (2013-04-03 19:30)
0
Fajne.
Oczy NocyOczy Nocy (2013-04-04 23:33)
0
A jeżeli ktoś usuwa nieczystości z boksu codziennie to źle? Część rzeczy w tym artykule się wyklucza. A jeżeli koń nie ma okienka to ma zły boks? Tak samo poidła, coraz częściej jest ono normą ale nie zawsze
jestemzlasujestemzlasu (2013-05-08 09:06)
0
Nie wiedziałam, że w stanowisku koń nie może się położyć. Widocznie widziałam jakieś nietypowe stanowiska. A tak serio, jeśli widziałaś stanowisko, w którym koń nie może się położyć, to trzeba to zgłosić odpowiednim służbom.
Kasia172Kasia172 (2013-05-09 11:42)
0
Bardzo fajny i ciekawy artykuł :) Daje 5
Qwerty65Qwerty65 (2013-06-24 09:33)
0
Masz bardzo ciekawe artykuły i są przy okazji bardzo pomocne :)

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka