Sportowe Rajdy Konne

/ 8 zdjęć

Sportowe Rajdy Konne - jeździecki, zdjęcia, opinie

Sportowe Rajdy Konne nawiązują swoją tradycją do pierwotnego wykorzystania koni jako szybkiego i niezawodnego środka transportu na długich dystansach. Jako dyscyplina pojawiły się w latach pięćdziesiątych XX wieku, a przepisy dotyczące tych „końskich maratonów” sformułowano w latach sześćdziesiątych i pod nazwą „endurance” wpisano na listę konkurencji sportowych. Początkowo zawody organizowano w Hiszpanii i Francji, później także w Wielkiej Brytaniii, Niemczech Zachodnich, Włoszech i innych krajach. W Polsce pierwszy wyścig długodystansowy odbył się w 1986 roku, cztery lata później przyjęliśmy przepisy międzynarodowe FEI i w tym samym roku zostały rozegrane pierwsze oficjalne Mistrzostwa Polski. 


Rajdy zdefiniować można jako próbę dzielności konia, sprawdzenie jego wytrzymałości i szybkości podczas pokonywania długich tras. Zwycięzcą zostaje para zawodnik-koń, która pokona dystans w najkrótszym czasie przy zachowaniu jak najlepszej kondycji fizycznej wierzchowca. Wymyślono wiele konkurencji sportowych, ale chyba w żadnej z nich o zwycięstwie nie decyduje w stopniu zasadniczym cecha tak istotna i ważna jak wytrzymałość. Zawodnicy rywalizują na dystansach różnej długości. Najkrótsze liczą około 30 kilometrów i są przeznaczone dla zawodników i koni najmłodszych lub najmniej doświadczonych, natomiast dystans mistrzowski to legendarne 100 mil, czyli 160 kilometrów…Największe sukcesy rajdowe odnoszą konie czystej krwi arabskiej charakteryzujące się wytrzymałością, uporem i zdolnością szybkiej regeneracji sił po pokonaniu ciężkich i długich tras. 


Rosnąca z każdym rokiem populacja koni arabskich w Polsce daje możliwość wykorzystania ich w dyscyplinie rajdów, ale dotychczas polskie araby selekcjonowane są głównie tylko na torach wyścigowych. Metoda ta nie pozwala na właściwą ocenę wytrzymałości konia i jego zdolności do długotrwałego wysiłku, natomiast taką możliwość oceny i selekcji dają właśnie sportowe rajdy konne. Przygotowanie pary, konia i jeźdźca, do udziału w zawodach wymaga konsekwencji, cierpliwości, systematyczności i długich godzin spędzanych w siodle. Trwające kilka lub kilkanaście godzin konkursy są pasjonującym przeżyciem nie tylko dla zawodników, ale także dla towarzyszących im luzaków (tzw. serwisu). Serwisanci mogą pomagać zawodnikom w punktach serwisowych rozstawionych na trasie rajdu średnio co 10 kilometrów. Dostarczają wówczas koniowi i zawodnikowi wszystkiego, co niezbędne, opiekują się rumakiem na bramkach weterynaryjnych: karmią, poją, masują, chłodzą polewając wodą, analizują taktykę jazdy. W zasadzie zawody stanowią próbę dzielności dla całej drużyny, albowiem bardzo istotnym elementem w osiągnięciu sukcesu jest dobra współpraca zgranego zespołu : jeźdźca, konia i pomagającej im na trasie grupy osób. Od zawodnika rajdowego wymaga się nie tylko dobrych umiejętności technicznych, jeśli idzie o jazdę konną. Równie ważna jest umiejętność myślenia „strategicznego”, czyli odpowiedniego rozplanowania tempa jazdy na całym dystansie biorąc pod uwagę „jakość” trasy oraz właściwie oceniając możliwości konia. Rajdowiec musi doskonale znać swojego wierzchowca, a prawdziwą klasę potwierdza powtarzalnością wyników osiąganych na jednym czy kilku koniach, na których startuje stale.  


Sportowe Rajdy Konne - Regulamin PZJ


Beata Szlezyngier-Jagielska

Menedżer Dyscypliny Sportowych Rajdów Konnych 


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Dokumenty (1)

Galopuje.pl poleca

 

Sportowe Rajdy Konne - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka