Ślepota miesięczna u konia


Ślepota miesięczna u konia - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

[strong]Ślepota miesięczna u konia[/strong]
Czyli nawracające zapalenie błony naczyniowej (naczyniówki) to nie bezpieczna i trudna w leczeniu choroba oka. Ślepota miesięczna może dotknąć konie w różnym wieku, od kilkumiesięcznego źrebięcia do starszego, nawet 20-letniego konia. Na chorobę zapada do 20% koni na całym świecie, zatem należy zwracać szczególną uwagę na stan oczu naszego pupila. W większości przypadków schorzenie dotyczy jednego oka.

Przyczyny powstania choroby nie są do końca wyjaśnione. Najczęściej wiąże się to z obecnością małych potworków- wirusów, pasożytów i bakterii przyczyn to te ostatnie są najprawdopodobniejsze.
Ślepota miesięczna objawia się bardzo różnie. Może wystąpić opuchnięcie i mrużenie powiek,
przekrwienie spojówek, łzawienie, światłowstręt, zwężenie źrenicy, zmętnienie (obrzęk) rogówki. Zatem gdy zobaczymy któryś z powyższych objawów powinniśmy bezzwłocznie wezwać weterynarza. W późniejszych fazach choroby wyciek może zmienić się na ropny, tęczówka zmienia kolor na dużo ciemniejszy, wewnątrz gałki ocznej może pojawić się płyn przesączeniowy, krew lub włóknik. Zignorowanie objawów kończy się bardzo poważnie- może doprowadzić to całkowitej ślepoty. Szczególną cechą tej choroby jest nawracalność. Nawet, jeśli stan się poprawia najprawdopodobniej ulegnie pogorszeniu w rożnych odstępach czasu. W starożytności przypadłość tą wiązano z fazami księżyca skąd wzięła się jej nazwa.

Źródło: http://www.zdrowiekonia.pl/porady/Slepota_miesieczna_Centrum_Zdrowia_Konia.pdf


 

3
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Ślepota miesięczna u konia - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł