Siodło na hucuła

/ 6 komentarzy

Dopasowanie siodła, to dla właścicieli koni, zwłaszcza tych początkujących hodowców, temat rzeka, w którym równie wiele jak ofert, jest znaków zapytania. Dziś o rasie, którą nazywają czymś więcej, niż końmi – hucułach. Wybieramy je często ze względu na ich charakter i naturalne predyspozycje, ale jakie siodło na hucuła wybrać? To już dla większości problem. Czy faktycznie dobranie siodła na krępego hucuła, to duży problem?

Główny problem w doborze siodła dla tego konia wynika z jego gabarytów. To duże, krępe konie, na które pierwsze, lepsze siodło w stajni zazwyczaj nie pasuje. Wybranie pierwszego lepszego może skończyć się wyrzuceniem pieniędzy w błoto, dlatego warto poradzić się doświadczonych hodowców. Ja osobiście polecam w tym wypadki klasyczne duże siodło ujeżdżeniowe 17,5 cala, które idealnie sprawdzi się na koniu o wysokim kłębie. Plus jest taki, że tak duże siodło, pod warunkiem oczywiście, że jest dobrze zamocowane, nie przekręca się na boki oraz w przód. Generalnie 17 i 17,5 cala, to rozmiary na hucuła. Mniejszych nie wybierajmy.

Odpowiednio dobrane siodło na hucuła zaprocentuje nam podczas pracy z koniem, która jest przyjemnością. Hucuły są niezwykle pracowite, wytrzymałe – idealne do długich rajdów. Przy tym nie płoszą się, co akurat podczas jazdy w teren ma olbrzymie znaczenie. Pamiętajmy jednak, aby wzbudzić u nich autorytet. Hodowca bez silnego charakteru i żelaznej konsekwencji szybko zostanie stłamszony przez swojego hucuła. Są bowiem niezwykle przebiegłe, doskonale wyczuwają emocje i potrafią nieźle grać, jeśli tylko zobaczą małą słabość u swojego właściciela.
Mam nadzieję, że pomogłam Wam w temacie siodło na hucuła.


 

1
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Siodło na hucuła - opinie i komentarze

jestemzlasujestemzlasu (2012-11-03 14:50)
0
Borze, widzisz i nie grzmisz. Od kiedy rozmiar siedziska jest kluczowy w dopasowaniu siodła do konia? Od kiedy hucuły to duże konie? Od kiedy hucuły mają wysokie kłęby? I jaki związek z tematem mają hodowcy? (W zasadzie rozmiar siedziska też ma znaczenie - takie 17,5 niejednego drobnego, krótkiego hucuła przykryje od kłębu po nerki...) Julia - dla wiedzy twojej i potomnych - rozmiar siedziska, czyli to 17 czy inne, ma być dopasowany do twojej pupy. Do konia dopasować trzeba rozmiar łęku, rozstaw ławek i ich wyprofilowanie. A hodowca zajmuje się hodowlą koni, czyli w uproszczeniu ich rozmnażaniem.
Kasztanka15Kasztanka15 (2012-12-29 20:36)
0
Kto to w ogóle pisał? To ja jeżdżę konno od niespełna roku i ten tekst był dla mnie kupą śmiechu. Po pierwsze-hucuły duże konie? To chyba pomyliłaś rasy. Po drugie, rozmiar siodła dobiera się przede wszystkim do siebie. Po trzecie, siodła nie wybiera się pod względem wielkości, bo jedno 17c może być fatalne a drugie też 17c idealnie dopasowane. Po czwarte to czy koń jest płochliwy nie zależy od rasy. Po piąte hucuły bardzo rzadko mają wysokie kłęby. To są zazwyczaj takie szerokie tapczany. Coś mi się wydaje, że pomyliłaś rasy, albo wykazujesz się kompletną nie wiedzą...
sarucha 10sarucha 10 (2013-03-25 15:32)
0
Ten wpis to duuuuuuuuuuuuużżżżżżżżżżżżżżżżżżżżżżyyyyyyyyyyyyyyyyyyy lol
gnelus007gnelus007 (2013-07-30 19:32)
0
jeżdżę na oklep i jest git po co mi głupie siodło
gnelus007gnelus007 (2013-07-30 19:32)
0
jeżdżę na oklep i jest git po co mi głupie siodło
BlaffjuBlaffju (2013-08-27 14:00)
0
Jak masz pisać takie głupoty to lepiej nic nie pisz!! Tylko mącisz ludziom w głowach...

skomentuj ten artykuł