Siodła - Jak dobrać siodło do konia?

/ 2 komentarzy / 2 zdjęć

Siodła - Jak dobrać siodło do konia?  - galopuje.pl

Bardzo istotnym elementem sztuki jeździeckiej jest siodło. Do czego ono właściwie służy i Jak dobrać siodło do konia? Siodło przede wszystkim nie jest stworzone dla jeźdźca. Oczywiście powinno być dla niego wygodne, nie uwierać, powinno ładnie się prezentować i dostarczać dobrych wrażeń z jazdy. Jednak głównym celem siodła jest : chronienie końskiego kręgosłupa, amortyzowanie oraz równoważenie ciężaru jeźdźca.

Musimy pamiętać, że koń z natury nie jest przyzwyczajony do noszenia ciężarów na swoim grzbiecie. Poprzez dobrze wybrane siodło, możemy ułatwić zwierzęciu pracę.

Wybieranie siodła jest jak wybieranie butów. Wiadomo, że gdy kupimy za małe wkrótce zrobią się nam odciski, a gdy za duże stopa będzie w nich 'latać'. Żeby czuć się komfortowo musimy wybrać odpowiedni rozmiar. Stopy są bardzo ważne dla człowieka, dzięki nim może się poruszać. Dla konia bardzo ważny jest grzbiet. Dobre siodło to inwestycja w przyszłość - zwierzę będzie mogło być użytkowane dłużej bez bólu i z tą samą radością.

Bardzo częstym błędem jest umiejscawianie siodło za bardzo z przodu. Wtedy leży zbyt mocno na kłębie i łopatkach, ograniczając ich ruchy poprzez zakłócenie dopływu krwi. Dodatkowo popręg jest źle usytuowany raniąc bardzo delikatną skórę przy przednich kończynach.

O czym więc musimy pamiętać siodłając konia?
1. Siodło kładziemy na kłębie, a potem naciskając na jego środek zsuwamy je w dół, w kierunku stawów skokowych aż 'trafi w dołek'
2. Siodło nigdy nie może leżeć na łopatce! Dopiero gdy kończy się linia łopatki, zaczyna się siodło.
3. Nie możemy dopuścić, by jakakolwiek część była pogięta czy źle założona.
4. Popręg nie może obcierać. Sznurkowe nie koniecznie są dobre, ale gdy już mamy taki popręg zainwestujmy w tak zwanego 'miśka'.
5. Siodło kładziemy zawsze delikatnie, w żadnym wypadku nie można nim rzucać na koński grzbiet.
6. Pod siodło zawsze musi być jakaś podkładka - czaprak, potnik. Nie musi być gruby (o tym dalej)
7. Nie przesuwamy siodła pod włosie, tylko zawsze w kierunku zadu.

Pytanie czy stosowanie wiele czapraków jest dobre?
Absolutnie nie. Grubszy czaprak czy dwa cieńsze możemy wykorzystać jedynie jak siodło jest dla konia za duże. Gdy jest dobrane dobrze, a dołożymy więcej materiału, koń nie będzie odczuwać uczucia komfortu.

Jak więc dobrać siodło?
Najlepiej rozmazać kawałek mydła, kredy czy czegoś innego pod poduszkami podbicia i nałożyć siodła na konia, bez czapraka. Jeśli siodło zostawia symetryczne ślady, równo rozłożone - siodło jest dobre. Patrząc na siodło od tyłu trzeba widzieć prześwit pomiędzy kręgosłupem a terlicą. Siodło w żadnym wypadku nie może dotykać kręgosłupa!
Następnie kłąb. Siodło nie może go uciskać, przedni łęk musi swobodnie na nim leżeć.
Szerokość kanału pod poduszkami podbicia powinna być szeroka na trzy-cztery palce. Gdy jest mniejsza, siodło nie może być używane.

Czy siodło raz dobrane, będzie już dopasowane dla konia?
Nie, należy co jakiś czas sprawdzać dopasowanie siodła, czy nadal symetrycznie rozkłada ciężar, czegoś nie uciska. Konie zmieniają swój kształt, więc jedno siodło na całe życie nie wystarczy.

Co z popręgami?
Im wyższa jest jakość i cena, tym lepiej dla konia. Pamiętajmy także, że popręg ma za zadanie utrzymywać siodło na swojej pozycji, a nie z całej siły cisnąć konia.

Czy nie lepiej więc jeździć na oklep?
To nie jest dobry pomysł. Oczywiście od czasu do czasu nie zaszkodzimy koniowi, ale regularna jazda bez siodła nie jest dobra. Siodło jak napisałam rozkłada ciężar i amortyzuje wstrząsy. Bez dobrego siodła koński grzbiet będzie bardziej cierpiał.

Kolejnym ważnym elementem to czyszczenie siodła. I nie chodzi tu tylko o zewnątrz, żeby ładnie wyglądało. Terlicę i podbicia poduszek też czyścimy, cały spód siodła. Musimy sprawdzać czy coś nie uwiera, nie haczy, nie rani. Zadbany sprzęt to już 1/3 zadbanego konia.

Inwestycja w dobre siodło to inwestycja w konia i przyszłość. Dzięki temu możemy uniknąć problemów z grzbietem (rany, otarcia, choroby mięśni), nogami oraz nawet z zachowaniem. Koń uwierany przez siodło nie będzie szczęśliwy i jazda nie będzie mu sprawiała takiego komfortu. Pomyślmy o tym, gdy następnym razem będziemy siodłać naszego rumaka.


 

4.7
Oceń
(15 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Siodła - Jak dobrać siodło do konia? - opinie i komentarze

koral131koral131 (2012-01-31 21:06)
0
Karolina z nieba mi spadłaś no xD ja tu internet przeszukuje, bo potrzebuje dla Rudego siodło a tu mi Nojec z nieba spada ;p w szkole Cię dorwe ;D
MaYaYMaYaY (2014-07-23 22:09)
0
więcej informacji o tym jak wybierać siodło na blogu: http://www.sklepy-jezdzieckie.pionizacja.pl

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka