Ściółka lniana - pozłacana nowość

/ 2 zdjęć

Ściółka lniana - pozłacana nowość - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Ściółka lniana jest produktem pochodnym powstającym w zakładach przerobu lnu przy obróbce nasion lnu oraz włókna lnianego. Ze względu na swoje właściwości w Europie zachodniej (Francja, Belgia, Holandia) taka ściółka jest bardzo powszechnie wykorzystywana. Len nie zawiera alergenów, jest w 100% wolny od kurzu, 2,5 raza bardziej chłonny niż  powszechnie stosowana w Polsce słoma. W związku z wyższą wchłanialnością ściółka stała się bardziej opłacalna, a wiąże się z tym mniejsza ilość pracy oraz odpadów produkowanych przez stajnię. W porównaniu do zwykłej słomy, przechowywanie ściółki lnianej wymaga aż o 80% mniej miejsca, dzięki grubej folii mamy pewność że produkt nie straci swoich właściwości przez bardzo długi czas.

Ściółka została odpylona w związku z czym jest polecana dla koni z problemami oddechowymi. Ze względu na fakt, iż len jest rośliną hipoalergiczną (nie wywołuje reakcji alergicznych) jest idealna dla koni z tendencją do alergii oraz RAO. Stosowanie tej ściółki jest również wskazane przy problemach ochwatowych, produkt ten zapewnia miękkie i amortyzujące podłoże dzięki czemu zwiększa się komfort chodzenia, który w znacznym stopniu przyspiesza proces leczenia.

Len jest w 100% biodegradowalny i bardzo szybko ulega rozkładowi (kompostowanie trwa tylko 8 tygodni) w porównaniu do trocin obornik nie jest kwaśny, w związku z czym nie ma problemu z utylizacją.

Poniżej zaprezentowano cechy ściółki lnianej w porównaniu do powszechnie stosowanych w Polsce ściółek.

Rodzaj ściółki

Wchłanianie płynów

Kontrola zapachu, amoniaku, i ilości much

"Płaszcz" na odchodach

 Ilość wyrzucanej ściółki

Ilość pracy

Len

Doskonałe

Doskonała

Tak

Mało

Mało

Słoma

Przeciętne

Przeciętne

Nie

Dużo

Dużo

Pellet ze słomy

Bardzo dobre

Bardzo dobre

Trochę

Mało

Mało

Pellet drzewny

Bardzo dobre

Bardzo dobre

Trochę

Mało

Mało

Trociny

Dobre

Dobre

Tak

Mało

Mało

Wchłanianie płynów - doskonała ocena wskazuje, że małe ilości ściółki pochłaniają znaczne ilości moczu (w ten sposób zmniejszając koszty materiałów i robocizny) len również absorbuje płyny szybciej (co zmniejsza ilość brudnej ściółki i poprawia powietrze w stajni a co za tym idzie zmniejsza się ilość much).

"Płaszcz" na odchodach - niektóre rodzaje ściółek tworzą zewnętrzną warstwę na odchodach koni - "płaszcz". Jest to bardzo pożądane, gdyż w momencie gdy koń kładzie się, nie brudzi sierści oraz bardzo ułatwia i przyspiesza sprzątanie.Reasumując ściółka lniana jest bardzo efektywna czysta i zdrowa. Może się okazać świetną i niedrogą alternatywą dla słomy, która bardzo często odbiega od wszelkich standardów a jej cena podlega znacznym zmianom w ciągu roku i w różnych rejonach Polski.

Więcej informacji na temat tej oraz innych ściółek znajdziecie Państwo na stronie internetowej www.rsprodukter.pl .

Kamila Mostowska

Rsprodukter Polska

/tekst promocyjny/


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Ściółka lniana - pozłacana nowość - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka