Ratujmy konie z Morskiego Oka

/ 1 komentarzy

Ratujmy konie z Morskiego Oka - pomoc, fundacja, ochrona, zdjęcia, opinie

Konie z Morskiego Oka

W sierpniu 2014 na drodze do Morskiego Oka padł z wyczerpania i przegrzania koń przewożący turystów, staje się to tradycją, że co najmniej jeden koń rocznie musi stracić życie na tej przeklętej drodze.

Średnia długość życia koni z M.O to dwa, trzy lata, a powszechnie wiadomo, że zadbany i nie przeciążony koń może pracować wielokrotnie dłużej. Nie jestem przeciwnikiem używania koni do pracy, konie mogą i powinny pracować, tylko to ma być normalna praca w której koń swoje obowiązki wykonuje przez długie lata bez szkody na zdrowiu, a nie katorga w wyniku której w przeciągu dwóch, trzech lat konie z Morskiego Oka mają całkowicie zniszczone zdrowie i nadają się tylko do uśpienia lub rzeźni.

Co należało by zrobić żeby praca dla koni z M.O nie była katorgą? Ustanowić i przestrzegać przepisy regulujące warunki pracy koni, obecne są mało precyzyjne, powijają tak ważną kwestię jak wpływ wysokiej temperatury na wydolność koni i związany z tym czas pracy. Obecnie nawet przy 35*C w cieniu koń może (musi) pracować. Przepisy dotyczące, czasu pracy, dopuszczalnych obciążeń koni, wiat postojowych chroniących przed słońcem, są martwe. Należy wymusić ich przestrzeganie, ustanowić prawo mówiące, że jeżeli konie są notorycznie przeciążane lub nastąpi śmierć konia w czasie pracy właściciel dożywotnio traci licencję na przewozy turystów. Określić jakie rasy koni są dopuszczone do przewozu turystów na trasie do M.O. Obecnie jest to dowolne, jest dużo koni wierzchowych, bo są tańsze od porządnych koni pociągowych. Proponowałbym konie Śląskie, konie Sokulskie, Ardeny, Fryzy.

Czas pokaże czy protesty jakie zorganizowali w ostatnich dniach obrońcy koni doprowadzą do radykalnego polepszenia warunków pracy koni z M.O ( mam nadzieję że tak ) czy też rozejdzie się to wszystko po kościach.


 

5
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Ratujmy konie z Morskiego Oka - opinie i komentarze

patrycja64patrycja64 (2014-12-10 15:54)
0
Okropne jest to przemęczanie .

skomentuj ten artykuł