Rany koni

/ 1 komentarzy

Rany koni - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Rany koni można podzielić na otarcia, pęknięcia i rozdarcia, cięcia oraz rany kłute. Pęknięcia i rozdarcia, cięcia oraz rany kłute mogą być powierzchniowe lub głębokie i mogą obejmować – lub nie - naczynia krwionośne.

Rany powierzchniowe (skóra nie została przerwana) powinny zostać oczyszczone i pokryte środkiem antyseptycznym w sprayu (barwy niebieskiej). W przypadku ran, gdzie zewnętrzna warstwa skóry uległa zniszczeniu lub przerwaniu, najlepiej jest zadzwonić po weterynarza. Nigdy nie używaj sprayu bezpośrednio na ranę! To nie tylko zabije wszelkie bakterie, ale zabije też komórki tkanki, które staną się pożywką dla nowych bakterii. Nawet przemycie wodą z kranu może uszkodzić komórki tkanki.

Jeżeli rana bardzo krwawi, najlepszym rozwiązaniem podczas czekania na weterynarza jest zawiązanie mokrej szmaty ponad raną, tak ciasno, jak to tylko możliwe. Jeżeli koń był regularnie szczepiony przeciwko tężcowi, charakter rany określa, czy istnieje konieczność podania nowej porcji szczepionki.

TĘŻEC
Największym zagrożeniem, jakie powoduje u konia rana, jest tężec. Głęboka rana tworzy idealną pożywkę dla wywołujących go bakterii. Do wnętrza takiej rany nie dociera powietrze, co stwarza im doskonałe warunki do rozwoju. Bakterie te produkują toksynę, która przez system nerwowy dociera do rdzenia kręgowego, przeważnie uszkadzając system nerwowy. Objawami są: głowa wysunięta do przodu, z szeroko rozwartymi chrapami, przednie i tylne nogi ustawione pod kątem, ogon jest uniesiony, a koń nie może się ruszyć. W ciężkich przypadkach koń nie może otworzyć pyska, ponieważ mięśnie szczęki są silnie skurczone, jakby stężałe. Stąd wzięła się nazwa tężec. Jedyną szansą uratowania zwierzęcia jest natychmiastowa specjalistyczna kuracja. Aby zapobiec tężcowi, koń powinien być regularnie przeciw niemu szczepiony. Jeżeli koń został poważnie zraniony, weterynarz może dać mu niezwłocznie dodatkową dawkę.


 

5
Oceń
(2 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Rany koni - opinie i komentarze

maddie15maddie15 (2010-10-30 18:59)
0
bardzo puczające.

skomentuj ten artykuł