Problemy stomatologiczne u koni


Problemy stomatologiczne u koni - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Wbrew pozorom problemy stomatologiczne to dosyć często spotykany problem zdrowotny u wierzchowców.  Co zatem powinno nas zaniepokoić?


1. Zwierzę ma problem z pobieraniem pokarmu, jak również z wyrywaniem roślin. W większości za taki stan rzeczy odpowiada problem zębów siecznych. 


2. Trudności z przeżuwaniem pokarmu, to kolejny objaw mogący wskazywać na problemy stomatologiczne. Zwierzę może wykonywać nienaturalne ruchy żuchwą, często otwierać pysk, czy przechylać głowę. Podczas próby przeżucia gubi pokarm lub też wypluwa. W kale natomiast bardzo często można zauważyć całe ziarna owsa oraz długie fragmenty włókien roślinnych.


3. Nadmierne ślinienie się. Ten objaw widoczny jest zazwyczaj podczas spożywania pokarmu przez konia.  Oprócz schorzeń stomatologicznych, ślinienie może być również objawem ciała obcego w jamie ustnej, owrzodzeń oraz uszkodzeń błony śluzowej policzków lub języka, złamań zębów, złamań kości żuchwy czy szczęki lub utrudnionego połykania. 


4. Nieprzyjemny zapach z pyska wierzchowca. Może być wyczuwalny nie tylko podczas otwierania pyska, ale również wraz z wydychanym powietrzem. Zazwyczaj przyczyną jest gromadzenie się pokarmu pomiędzy zębami, gdzie ulega on rozkładowi. Jest to idealne środowisko do namnażania się bakterii, które mogą prowadzić do stanów zapalnych i podrażnień. Jeśli zapach z pyska jest ropny prawdopodobnie przyczyną jest ropień okołowierzchołkowy, którego następstwem może być zapalenie zatok przynosowych. 


5. Brak apetytu. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele, a jedną z nich jest ból w jamie ustnej spowodowany problemami stomatologicznymi.  


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Problemy stomatologiczne u koni - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka