Pożyteczne rośliny wraz z omówieniem ich właściwości - wersja poprawiona :)


Ponieważ wzrasta zainteresowanie wspomagania leczenia konwencjonalnego ziołolecznictwem, chcę wypisać kilka z wielu ziół , które mogą wspomóc Twojego konia.

Pożyteczne rośliny wraz z omówieniem ich właściwości :

Chmiel zwyczajny
ma wpływ uspokajający na konie. Koniom jednak można podawać same szyszki, a niekoniecznie wywar (znane wszystkim jako... piwo.) Szyszki zawierają lupinę- działa ona hamująco na czynności kory mózgowej, zmniejsza przenoszenie bodźców, czyli właśnie uspokaja, wycisza i hamuje popęd płciowy, można podawać pobudliwym ogierom. Zwiększa też wydzielanie śliny i soków trawiennych, ma silne działanie bakteriobójcze zwłaszcza na bakterie Gram- dodatnie i Gram- ujemne. Pomocny w nieżytach przewodu pokarmowego.

Dziurawiec zwyczajny:
Występuje dość powszechnie i jest wszechstronnie leczniczą rośliną.. Działa na przewód pokarmowy, układ nerwowy i układ krwionośny. Ma właściwości przeciw depresyjne i uspokajające. Zewnętrznie stosowany na trudno gojące się rany. Można podawać jako środek uspokajający jako dodatek do paszy, ale nie należy przesadzać w dawkowaniu bo zawiera związki ułatwiające absorpcję promieni UV (poparzenia słoneczne u koni). SZCZEGÓLNIE UWAŻAĆ NA SIWKI I SROKACZE! (mają mniej pigmentów, co skutkuje jeszcze szybszymi poparzeniami).

Koper włoski.:
Owoce zmniejszają napięcie mięśni gładkich jelit. Mają właściwości wiatropędne i bakteriobójcze. Pobudza do pracy gruczoły mleczne. Zapobiega wzdęciom.

Kozłek lekarski:
rośnie na cienistych łąkach, kwitnie latem. Zawiera zw estrowe (walepotriaty) mające działanie uspokajające. Niestety ulegają łatwo rozkładowi i najlepiej gdy rośliny są świeże a nie ścięte i suszone. Związki te są w stanie zmniejszyć agresję, pobudzenie, problemy z koncentracją, lęki, spontaniczną aktywność ruchową, Można podawać nadpobudliwym koniom.

Krwawnik pospolity
zmniejsza drobne krwawienia z naczyń włosowatych w płucach, błonie śluzowej. Zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, ma działanie przeciw skurczowe, przeciw zapalne i bakteriostatyczne. Świeżo zebrany i powieszony w stajni odstrasza muchy!!! :-)

Mak polny:
jest i trucizną i ma działanie lecznicze. Zawiera alkaloidy działające uspokajająco, ale w dużych dawkach mają działanie narkotyczne. Przynosi ulgę w problemach z drogami oddechowymi zmniejszając ich podrażnienie, ułatwia odkrztuszanie, powleka błony śluzowe.

Marchew zwyczajna:
dziko rosnąca jest nie do poznania:-), Ma wiele zalet: zawiera witaminy A, B1, B2 i Beta-karoten, węglowodany, pektyny, i sole min. takie jak: Mg, Ca, Cu i wiele innych dla zdrowia i wzrostu. Ma właściwości przeciw "robacznicze". Zawartość witaminy A ułatwia gojenie ran.

Mięta :
nadwodna, pieprzowa i ogrodowa. Działania mają zbliżone jednak zależne od ilości mentolu. Jest środkiem aromatycznym, ma działanie uspokajające, poprawiające trawienie i pobudzające apetyt. Nie należy przesadzać z podawaniem.

Mniszek posp.:
pospolite „dmuchawce” mlecze. Konie chętnie go zjadają Gorzki sok zwiększa wydzielanie soków żołądkowych ułatwiając trawienie.

Perz właściwy:
ma słodki smak więc konie go chętnie jedzą. Krzemionka zawarta w perzu ma wł. korzystny wpływ na skórę, błony śluzowe i naczynia krwionośne. Perz reguluje czynności metaboliczne organizmu i przewodu pokarmowego.

Podbiał pospolity:
kwitnie tylko wiosną. Pomocny w schorzeniach dr. oddechowych. Zawiera związki rozrzedzające wydzielinę w górnych dróg oddechowych, zmniejszają napięcie mięśni gładkich górnych dróg oddechowych i ułatwiają odkrztuszanie. Jest częstym składnikiem syropów wykrztuśnych (pektosan).

Rumian szlachetny:
kwiat rumianku. ma właściwości przeciwskurczowe. Zmniejszają napięcia mięśni gładkich, przywracają prawidłową perystaltykę jelit. Poprawiają trawienie poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych. Pomaga w zaburzeniach żołądkowo- jelitowych, należy brać pod uwagę możliwości odrobaczające. W dawnej med. ludowej stosowano go przy robaczycach przewodu pokarmowego.

Rumianek pospolity:
mylony z rumianem- różni się wzrostem- jest wyższy i ma bardziej pierzaste liście. Ma podobne działanie i zastosowanie.. Działa przeciwzapalnie na błony śluzowe przewodu pokarmowego, ma działanie przeciwalergiczne. Pomocny w nieżytach dróg oddechowych. Można go stosować w przeciw dolegliwościom układu pokarmowego powstającym na tle nerwowym. Napar z rumianku można stosować na rany skóry, do przemywania oczu, jako okład rozgrzewający lub ochładzający.
Większość koni go uwielbia! Dlatego ma też inne zastosowanie - gdy musimy podać koniowi jakieś zioła, za którymi nie przepada, ale trzeba je podać - ponieważ weterynarz chce nimi wspomóc leczenie - warto zmieszać nielubiany napar z naparem z rumianku w stosunku 1,5 litra (tego nielubianego naparu np. Szałwii) do 3 litrów naparu z rumianku, resztę dopełnić wodą (do wypełnienia wiadra 9 litrowego) :)

Stokrotka pospolita:
wzmacniająca: wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych i zapobiegają drobnym krwawieniom. Przyspieszają gojenie ran, zmniejszają obrzęki i wynaczynienia po urazach i kontuzjach. Jest pomocna w zapaleniu stawów, a w postaci naparów można oczyszczać nią rany.
Ludziom polecane jako dodatek do sałatek :-).

Ślaz dziki:
krewniak malwy ogrodowej. Kwitnie całe lato na nieuprawianych ziemiach. Nieoceniona roślina w leczeniu chorób układu oddechowego. Zawiera śluz, który powleka błony śluzowe gardła i krtani, chroni przed podrażnieniem, łagodzi kaszel przywraca ruch nabłonka rzęskowego i ułatwia odkrztuszanie. Konie mające problemy z górnymi drogami oddechowymi same poszukają tej rośliny.

Tasznik pospolity :
Kwitnie cały rok. To doskonała roślina na krwawienia, ma działanie przeciwkrwotoczne zwłaszcza w przewodzie pokarmowym, drogach rozrodczych i moczowych oraz w płucach.


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Pożyteczne rośliny wraz z omówieniem ich właściwości - wersja poprawiona :) - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka