Podstawowe informacje o koniach


Koń domowy – jest to ssak z rodziny zwierząt nieparzystokopytnych. Na początku żyły same dzikie tabuny koni, później Indianie zaczęli wykorzystywać je do jazdy i prac ciężkich. Konie żyją przeciętnie 25-30 lat.
Można spotkać różne rasy koni – od malutkich kuców Falabella przez średniej wielkości kuce felińskie i konie wielkopolskie do wielkich, masywnych gigantów, jakimi są konie Shire. Jak widać możemy wyróżnić wiele ras koni, które znacznie różnią się od siebie.
Oczywiście mamy także skróty rasowe, czyli niepełne nazwy ras.
Najpopularniejsze rasy to:
konie czystej krwi arabskiej (oo)
konie pełnej krwi angielskiej (xx)

Wyróżniamy także rasy kuców:
kuc feliński
Niemiecki Kuc Wierzchowy
kuc szetlandzki
kuc walijski
Jak i koni:
koń wielkopolski (wlkp)
koń hanowerski (han)
koń małopolski (młp)
koń szlachetnej półkrwi (sp)
koń sląski (śl)
Polski Koń Zimnokrwisty (z)

Nigdy nie spotkamy dwóch koni identycznych. Jednym z czynników, który różni wszystkie koniowate od siebie jest umaszczenie. Niektóre konie są bułane, inne kare, a jeszcze inne maści siwej. To jest właśnie umaszczenie.

W swojej karierze jeździeckiej spotkasz się także z różnymi chodami koni. Wyróżniamy 3 podstawowe chody konia, przy czym każdy dzieli się na parę części.

Stęp - najwolniejszy chód konia. Jest to chód czterotaktowy, czyli w ciągu jednego kroku stępa koń dotyka wszystkimi nogami ziemi pojedynczo, nigdy nie staje na czterech, dwóch, a tym bardziej na jednej nodze.
Wyróżniamy różne odmiany stępa:
stęp zebrany – koń stawia o wiele krótsze kroki niż przy stępie pośrednim.
stęp pośredni – charakteryzuje się pośrednią szybkością, naturalnym chodem.
stęp wyciągnięty – koń stawia kroki dłuższe niż przy stępie pośrednim. Do wprawienia konia w taki chód trzeba wiele doświadczenia jeździeckiego.
stęp na długiej wodzy – to nie jest nic trudnego. Po prostu dajemy rumakowi luźną wodzę w stępie, a on sobie spaceruje.

Kłus – troszkę szybszy od stępa. Jest chodem dwutaktowym.
Wyróżniamy różne odmiany kłusa, tak samo jak stępa:
kłus zebrany – koń biegnie krótki i zwarty, nie wyciąga się. Robi mniejsze kroki niż w stępie pośrednim; potrzebne jest do tego odpowiednie ustawienie głowy i podstawienie zadu – dla bardziej doświadczonych.
Kłus pośredni – prędkość średnia, koń biegnie rozluźniony i spokojnym chodem.
Kłus wyciągnięty – to też manewr do wykonywania dla bardziej doświadczonych jeźdźców. Wymaga wyciągnięcia konia, by biegł długi, ale skoncentrowany i pewny siebie.

Galop – galop jest chodem trzytaktowym, przy czym koń wykonuje foule w galopie, potocznie zwane „skokami” galopu.
Wyróżniamy różne odmiany galopu:
Galop zebrany – podstawiony zad, ustawiona głowa, pełna koncentracja i wprawiony jeździec to klucz do sukcesu w galopie zebranym.
Galop roboczy – ta odmiana galopu charakteryzuje się średnią prędkością. Koń wybija się miękko z zadnich nóg, amortyzuje wstrząsu kończynami przednimi.
Galop wyciągnięty – koń jest wyciągnięty, galop jest dość szybki.
Cwał – niektórzy uważają cwał za osobny chód, ale tak naprawdę jest to odmiana galopu. Różni się tylko szybkością (cwał jest strasznie szybki) i tym, że galop jest trzytaktowy, a cwał czterotaktowy.


 

0
Oceń
(0 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Podstawowe informacje o koniach - opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł