Podkowy dla koni - kiedy stosować?

/ 3 zdjęć

Podkowy dla koni - kiedy stosować? do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Kopyta są bardzo ważną cześcią ciała konia. Na nich spoczywa ciężar zwierzęcia, odgrywają też istotną rolę w amortyzacji w czasie ruchu konia. Musisz szczególnie dbać o stan kopyt twojego konia i dobrze wiedzieć, kiedy kopyta są zdrowe, a kiedy nie. Musisz także mieć dobrego, doświadczonego kowala, który będzie rozczyszczał kopyta oraz podkuwał twojego konia. Podkowy dla koni nie są niczym strasznym, ale często obserwuje się zakładanie podków raczej w celach profilaktycznych i estetycznych, niż z jakiegokolwiek powodu użytkowego.

Konie dziko żyjące ścierały sobie róg kopytowy, przemierzając teren w poszukiwaniu pożywienia. Gdy koń porusza się po drogach bitych, róg kopytowy należy chronić przed nadmiernym ścieraniem osłaniając go podkowami. Ponieważ podkuty koń nie ściera rogu kopytowego, trzeba mu co 4-6 tygodni rozczyszczać kopyta. Powinno się także zatrudniać za każdym razem tego samego podkuwacza. Po pewnym czasie sam będziesz najlepiej oceniał jak pielęgnować kopyta twojego konia. W czasie wizyty kowala koń powinien być gotowy do zabiegu. Przyprowadź więc swojego wierzchowca z wyczyszczonymi kopytami i ustaw go na twardej nawierzchni, najlepiej po za stajnią. Konie westernowe, startujące w konkurencji reining podkówa się na specjalne podkowy - slidery. Są one na tylnych nogach i podczas sliding stopu koń ślizga się.

Na początku podkuwacz roznitowuje podkowiaki starej podkowy. Następnie zdejmuje ją szczypcami. Następnie rozczyszcza każde z kopyt i zdzierakiem wyrównuje ich powierzchnię przyziemną tak, by równo przylegała do podkowy. Potem nakłada starą lub dopasowuje do kopyta nową podkowę, a w końcu przybija ją do niewrażliwej części puszki kopytowej ( tzw. białej lini ).
Budowa kopyta widoczna na zdjęciu.  Istnieją specjalne podkowy dla koni, w których są dziury i gwint, żeby w razie potrzeby można było wkręcić hacele i startować także podczas zawodów na śliskiej trawie.


 

3.8
Oceń
(4 głosów)

 

Galopuje.pl poleca