Pielęgnacja kopyt koni

/ 1 komentarzy

Pielęgnacja kopyt koni do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

pielęgnacja kopyt koni - Kopyta należy regularnie sprawdzać i profilować róg kopytowy (rozczyszczać), a jeśli koń jest podkuty, powierzać wykwalifikowanemu kowalowi wymianę podków. Zwracając szczególną uwagę na kopyta, uchronisz konia przed kulawizną. Bardzo ważne są prawidłowy kształt i budowa kopyta, ponieważ wypływają one na sposób poruszania się konia.

WŁAŚCIWE PODKUCIE
Zarówno ty, jak i zatrudniony przez ciebie kowal, musicie się starać, by kopyta konia były w jak najlepszym stanie. Choć Stowarzyszenie Kowali prowadzi rejestr zrzeszonych w nim rzemieślników, najlepiej jest zwrócić się do poleconego podkuwacza. Kowale mają na ogół rację, skarżąc się, że właściciele koni zwracają się do nich zbyt rzadko. W większości wypadków kowal powinien obejrzeć kopyta konia raz na cztery do sześciu tygodni, gdyż tylko regularne ścinanie rogu kopytowego i ewentualne podkuwanie kopyt zapewni im właściwą pielęgnację. Po upływie sześciu tygodni podkowa może nie odpadnie, ale przód kopyta będzie już zbyt długi i koń może się potykać.

OBJAWY CHORÓB KOPYTA
Istnieje wiele łatwych do zauważenia objawów, mogących zwiastować problemy z kopytami.

Obniżony tył lub wydłużony przód kopyta
Ten kształt kopyta, spotykany często u koni pełnej krwi angielskiej, jest rezultatem nisko osadzonych piętek i dodatkowego ciężaru nakładanego na tylną część kopyt. Schorzenie to powoduje ból tylnej części kopyta, a ponieważ będzie się ono stopniowo zapadać, może doprowadzić do zaburzenia równowagi konia.
Jeśli tylna część kopyt konia jest zapadnięta, jej wyleczenie może kosztować dużo czasu i wysiłku. Proces odrośnięcia kopyta (od korony do ziemi) trwa prawie rok.

Nierówne piętki
Wysokość bocznej części piętki różni się o ponad centymetr od wysokości środkowej części, np. zaburzona jest równowaga między bokami kopyta.

Kopyta zawężone
Jeśli kopyta są za małe, a ich tylne części zbyt wysokie, to zbyt duży ciężar rozłożony jest na niewielkiej przestrzeni.

BUDOWA KOPYTA
Kopyto stanowi nieunerwioną, rogową osłonę wewnętrznych struktur. Składa się ze ściany rogowej, podeszwy i strzałki. Gdy kopyto spoczywa na ziemi, jego zewnętrzną część stanowi ściana. Jest ona grubsza z przodu niż z tyłu i wyrasta z korony. Proces wzrostu (od korony do ziemi) trwa dziewięć do dwunastu miesięcy na przedzie kopyta i sześć miesięcy na pięcie. pielęgnacja kopyt koni


 

4.3
Oceń
(3 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Pielęgnacja kopyt koni - opinie i komentarze

użytkownik13658użytkownik13658 (2010-09-28 16:55)
0

Mamy podobne notki ; )

daje 5 pozdrawiam ; )

skomentuj ten artykuł