Pielęgnacja kopyt u konia

/ 2 komentarzy

Pielęgnacja kopyt u konia do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Codziennie oglądaj kopyta konia. Jeśli jest podkuty, sprawdź, czy podkowy nie są zbyt luźne, a gwoździe nie wystają ponad kopyto – mogłoby to spowodować groźny uraz w razie uderzenia kopytem o drugą nogę. W razie wątpliwości wezwij kowala.

WPŁYW ŻYWIENIA
Zarówno u koni przebywających w stajni, jak i na zewnątrz zbilansowana dieta lub dostęp do wysokiej jakości pastwiska dostarczają wszystkich witamin i minerałów, potrzebnych do prawidłowego wzrostu tkanki kopyta. Zdarza się jednak, że mimo prawidłowej diety niektóre konie mają słabe i łamliwe kopyta. W takiej sytuacji poradź się weterynarza lub kowala w kwestii stosowania odpowiednich suplementów i maści.

SMAROWANIE KOPYT
Specjalny olej do kopyt chroni je przed zbytnim wysuszeniem. Pokrywanie olejem zapobiega utracie wilgoci, jednakże nie należy z tym przesadzać – nadmierne smarowanie odniesie skutek przeciwny do zamierzonego, gdyż uniemożliwiając naturalne wchłanianie wilgoci, spowoduje kruchość kopyt.

SPRAWDZANIE KOPYT
Niezależnie czy koń jest podkuty, czy nie, należy regularnie sprawdzać jego kopyta i usuwać z ich szczelin wszelkie ciała obce – ich zaleganie może spowodować kulawość. Co jakiś czas kowal powinien obejrzeć kopyta konia i zestrugać nadmiar tkanki rogowej – zaniedbanie tego może doprowadzić do pękania ściany kopyta.


 

3.8
Oceń
(5 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Pielęgnacja kopyt u konia - opinie i komentarze

maddie15maddie15 (2010-09-19 18:01)
0
super artykul
Beata69Beata69 (2011-07-27 20:05)
0
Super artykuł, szkoda tylko że nie napisalaś, że dziekciowanie gnijących strzałek konia powinno odbywać się ZAWSZE po UMYCIU i OSUSZENIU kopyta, inaczej po prostu blokuje się tylko dopływ powietrza zarazkom, które tworząc swój własny mikroklimat w gnijącej części tylko się namnażają :((

skomentuj ten artykuł