Pasożyty u koni

/ 1 komentarzy

Pasożyty u koni - leczenie, objawy, przyczyny, zdjęcia, opinie

Część!
Higiena układu pokarmowego jest jednym z najważniejszych elementów profilaktyki i pielęgnacji koni. Zwierzęta te są podatne na inwazje pasożytów żyjących w przewodzie pokarmowym, ze względu na ich sposób odżywiania się.
Jest kilka rodzajów pasożytów:

=]Słupkowce- są jednymi z najgroźniejszych pasożytów występujących u koni. Wraz z odchodami wydalane są ich jaja. Z tych jaj wykluwają się potem larwy, które żyjąc na pastwiskach itp. często bywają zjadane przez konie, co skutkuje ich zarażeniem, zanim jednak przekształcą się w postać dorosłą i zaczną produkować jaja, wędrują w naczyniach krwionośnych lub wątrobie. Zarażenie tym pasożytem może spowodować anemię, biegunkę, zapalenie błony śluzowej jelita, uszkodzenie naczyń krwionośnych krezki jelitowej oraz osłabienie organizmu. Objawy zarażenia słupkowacami to najczęściej: kolka, biegunka, utrata apetytu, spadek masy ciała oraz zatamowanie żył, co w ostateczności może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

=]Glisty - są bardzo odporne na niesprzyjające działanie środowiska, w związku z czym jaja posiadają zdolności inwazyjne w stajniach i na pastwiskach nawet przez kilka lat. W organizmie konia atakują jelito cienkie. Objawami zarażenia są: znaczny spadek kondycji, wzdęty brzuch, matowa sierść, kolki oraz rozwolnienie.

=]Larwy tasiemca- żyją w odchodach koni które potem zjadane są przez roztocza, które żyją na pastwiskach. Mechowce natomiast zjadane są przez konie. Postać dorosła tasiemca rozwija się w jelicie cienkim. Inwazja tasiemców występuje bez względu na wiek koni. U starszych obserwuje się wyższą intensywność zarażania. Duża inwazja tym pasożytem może powodować kolkę oraz stany zapalne.

=] Gzy- latem i wczesną wiosną składają jaja. Można to niejednokrotnie zaobserwować na pastwisku, gdy fruwają w powietrzu i znajdą się w pobliżu przednich nóg końskich, wystrzeliwują jaja które przyklejają się do sierści. Po kilku dniach wylęgają się larwy powodując swędzenie skóry. Koń liże nogi i w ten sposób larwy dostają się do przewodu pokarmowego konia. Po upływie ok. 3 tygodni przedostają się do żołądka, gdzie przytwierdzają się do jego błony śluzowej. Pasożyty te powodują podrażnienie żołądka oraz jego owrzodzenie. Mogą także wywołać zapalenie błony śluzowej.OBJAWEM ZAROBACZENIA JEST:
-chudnięcie mimo dobrego odżywiania,
-osowiałe zachowanie,
-matowa, stercząca sierść,
-pojawiają się częste nawroty kolki.ZAPOBIEGANIE:

Aby zapobiec zarobaczeniom koni, należy je regularnie odrobaczać. Leki odrobaczające spotykane są najczęściej w postaci pasty lub żelu, czasami w postaci granulatu.
Trzeba pamiętać, że nie ma środków, które zwalczają wszystkie pasożyty.
Poniżej przedstawiam poszczególne środki, działające na konkretne pasożyty:

inwermektyna- słupkowce, owsiki, nicienie płucne, glisty oraz węgorki końskie,

moksydektyna- słupkowce, glisty, gzy końskie, owsik

benzymidazol- słupkowce

pyrantel- słupkowce, glisty i owsiki

prazikwantel- (w połączeniu z iwermektyną) tasiemce, gzy końskie, słupkowce duże
Artykuł oparty na mojej własnej wiedzy, wiedzy moich rodziców i instruktorów, oraz z wikipedii.
Ten artykuł powstał również dzieki pomocy znajomego weterynarza.


 

2.6
Oceń
(5 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Pasożyty u koni - opinie i komentarze

LadyZuzuLadyZuzu (2011-10-18 21:31)
0
Ciekawie napisane :) Bardzo fajny opis środków odrobaczających

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka