Organizacja, budowa stajni

/ 2 komentarzy / 3 zdjęć

Organizacja, budowa stajni - do stajni, do stadniny, zdjęcia, opinie

Większość posiadaczy koni decyduje się na umieszczenie swoich podopiecznych w pensjonatach dla koni. Można tam wypożyczyć sprzęt, a także wynająć personel do częściowej lub pełnej pomocy w pielęgnacji konia. Stajnię należy traktować tylko jako część całego kompleksu – zarówno w pensjonacie dla koni, jak we własnej zagrodzie.

ODPOWIEDNIA STAJNIA
Jeśli możesz postawić dla swojego konia nową stajnię obok domu lub zaadaptować w tym celu istniejący już budynek, są to idealne warunki dla twojego podopiecznego. Jeśli jednak wolisz z początku powierzyć opiekę nad koniem doświadczonym pracownikom pensjonatu, jest to w pełni uzasadnione. Zanim zdecydujesz się trzymać konia w stajni obok domu, zastanów się, czy twój tryb życia i ilość wolnego czasu pozwolą na to, by zapewnić zwierzęciu odpowiednią opiekę. Weź też pod uwagę, czy obiekt, w którym będzie przebywał twój koń, jest przystosowany do jego potrzeb. Czy masz stajnię, wybieg i odpowiednio ogrodzony wybieg do swobodnego ruchu i wypadu? Czy w razie potrzeby możesz liczyć na bliskich lub znajomych? Możesz przecież potrzebować wsparcia, jeśli akurat masz mnóstwo pracy lub odwrotnie – planujesz właśnie wyjazd na wakacje Przed zakupem konia odpowiedz sobie na poniższe pytania:
-Jeśli to twój pierwszy koń, czy masz kogoś znajomego, kto zna się na koniach i do kogo możesz się zwrócić po radę?
-Czy masz dostęp do terenu, na którym możesz bezpiecznie trenować?

Nawet jeśli nie zamierzasz uczestniczyć w zawodach
-ani tobie, ani koniowi nie zaszkodzą lekcje jazdy. Dotyczy to zwłaszcza jazdę wierzchem; praca z posłusznym koniem jest nie tylko przyjemniejsza, ale też bardziej bezpieczna.

PLANOWANIE
Dowiedz się, czy musisz mieć zezwolenie na budowę stajni, jeśli zamierzasz budować ją od podstaw lub chcesz zaadaptować budynek już istniejący. Łatwiej jest zdobyć zezwolenie na budowę stajni drewnianej, a nie murowanej. Porozmawiaj z sąsiadami, rozwiej ich obawy dotyczące hałasu i brzydkiego zapachu. Przemyśl dokładnie całe przedsięwzięcie, uwzględniają takie szczegóły, jak miejsce na obornik i sposób pozbywania się odchodów.

PODSTAWY
Fundamenty stajni są równie ważne co sam budynek. Najczęściej stosuje się posadzki betonowe, które najłatwiej utrzymać w czystości. Warto jednak pamiętać, że muszą być one wykonane zgodnie z pewnymi zasadami, więc najlepiej powierzyć to specjaliście. Ważne jest osuszanie stajni, dlatego podłoga mu być pochylona pod pewnym kątem. Sprawi to, że wszelkie odchody, zamiast zalegać wewnątrz, będą spływały do studzienki ściekowej. Nie zabieraj się więc do tego samemu Anie nie powierzaj tego zadania komuś, kto nie ma doświadczenia w budowie stajni – zatrudnij fachowca.


 

5
Oceń
(1 głosów)

 

Galopuje.pl poleca

 

Organizacja, budowa stajni - opinie i komentarze

maddie15maddie15 (2010-09-19 18:03)
0
ladne boksy.
bercikowaniebercikowanie (2013-02-04 15:08)
0
podszebuje projektu stajni

skomentuj ten artykuł

Gorąca piątka